خانه » سینما و فیلم » «هفت» در انتظار !

«هفت» در انتظار !

«از 22 ارديبهشت سال جاري تاكنون سه هفته از تعطيلي برنامه هفت مي‌گذرد؛ برنامه‌ دو ساله‌اي كه همه منتقدان، سينماگران و حتي مديران سينمايي آغاز آن را به فال نيك ...

«از 22 ارديبهشت سال جاري تاكنون سه هفته از تعطيلي برنامه هفت مي‌گذرد؛ برنامه‌ دو ساله‌اي كه همه منتقدان، سينماگران و حتي مديران سينمايي آغاز آن را به فال نيك گرفتند و با وجود نقدها و نظرات منفي در خصوص نحوه نقادي در اين برنامه و برخي بخش‌هاي آن، توليد هفت را براي جامعه سينمايي كشور مفيد و ضروري خواندند. بسياري از هنرمندان اشكالاتي را بر اين برنامه وارد مي‌دانستند، از جمله آن كه منتقد برنامه در برخي از نقدهاي خود يكطرفه صحبت مي‌كند و يا به جاي نقد كار و اثر فيلمساز، آدم‌ها و شخصيت‌ها نقد مي‌شوند.»

به گزارش ايسنا تهران امروز به اين يادداشت خود افزود: يکي از بزرگ‌ترين دافعه‌هاي «هفت» حضور هميشگي و ثابت منتقد اين برنامه بود كه به نظر بسياري از سينماگران و حتي منتقدان سينمايي، او وجاهت کافي براي منتقد ‌بودن را برخوردار نبوده و اغلب سليقه را با منطق و عقل سليم اشتباه مي‌گرفت. به نظر مي‌آيد وجود چنين منتقدي يکي از مهم‌ترين دلايل عدم اقبال اين برنامه شد و بدون شک افراط و تفريط‌هايي که اين منتقد در نگاهش داشت آنقدر زياد بوده كه از يك سو هر مهماني وارد برنامه مي‌شد از ابتدا گارد مي‌گرفت و از سويي ديگر حوصله مخاطب از اين همه نااميدي نيز سر مي‌آمد. حال آنكه نبايد فراموش كرد كه شعار اصلي تلويزيون اميد و آگاهي‌بخشي بود و مهم‌تر آن كه نبايد فراموش كرد که بزرگ‌ترين وظيفه منتقد بيان موضوع و ارائه تحليل بنيادي از فيلم‌ها و رويدادهاي سينمايي است و منتقدي که اين گونه عمل کند همواره موردنظر مخاطبان سينما نخواهد بود.

با وجود تمام مسائل و مشکلاتی که این برنامه داشت اما نمی توان منکر این مطلب بود که برنامه هفت تنها تریبون سینمای ایران در تلویزیون بود که به نوعی در ميان مخاطبان نیز جا افتاده و تاثیر خوبی داشته است. اين برنامه تنها پل ارتباطی سینماگران با مخاطبان شهرستانی بود. «هفت» در دوران اوليه حيات خود محافظه‌كار بود اما به تدريج توانست آن جسارت لازم را به دست آورد. اين برنامه با فراز و نشیب‌هايي كه در اين دو سال داشت، توانست مخاطبان جديدي را نيز جذب كرده و مانند برنامه نود به يك برنامه جسور تبديل شود كه موضوعات سينمايي را با حضور مديران و هنرمندان به چالش بكشد. حال با تعطيلي اين برنامه سينمايي و اعلام زمان شروع مجدد آن از پنج هفته فرصت مشخص شده از سوي مديران شبكه سوم، دو هفته ديگر باقي مانده است و بايد ديد كه آيا مديران اجتماعي شبكه سوم مي‌توانند تهيه‌كننده دلخواه خود را پيدا كنند يا خير؟

«محمود گبرلو» به عنوان مجري اين برنامه نيز براي تعيين برنامه‌هاي نهايي در يكي، دو روز اخير با مديريت شبكه سه سيما جلسه‌اي داشته‌است. قرار است اين برنامه در آيتم‌ها و دكور جديد در زمان تعيين شده روي آنتن شبكه سوم برود. خبرها نشان مي‌دهد بعد از اينكه «محمد خزاعي» تهيه‌كنندگي اين برنامه را نپذيرفت شبكه سه سيما هنوز نتوانسته است با فرد ديگري به توافق برسد. اين اتفاق مي‌تواند حتي به تعطيلي هميشگي هفت نيز بينجامد. در اين زمينه حدس و گمان‌هایی هم وجود دارد كه برای تأیید آن باید منتظر هفته اول تيرماه نشست تا مشخص شود هفت روي آنتن مي‌رود يا تلويزيون تنها برنامه سينمايي‌اش را از دست خواهد داد.

دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,205
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4817
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری