خانه » علمی » درخواست ناسا براي حفظ نخستين رد پاي فضانوردان در ماه!

درخواست ناسا براي حفظ نخستين رد پاي فضانوردان در ماه!

مقامات ناسا با انتشار متني 92 صفحه‌‌‌اي از كشورهاي مختلف درخواست كرده‌اند كه در اكتشفات آتي خود بر سطح كره ماه، به ردپاها و نشانه‌هاي نخستين حضور فضانوردان ناسا در ...

مقامات ناسا با انتشار متني 92 صفحه‌‌‌اي از كشورهاي مختلف درخواست كرده‌اند كه در اكتشفات آتي خود بر سطح كره ماه، به ردپاها و نشانه‌هاي نخستين حضور فضانوردان ناسا در ماه آسيب نرسانند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تاكنون قانون بين سياره‌‌يي براي رعايت حقوق كشورهاي مختلف در اكتشافات فضايي وضع نشده است.

با توجه به برنامه‌هاي فضايي كشورهاي مختلف و تصميم كشورهايي مانند روسيه، ژاپن و هند براي فرستادن فضانورد به كره ماه طي دو دهه آينده، مقامات ناسا با انتشار بيانيه اي رسمي از مسافران بعدي ماه درخواست كرده‌اند كه حريم تاريخي فرود نخستين انسان بر سطح ماه را رعايت كنند.

در متن درخواست 92 صفحه‌يي ناسا ‌آمده است: لطفا در محدوده فرود آپولو و سايت تحقيقاتي فضانوردان آمريكايي فرود نياييد و ما نيز در محدوده اكتشافي شما حضور پيدا نخواهيم كرد!

مناطقي كه ناسا خواستار رعايت حريم آنها شده شامل سايت محل فرود آپولو 11 و 12، منطقه فرود مدارگرد اكتشافي و ردپاي فضانوردان بر سطح ماه است.

اين درخواست در حالي صورت مي گيرد كه علاوه بر كشورهاي مختلف علاقه‌مند به سفر به ماه، جايزه 30 ميليون دلاري X Prize‌ با هدف حمايت از شركت‌هاي خصوصي براي ارسال يك روبات به ماه تا سال 2015 در نظر گرفته شده است.

روبات بايد به طور كامل بر سطح ماه فرود آمده و تصاوير ويدئويي و عكس‌هاي مختلفي از ماه تهيه كرده وبه زمين بازگرداند. تيم اول كه موفق به انجام اين سفر اكتشافي شود، 20 ميليون دلار و تيم دوم نيز پنج ميليون دلار جايزه از آن خود خواهد كرد.

دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,563
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4759

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری