خانه » فرهنگ و ادب » کتاب » «پدر»؛ نمایشنامه‌ای که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت

«پدر»؛ نمایشنامه‌ای که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت

«پدر» نمایشنامه‌ای است که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت و تمامی متن درون روایتی جذاب عرضه می‌‌شود، همراه با سوالاتی بی‌پایان که ذهن و روان خواننده را به خود مشغول ...

«پدر» نمایشنامه‌ای است که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت و تمامی متن درون روایتی جذاب عرضه می‌‌شود، همراه با سوالاتی بی‌پایان که ذهن و روان خواننده را به خود مشغول نگه می‌دارند.
خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب: وقتی صحبت از نمایشنامه‌ای کلاسیک می‌شود، خواننده احتمالاً به داستان‌هایی کهن فکر می‌کند و مسائلی مرتبط به زندگی گذشتگان؛ هرچند همیشه به این شکل نیست.

نمایشنامه‌های کهن می‌توانند روایتی عرضه کنند که بیشتر از هر داستان جدیدی برای خواننده‌ امروزی جذاب باشد. «پدر» نوشته آگوست استریندبرگ یکی از این آثار است که در عین کلاسیک بودن، می‌تواند جذابیت‌های فراوان برای هر خواننده متفکر امروزی داشته باشد چراکه مسئله و سوژه‌ اصلی این نمایشنامه بیشتر از هر چیزی، موضوع خانواده است.

پشت جلد کتاب، توضیحی جامع درباره اثر می‌دهد: «پدر، نمایشنامه‌ای درباره یک کاپیتان ارتش و همسرش لورا است. آن‌ها بر سر تربیت دخترشان برتا، به‌شدت با هم اختلاف دارند. لورا برای به کرسی نشاندن برتری خود، تلاش می‌کند تا با حرف‌هایی شک‌برانگیز شوهرش را به‌جنون بکشاند. این نمایشنامه تحت‌تاثیر مستقیم روحیه استریندبرگ، در دوره‌ای شکل گرفت که بحران روابط بین او و همسرش به اوج خود رسیده بود.

استریندبرگ، نمایشنامه‌ پدر را در ژانویه و فوریه‌ 1887 نوشت. این نمایشنامه در زمان انتشار مورد توجه منتقدان، مخاطبان و صاحب‌نظران قرار گرفت. مدتی بعد این نمایشنامه در پاریس با مقدمه امیل زولا منتشر شد. زولا این نمایشنامه را برترین نمایشنامه قرن نوزدهم معرفی کرد. پدر را نخستین بار گروه تئاتر آزاد در پاریس به‌ کارگردانی آندره آنتوان به‌روی صحنه برد. اجرای نمایشنامه پدر در استکهلم باعث وحشت سوئدی‌ها و در نهایت، تعطیلی اجرا پس از چند روز شد.»

کتاب جلد دوم از مجموعه آثار استریندبرگ است که توسط جواد عاطفه و انتشارات افراز بتدریج منتشر می‌شوند.«سونات اشباح» اولین نمایشنامه این مجموعه بود که سال گذشته منتشر شد.

استریندبرگ از مهم‌ترین نام‌های نمایشنامه جهان است و از پدران نمایشنامه مدرن محسوب می‌شود. این نمایشنامه در سه پرده، به همراه سالشمار زندگی آگوست استریندبرگ در 128 صفحه و به ‌قیمت 4500 تومان منتشر شده است.

در این نمایشنامه نویسنده به کنکاش زندگی معاصر دست می‌زند، جایگاه والدین – پدر و مادر – را در زندگی امروز بحث می‌کند و همچنین به نقش آدم‌های دور و نزدیک می‌پردازد.

تمامی این‌ها درون روایتی جذاب عرضه می‌‌شوند، همراه با سوالاتی بی‌پایان که ذهن و روان ببیننده را به خود مشغول نگه می‌دارند. «پدر» نمایشنامه‌ای است که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت.

یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 3,826
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4674

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری