خانه » موسیقی » اجراي اپراي «حافظ» همچنان در انتظار تعميرات تالار «فردوسي»

اجراي اپراي «حافظ» همچنان در انتظار تعميرات تالار «فردوسي»

بهروز غريب‌پور كه مدتي است در انتظار به پايان رسيدن تعميرات تالار «فردوسي» است، تاكيد كرد: تالار «فردوسي»، سالن انحصاري من نيست. اين هنرمند تئاتر در گفت‌وگويي با خبرنگار بخش تئاتر ...

بهروز غريب‌پور كه مدتي است در انتظار به پايان رسيدن تعميرات تالار «فردوسي» است، تاكيد كرد: تالار «فردوسي»، سالن انحصاري من نيست.

اين هنرمند تئاتر در گفت‌وگويي با خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، تاكيد كرد: تالار فردوسي سالن انحصاري من نيست، ممكن است در اين سالن بيش از ديگران فعاليت كرده باشم اما هيچ يك از فضاهاي هنري منحصر به يك هنرمند خاص نيست. همچنان كه يك سانتيمتر از خانه هنرمندان يا فرهنگسراي بهمن انحصاري من نشد.

وي افزود: مهم اين است كه با ساخت اين سالن‌ها اتفاقات افتخارآفرين براي جامعه هنري رخ مي دهد.

غريب‌پور درباره زمان اجراي نمايش «اپراي عروسكي حافظ» گفت: با توجه به اينكه تغييرات عمده‌اي در تالار فردوسي انجام مي‌شود كه شامل بهبود شرايط ميزباني از حيث ورودي‌ها، فضاي پذيرايي و تامين فضاي خوب و مناسب براي نمايشگاهي كردن برخي آثار است و فعلا منتظر هستيم تا اين تعميرات به پايان برسد.

اين كارگردان با اشاره به ديگر تغييراتي كه در تالار فردوسي اعمال مي‌شود توضيح داد: فضاي داخلي سالن از حيث آكوستيك در حال بهبودي است، چرا كه اين سالن پيش از اين حالت انباري داشته و علاوه بر سيستم آكوستيك، سيستم‌هاي نوري و صوتي آن هم نيازمند به‌سازي است.

سرپرست گروه تئاتر عروسكي «آران» انجام اين تغييرات را يكي از آرزوهاي خودش دانست و گفت: با انجام اين تغييرات سالن از وضعيت غيرحرفه‌اي پيشين بيرون مي‌آيد. هر چند فعلا آثار گروه ما در اين سالن اجرا مي‌شود اما سالن مناسبي براي آيندگان تئاتر عروسكي خواهد بود.

بهروز غريب‌پور اضافه كرد: قرار است در اين سالن تماشاگران از نزديك با عروسك‌هاي آثار قبلي ما روبرو شوند كه اين موضوع باعث آشنايي بيشتر تماشاگران با عروسك‌هاي نخي و ارتقاي كيفي تئاتر عروسكي ما خواهد شد.

اين كارگردان تئاتر كه از بهمن ماه در انتظار اجراي نمايش جديدش است ادامه داد: هر چند اين تاخير ضرر‌هاي فراواني به ما مي‌زند، اما فكر مي‌كنم تغييراتي كه در سالن ايجاد شده ارزش اين همه تاخير را داشت.

كارگردان اپراهاي عروسكي «رستم و سهراب»، «مكبث» و «عاشورا» يادآور شد: تالار فردوسي پيش از اين از هر نظر داراي شرايط حداقلي بود كه خوشبختانه تغييرات و بهسازي آن به صورت آبرومندي در حال انجام است.

او با اشاره به شرايط گروه تئاتر عروسكي «آران» افزود: دو راه پيش رو داشتيم، يكي آن كه شتاب كنم و با وجود همين كاستي‌ها نمايش را اجرا كنيم و تغييرات را به آينده‌اي نامعلوم موكول كنيم. ولي وقتي شرايط بنياد را سنجيدم، ديدم بهتر است خودخواهي نكنم و راه دوم را انتخاب كردم تا فضاي تالار فردوسي آبرومند شود.

غريب‌پور خاطرنشان كرد: هر چند اين تالار پيش از اين هم به عنوان سالني منحصر به فرد در خاورميانه شناخته مي‌شد اما ترجيح دادم به دليل بهبود كيفي آن، اجرايمان را به تعويق بيندازيم. تصور ما بر اين است كه داريم براي آينده گروه و تئاتر عروسكي كاري انجام مي‌دهيم. اما شنيدن صحبت‌ها كه اين سالن منحصر به من شده مرا دل آزرده مي‌كند.

وي متذكر شد: هر كارگرداني كه يك هفته كارش عقب مي‌افتد اعتراض مي كند، اما من اعتراضي ندارم. در كارنامه‌ام آباد كردن ديده مي‌شود نه ويراني. تمام كارهايم به نفع جامعه فرهنگي بوده و منفعت شخصي نداشته است. شايد مدت كوتاهي از امكانات استفاده كرده باشم اما در نهايت به نفع جامعه هنري بوده است.

او اظهار اميدواري كرد: كساني كه به زودي به جشنواره تئاتر عروسكي مي‌آيند متوجه تغييرات بسيار خوبي در تالار فردوسي باشند و ديگر زمزمه‌هاي كم توجهي به تئاتر عروسكي كمتر شنيده شود.

غريب‌پور درباره زمان تعطيل كردن تمرين‌هايش به ايسنا گفت: دقيقا از فروردين ماه تمرين ما تعطيل شد و تصورمان بود بازسازي در تعطيلات فروردين آغاز مي‌شود كه اگر چنين مي‌شد خيلي زودتر كار ما به اجرا مي‌رسيد، اما مي‌پذيرم هميشه يك رشته گرفتاري‌هاي اداري وجود دارد كه بازسازي تالار فردوسي هم از اين قاعده مستثني نيست با اين حال اميدوارم نتيجه اش مطلوب باشد.

اين كارگردان با بيان اينكه همه چيز براي اجراي «اپراي عروسكي حافظ» آماده است،ادامه داد: نمايش ما بهمن ماه هم آماده اجرا بود اما براي شكل‌گيري دوباره نيازمند حداقل 10 جلسه تمرين هستيم كه با برنامه‌ريزي فعلي اين 10 روز از نيمه دوم خرداد زودتر نخواهد بود.

وي در پايان صحبتش اظهار اميدواري كرد: شرايط بهبود فني تمام سالن‌هاي تئاتر فراهم شود تا تماشاگران در بهترين شرايط بتوانند نمايش ها را تماشا كنند.

بهروز غريب‌پور به ايسنا گفت: اين چند ماه انتظار براي گروه انتظار دشواري است، اما چون با اعضاي گروه ارتباط عاطفي بسيار نزديكي دارم مي دانم در كار گروه تئاتر عروسكي «آران» خللي پيش نمي‌آيد.

به گزارش ايسنا، پيش از اين قرار بود اپراي عروسكي حافظ بهمن ماه به صحنه برود و بعد از آن اعلام شد اين اپرا ارديبهشت ماه اجراي خود را آغاز مي‌كند اما در حال حاضر اجراي اين اپرا پيش از اواخر خرداد يا اوايل تير ممكن نخواهد بود.

یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,476
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4605

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری