خانه » فرهنگ و ادب » شعر » شفيعي كدكني؛ شاعري بر قله هزاره سوم

شفيعي كدكني؛ شاعري بر قله هزاره سوم

« شفيعي كدكني؛ شاعري بر قله هزاره سوم » عنوان مطلبي است كه در روزنامه تهران امروز به بهانه انتشار مجموعه « با چراغ و آینه» از اين استاد ادبيات ...

« شفيعي كدكني؛ شاعري بر قله هزاره سوم » عنوان مطلبي است كه در روزنامه تهران امروز به بهانه انتشار مجموعه « با چراغ و آینه» از اين استاد ادبيات و شاعر نامدار، منتشر شده است.

به گزارش ايسنا در بخش‌هايي از اين مطلب مي‌خوانيم:

«به كجا چنين شتابان، گون از نسيم پرسيد، دل من گرفته زينجا، هوس سفر نداري….» شعر ماندگار و نوستالژيك براي آدم‌ها، «م. سرشك» را همه مي‌شناسند، ديگر نيازي به معرفي ندارد. «محمدرضا شفيعي كدكني» فردي جامع و كامل و در عين حال تاثيرگذار در عرصه ادبيات و شعر فارسي است. وي شهريور ماه امسال وارد 73 سالگي خود مي‌شود.

محمدرضا شفيعي كدكني در كدكن ـ از روستاهاي تربت‌حيدريه ـ متولد شده است و در حوزه شعر، تحقيق و نقد ادبى، سبك‏‌شناسى شعر فارسى و عرفان ايرانى، آثار بسيارى منتشر كرده است. با خواندن «كوچه‌باغ‌هاي نيشابور» عاشق اين شاعر نامدار مي‌شويم و كتاب‌هاي «اقليم روشنايي» و «تازيانه‌هاي سلوك» را كه – در آن‌ها شرح كاملي بر برخي قصايد و غزليات سنايي دارد- مي‌خوانيم، به اهميت شعر فارسي بيشتر از هميشه پي مي‌بريم و كدكني چنان تو را با سنايي آشنا مي‌سازد كه دوست داري از وي بيشتر بداني.

از جمله آثار اين شاعر و استاد زبان و ادبيات فارسي مي‌توان به «قلندريه در تاريخ»، «موسيقى شعر»، «اين كيمياى هستى»، «ادوار شعر فارسى»، «شعر معاصر عرب»، «شاعر آينه‌ها» (بررسي سبك هندي و شعر بيدل)، «تازيانه‌هاي سلوك» (نقد و تحليل چند قصيده از سنايي)، «نوشته بر دريا» از ميراث عرفاني ابوالحسن خرقاني، «چشيدن طعم وقت» از ميراث عرفاني ابوسعيد ابوالخير و تصحيح «اسرارنامه»، «مصيبت‌نامه»، «منطق‌الطير» و «مختارنامه» عطار نيشابوري اشاره كرد. همچنين مجموعه‌هاي شعر «زمزمه‌ها»، «شب‌خواني»، «از زبان برگ»، «در كوچه‌باغ‌هاي نشابور»، «مثل درخت در شب باران»، «از بودن و سرودن»،«بوي جوي موليان»، «مرثيه‌هاي سرو كاشمر»، «خطي‌ ز‌ دلتنگي»، «غزل براي گل آفتابگردان»، «ستاره دنباله‌دار» و «در ستايش كبوترها» از ديگر آثار او هستند.

از اين استاد ادبيات به تازگي و در چند ماه اخير كتابي با عنوان «با چراغ و آینه» منتشر شده است كه کمتر از یک ماه از عرضه آن در نمایشگاه بين‌المللي كتاب امسال به چاپ سوم رسید. اين كتاب 761 صفحه‌اي درباره ريشه‌هاي تحول شعر معاصر ايران است كه توانسته در يك ماه گذشته فروش خوبي داشته باشد و به زعم بسياري از شاعران و استادان دانشگاه، يكي از منابع بزرگ ادبيات به شمار مي‌رود.

به گفته مسئولان انتشارات سخن، تمامی 1200 نسخه چاپ شده از این کتاب در نمایشگاه به فروش رفته و مسئولان اين انتشارات در زمان برپايي نمايشگاه نسخه‌های چاپ‌ دوم و حتی سوم این کتاب 27 هزار توماني را به نمایشگاه برده‌اند. شفيعي كدكني كتاب «با چراغ و آينه» را به ايرج افشار تقديم كرده است. نويسنده در اين كتاب به بررسي تأثير ترجمه آثار ادبيات جهان بر شعر معاصر فارسي مي‌پردازد. او پس از پرداختن به مجموعه عوامل موثر اجتماعي ـ سياسي در انقلاب مشروطه و پيش از آن بر شعر فارسي، به تبيين زمينه‌ها و چگونگي تاثير ترجمه بر شعر معاصر ايران مي‌پردازد و معتقد است«تحولات شعر مدرن فارسي در قرن اخير، تابعي است از متغير ترجمه ادبيات و شعر اروپايي در قلمرو زبان پارسي.»

«محمدعلي بهمني» از شاعران و غزل‌سرايان درباره اين كتاب مي‌گويد: « كساني كه اين كتاب را با درك و فهم كامل خوانده‌اند، مي‌دانند چه شگفتي‌ها و نكات قابل‌توجه و تاملي دارد و توانسته در يك ماه به چاپ سوم برسد. ارج اين كتاب بر همگان و بخصوص استادان دانشگاه و دانشجويان مشخص است. در اين كتاب آنچه ما نتوانستيم از ادبيات و شعر معاصر بيابيم، مي‌توانيم ببينيم و استاد كدكني به آن اشاره كرده و مانند هميشه با ذره‌بين به ما نشان مي‌دهد. »

وي مي‌افزايد: « دكتر شفيعي كدكني تنها در يك حوزه ادبيات ايران تاثيرگذار نبوده، بلكه اين تاثير در ادبيات ما به صورت كلي ديده مي‌شود و آن‌قدر روشن و گسترده است كه نمي‌توان آن را كتمان كرد. آن‌چه شفيعي كدكني در ادبيات براي اين كشور انجام داده، تنها به بعد از پيروزي انقلاب باز نمي‌گردد، بلكه اين تاثير در قبل از انقلاب نيز ديده مي‌شود و بيشتر شاعران افق نگاهشان به وي بوده است.

اين غزل‌سرا خاطرنشان مي‌كند: « شعر شفيعي كدكني علاوه بر احاطه بر ذهن و زبان، تاثير قابل تاملي بر موسيقي نيز داشته و اين تاثير خود را نشان داده است.»

بهمني با اشاره به كلاس‌هاي دكتر كدكني تصريح مي‌كند: « در حال حاضر تاسف مي‌خورم براي دوراني كه كلاس‌هاي وي تشكيل مي‌شد و علاوه بر دانشجويان، علاقه‌مندان نيز در كلاس‌هاي ايشان و حتي پشت در كلاس مي‌نشستند و به صحبت‌هاي وي گوش مي‌دادند، در روزگار كنوني ديگر اين كلاس‌ها به صورت دلخواه و با حضور مستقيم ايشان تشكيل نمي‌شود و اين دريغي است براي دانشجويان امروز ما.»

اسماعيل اميني از ديگر شاعران معاصر ايران نيز با اشاره به كتاب استاد شفيعي كدكني مي‌گويد: « كتاب «با چراغ و آينه» كتابي مرجع و كامل درباره شعر معاصر و ريشه‌هاي تحول شعر امروز است كه نگارنده آنها را نشان داده و بازتاب آن را در ادبيات ما آورده است. كتاب كدكني امروز در تمام محافل ادبي و مباحثات مورد استفاده قرار مي‌گيرد و مانند ديگر آثار ايشان بسيار راهگشاست.

وي مي‌افزايد: « اين اثر كار علمي و متقني است كه در حيطه ادبيات معاصر به دانشجويان، پژوهشگران و ديگر استادان كمك شاياني كرده و يك مرجع بزرگ براي اهل فن است.»

اين شاعر معاصر درباره شخصيت شفيعي كدكني نيز بيان مي‌كند: « وي از معدود شخصيت‌هايي است كه افزون بر درجه علمي و صاحب اعتبار در حوزه ادبيات، خلاقيت شعري تاثيرگذاري داشته و اين پيوستگي در كمتر فردي ديده مي‌شود؛ چرا كه شخصيت‌هاي ادبي و دانشگاهي ما از خلاقيت شعري كمتري برخوردار هستند اما احاطه ايشان بر شعر و ادبيات و اشرافشان به لحاظ علمي و هنري به نفع ادبيات ماست.»

وي ادامه مي‌دهد: « استاد شفيعي كدكني بر منابع غربي و عربي نيز اشراف كامل دارند كه يكي از امتيازات بزرگ به حساب مي‌آيد و اين جامعيت در وي جمع شده است. وي از وزنه‌ها و از اعتبارات بزرگ ادبيات ما به شمار مي‌رود.»

یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,771
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4594

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری