خانه » علمی » نخستين سرشماري نفوس از فضا انجام شد!

نخستين سرشماري نفوس از فضا انجام شد!

براي اولين بار جمعيت يك شهر، از فضا و طي يك پروژه پيشگامانه براي سرعت بخشيدن به تلاش‌هاي امدارساني پزشكي در بلاياي طبيعي تخمين زده شد. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري ...

براي اولين بار جمعيت يك شهر، از فضا و طي يك پروژه پيشگامانه براي سرعت بخشيدن به تلاش‌هاي امدارساني پزشكي در بلاياي طبيعي تخمين زده شد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تحليل تصاوير ماهواره‌اي از مناطق بلاياي طبيعي يا نواحي قحطي، جنگ يا بلا زده كه در آنها اطلاعات سرشماری نامعتبر بوده يا شهرها غير قابل دسترسي هستند، محققان اميدوارند بتوانند برآوردهاي سريع و دقيق‌تر از تعداد انسانهاي نيازمند كمك بدست بياورند.

به گفته روبي از موسسه خيريه جهاني «پزشكان بدون مرز» و يكي از شركاي پروژه براي ارزيابي شيوه محاسبه ماهواره، تعداد جمعيت در اين موارد از اهميت بسياري برخوردار بوده و براي امداد بايد به برنامه‌ريزي اندازه، مقياس و نحوه مداخلات پرداخت كه بدون تعداد جمعيت ممكن نيست.

در حال حاضر گروهايي مانند پزشكان بدون مرز بر شيوه چهار گوش براي برآورد اندازه جمعيت متكي هستند. نقشه برداران به مشاهده نمونه‌اي از خانوارها براي شناسايي ميزان افراد ساكن در هر نوع خانه و با استفاده از اين شيوه به برآورد جمعيت كل يك شهر يا اردوگاه پناهندگان مي‌پردازند.

اما اين شيوه بسيار كند بوده و نيازمند چندين تيم براي نمونه‌برداري و همچنين تحليل دقيق داده‌ها است . همچنين انجام چنين عملياتي مي‌تواند در مناطق جنگ‌زده خطرناك يا غيرممكن باشد.

براي غلبه بر برخي از اين موانع محققان دانشكده بهداشت و پزشكي گرمسيري لندن در پروژه‌اي به برآورد جمعيت شهرآم‌تيمان در چاد با استفاده از تصاوير ماهواره‌اي پرداختند.

كل جمعيت اين شهر بايد از واكسن مننژیت بهرمند مي‌شدند و موسسه پزشكان بدون مرز خواستار تعداد دقيق ساكنان آن بود.

نتايج اوليه نشان داد كه شيوه ماهواره‌اي از لحاظ دقت با شيوه چهار گوش برابر بوده و در مقايسه زمان پاسخگويي آن برابر با نيمي از زمان تلف شده توسط شيوه قديم‌تر بود. به گفته دانشمندان با اصلاحات بيشتر مي‌توان اين زمان را سريع‌تر نيز كرد.

یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,070
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4571

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری