خانه » فناوری » ساخت دستگاهي براي پرتاب دارو به اعماق پوست بدون نياز به آمپول!

ساخت دستگاهي براي پرتاب دارو به اعماق پوست بدون نياز به آمپول!

محققان دانشگاه فنی ماساچوست دست به ساخت دستگاهي زده‌اند كه بدون نياز به استفاده از سوزن آمپول، جريان پر فشار و ريز دارو را از راه پوست وارد بدن مي‌كند. به ...

محققان دانشگاه فنی ماساچوست دست به ساخت دستگاهي زده‌اند كه بدون نياز به استفاده از سوزن آمپول، جريان پر فشار و ريز دارو را از راه پوست وارد بدن مي‌كند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين دستگاه را مي‌توان براي انتقال طيف گوناگوني از دوزهاي دارو تا اعماق مختلف استفاده كرد كه پيشرفتي در زمينه سيستم‌هاي تزريق داروي امروزي به شمار مي‌رود.

به گفته محققان، اين فناوري كه در مجله Medical Engineering & Physics منتشر شده، در كنار ديگر مزيتهاي خود مي‌تواند به كاهش احتمال استفاده از سوزن سرنگ براي انتقال دارو كمك كند.

طبق برآوردهاي صورت گرفته، كاركنان بهداشت بيمارستانها، سالانه 385 هزار بار تصادفا با سوزن آمپول‌هاي مورد استفاده براي تزريق زخمي مي‌شوند. يك دستگاه بدون سوزن مي‌تواند به بيماراني كه به دليل ترس از تزريق دارو امتناع مي‌كنند، كمك كند.

در دهه‌هاي گذشته دانشمندان به توليد جايگزينهاي مختلف براي سوزن آمپول پرداخته‌اند كه براي مثال مي‌تواند به چسب‌هاي نيكوتين اشاره كرد كه به آهستگي دارو را از طريق پوست منتشر مي‌كند. اما اين چسبها تنها قادر به انتشار مولكولهاي بسيار كوچكي از دارو هستند كه قادر به عبور از منافذ پوست بوده و باعث محدود شدن گونه دارويي مي‌شود.

همچنين دانشمندان با افزايش انتقال داروهاي پروتئيني بزرگتر به توليد فناوريهاي متناسب براي تحويل آنها از جمله تزريق كننده‌هاي پرتابي پرداخته‌اند. اگرچه دستگاههاي مبتني بر پرتاب زيادي در بازار وجود داشته اما ديگر از آنها استقبال چنداني نمي‌شود. مكانيزم مورد استفاده در آنها بخصوص در طراحي‌هاي فنري بسيار ابتدايي بوده و در هر بار يك ميزان را در يك عمق هميشگي آزاد مي‌كند.

اكنون تيم محققان ماساچوست دست به ساخت يك سيستم تزريق پرتابي زده‌اند كه طيف گسترده‌اي از دوزهاي دارو را در عمقهاي مختلف با يك شيوه كاملا كنترل شده منتقل مي‌كند.

اين طراحي در مكانيزمي موسوم به نيروي محرك لورنتس ساخته شده كه يك آهنرباي كوچك و قوي احاطه شده در سيمهاي متصل به يك پيستون درون يك آمپول است. با اعمال جريان، اين جريان به تعامل با ميدان مغناطيسي براي توليد نيرويي براي فشار پيستون به جلو پرداخته كه دارو را با فشار و سرعت زياد شبيه به سرعت صوت در هوا از نازل آمپول به بيرون مي‌راند.

سرعت سيم‌پيچ و همچنين سرعت اعمال شده بر روي دارو را مي‌توان با ميزان جريان اعمال شده كنترل كرد. اين محققان به توليد مشخصات فشار براي تنظيم جريان پرداختند. اشكال موجي ايجاد شده در كل از دو فاز مشخص تشكيل مي‌شوند: يك فاز ابتدايي پر فشار كه در آن دستگاه به پرتاب دارو در سرعت بالا براي شكافت پوست و دستيابي به عمق دلخواه پرداخته و سپس يك فاز كم فشار كه در آن دارو در يك جريان آهسته‌تر با خاصيت جذب بالا و راحت از بافت اطراف منتقل مي‌شود.

اين پژوهشگران طي آزمايشهاي خود دريافتند كه انواع پوستهاي مختلف به اشكال موجي مختلفي براي انتقال ميزان كافي از دارو در عمق دلخواه نياز دارند.

اين تيم همچنين در حال ساخت نسخه‌اي از اين دستگاه براي انتقال داروهاي پودري از طريق برنامه‌ريزي دستگاه براي لرزيدن و تبديل پودر به يك شكل مايع با قابليت انتقال آسان از طريق پوست هستند. اين كار مي‌تواند به انتقال واكسنها به كشورهاي در حال توسعه براي جلوگيري از نابودي آنها كمك كند.

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,438
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4500

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری