خانه » سینما و فیلم » تئاتر » دغدغه‌ي هنرمندان براي اداره‌ي تئاتر

دغدغه‌ي هنرمندان براي اداره‌ي تئاتر

بحث بازسازي يا مقاوم سازي اداره تئاتر، يكي از سوژه‌هاي داغ اين روزهاي تئاتر است. به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در شرايطي كه همه منتظر ساخت و ...

بحث بازسازي يا مقاوم سازي اداره تئاتر، يكي از سوژه‌هاي داغ اين روزهاي تئاتر است.

به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در شرايطي كه همه منتظر ساخت و ساز اداره تئاتر بودند، ناگهان خبر رسيد كه شهرداري منطقه 12 با اين ساخت و ساز مخالف است و حالا قرار شده اداره تئاتر به جاي بازسازي مقاوم سازي شود.اين تغيير برنامه، واكنش هنرمندان تئاتر را در پي داشت.

در همين راستا، ايرج راد به عنوان مدير عامل خانه تئاتر ويژگي‌هاي ساختمان اداره تئاتر را برشمرد و اعلام كرد: مقاوم‌سازي مشكلي از اداره تئاتر حل نمي‌كند.

او درباره اهميت نوسازي اداره تئاتر خاطرنشان كرد: مقاوم‌سازي به درد اداره تئاتر نمي‌خورد همچنان كه پيش از اين هم اين ساختمان چندين بار مقاوم‌سازي شده اما بي‌فايده بوده است. هزينه‌هايي كه تاكنون صرف مقاوم‌سازي اداره تئاتر شده،‌همه به هدر رفته است. حتي چند سال پيش هم كه چنين تصميمي داشتند، بررسي‌ها نشان داد مقاوم‌سازي جوابگو نخواهد بود اما باز هم ترجيح دادند اقداماتي را به صورت موقتي انجام بدهند و مدتي بعد معلوم شد اين كارها بي‌فايده بوده است.

ايرج راد با تاكيد بر لزوم استفاده درست از بودجه‌هاي عمراني متذكر شد: اگر همان زمان اداره تئاتر را نوسازي مي‌كردند نه تنها بودجه هدر نشده بود كه با مبلغ كمتري اين اتفاق مي‌افتاد، اما هر چه اين اقدام به تعويق بيفتد، هزينه‌ها هم بالاتر مي‌رود.

اين هنرمند تئاتر ادامه داد: اين ساختمان از آغاز براي تمرين تئاتر ساخته نشده بود بلكه مجموعه‌اي از آپارتمان‌هاي مسكوني بود در حالي كه مكان تمرين گروه‌ها نيازمند استحكام بيشتري است. هر چند در اين مدت اداره تئاتر مقاوم‌سازي شد اما چون سازه اصلي براي اين منظور بنا نشده بود، هميشه هنگام تمرين گروه‌ها، شاهد لرزش ساختمان و مشكلاتي ديگر بوديم و به ويژه با راه‌اندازي خانه نمايش كه تماشاگران هم از بيرون به اين ساختمان مراجعه مي‌كردند، بارها گفته شد اين ساختمان از نظر ايمني مشكل دارد.

علي نصيريان ديگر هنرمند با سابقه تئاتر هم ديدگاهي مشابه دارد، او هم معتقد است: مقاوم‌سازي اين ساختمان جواب نمي‌دهد.

وي يادآور شد: پيش از انقلاب هم كه ما در اداره تئاتر فعاليت مي‌كرديم ساختمان اين اداره اسكلت اساسي و درستي نداشت و به ويژه با آن همه رفت و آمدي كه در اين ساختمان انجام مي‌شد ما بسيار با شهامت بوديم كه آنجا كار مي‌كرديم چرا كه در تمام مدت تمرين‌ها ساختمان اداره تئاتر لرزش داشت.

نصيريان اضافه كرد: اگر به جاي اين ساختمان ساختمان جديدي بنا شود كه از اصول معماري درستي برخوردار باشد، اقدامي قابل توجه خواهد بود.

نويسنده‌ نمايشنامه‌هاي «بلبل سرگشته» و «بازيگر و زنش» با بيان اينكه مقاوم‌سازي ساختمان اداره تئاتر جواب نمي‌دهد تاكيد كرد:‌حال كه مسئولان نيت خير دارند اين نيت را كامل كنند و توجه بيشتري به اداره تئاتر داشته باشند. بگذارند جواناني كه هزاران اميد و آرزو در تئاتر دارند بتوانند از اين محل استفاده و با آرامش كار كنند و توجه‌شان فقط به تئاتر شهر محدود نشود.

اما هادي مرزبان ديگر هنرمند تئاتر از شهرداري گلايه كرد و به ايسنا گفت: در تمام دنيا شهرداري‌ها اولين حاميان و پرچمداران فرهنگ و هنر هستند اما عجيب است در كشور ما شهرداري با فرهنگ و هنر آن گونه كه بايد و شايد همكاري نمي‌كند.

او با اشاره به وضعيت اداره‌ي تئاتر ادامه داد: عجيب است در كشور ما شهرداري علاوه بر عوارضي كه از فروش نمايش‌ها مي‌گيرد، براي ساخت و ساز تنها مكان تمرين گروه‌هاي نمايشي همكاري نمي‌كند!

مرزبان با اشاره به سابقه اداره تئاتر يادآور شد: اين اداره نه تنها اصلي‌ترين مكان تمرين گروه‌هاي نمايشي است بلكه به دليل پيشينه‌اي كه دارد با نوعي نوستالژي همراه شده است و نمي‌توان آن را از تئاتري‌ها گرفت.

وي در عين حال ابراز اميدواري كرد: با صدور مجوز ساخت و ساز اداره تئاتر از سوي شهرداري، ساخت و ساز اين بنا به زودي آغاز شود تا جامعه تئاتري بيش از اين در تنگنا نماند.

پس از اين اظهار نظرها مريم معترف مدير اداره تئاتر و خانه نمايش كه يكي از ميهمانان برنامه ارديبهشت تئاتر در استان تهران بود، حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي را در اين برنامه غنيمت شمرد و مساله ساخت و ساز اداره تئاتر را پيش كشيد و محمد حسینی هم در کاخ گلستان براي بازسازی اداره تئاتر قول مساعدت داد.

مریم معترف در گفتگو با وزیر ارشاد ، او را در جريان توافق با شهردار قبلی، تغییر شهردار منطقه و عدم همکاری مالک ساختمان جنبی برای فروش گذاشت و وزير هم ضمن تأکید بر مذاکره با مسئولان شهرداری، محمد دشتگلی را نیز مسئول پیگیری موضوع کرد.

حسيني البته تأکید ویژه‌ای بر مطرح کردن موضوع با محمد باقر قالیباف شهردار تهران داشت و اميدوار است با توجه به نگاه فرهنگی و حمایتي كه قاليباف از هنرمندان داشته است ، موضوع بازسازی ساختمان سریعتر حل شود.

بعد از قول مساعد وزير،معاون هنري وزارتخانه هم در گفتگويي با ايسنا، اعلام كرد: ساخت و ساز اداره تئاتر با جديت دنبال مي‌شود و همكاران ما در وزارت ارشاد با شهرداري به توافقاتي رسيده‌اند.

به گفته حميد شاه‌آبادي ، در حال حاضر براي بازسازي اداره تئاتر مشكلي وجود ندارد.

او با اعلام اينكه اميدوار است موانع جزيي به زودي برطرف شود، ادامه داد: شنيده‌ام كه اين موانع در شرف برطرف شدن است و به زودي ساخت و ساز اداره تئاتر آغاز مي‌شود.

معاون هنري ارشاد كه يكي دو روز اخير در ابوموسي به سر مي‌برد، متذكر شد: ميان همكاران ما در ارشاد و دوستان‌مان در شهرداري هماهنگي‌هاي لازم صورت گرفته و اميدواريم اين بنا كه يادگار تئاتر ماست به زودي به نحو شايسته‌اي نوسازي شود و مكان مناسبي براي تمرين گروه‌ها و اجراي آثار نمايشي باشند. خوشبختانه مشكل مجوز در حال حل شدن است.

اما مريم معترف در تازه‌ترين گفتگويش با ايسنا اظهار اميدواري كرد: آقاي شاه‌آبادي كه روز چهارشنبه به تهران بازگشته است، نامه‌نگاري‌هاي لازم را از طريق دشت‌گلي انجام دهد تا مشكل دريافت مجوز بزودي حل شود.

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,912
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4464

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری