خانه » علمی » تازه ترين تصوير مريخ نورد ناسا از سايه خود منتشر شد

تازه ترين تصوير مريخ نورد ناسا از سايه خود منتشر شد

ناسا جديد‌ترين عكس مريخ‌نورد Opportunity (فرصت) از سايه خود را كه در لبه دهانه انديور (Endeavour Crater) بر روي مريخ گرفته شده منتشر كرد. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران ...

ناسا جديد‌ترين عكس مريخ‌نورد Opportunity (فرصت) از سايه خود را كه در لبه دهانه انديور (Endeavour Crater) بر روي مريخ گرفته شده منتشر كرد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خاك‌شناس روباتيك اين عكس‌ها را در تاريخ 9 مارس بين ساعت 4:30 تا 5 بعد از ظهر به وقت مريخ با استفاده از دوربين پانوراميك خود و همچنين مجموعه‌اي از فيلترها گرفته است.

پس از اين كه تصاوير مربوطه به زمين مخابره شدند، تيمي از دانشمندان آن‌ها را براي تشكيل يك موزاييك به هم چسبانده و روز چهارشنبه منتشر كردند.

در اين عكس Opportunity در قسمت بيروني صخره‌اي به نام Greeley Haven در لبه غربي دهانه قرار دارد.

براي اين كه موزاييك نماي مستطيل شكل داشته باشد، متخصصان تعدادي از قسمت‌هاي كوچك لبه‌هاي آن و آسمان را با قسمت‌هايي از تصويري كه قبلاً به عنوان بخشي از يك چشم‌انداز 360 درجه‌اي از همان محل ارسال شده بود، پر كردند.

همچنين به منظور برجسته كردن تفاوت‌هاي بين تعدادي از مواد مانند امواج و تپه‌هاي شني تيره واقع در كف دوردست دهانه رنگ‌هاي كاذب به اين موزاييك افزوده شده‌اند.

Opportunity در تاريخ 8 مي، Greeley Haven، جايي كه زمستان را در آن سپري كرده بود، ترك كرد و به منظور جستجوي كاني‌هاي رسي به سوي نقطه‌اي در لبه جنوبي دهانه به نام Cape Tribulation در حركت است.

اين كاوشگر در 25 ژانويه 2004 براي ماموريتي سه ماهه در جستجوي علائم آب در گذشته مريخ بر سطح سياره سرخ فرود آمد و با كمال حيرت دانشمندان تاكنون به فعاليت خود ادامه داده است.

پرتاب «فرصت» و مريخ نورد دوقلوي آن به نام «روحيه» با مديريت فيروز نادري، دانشمند برجسته ايراني ناسا انجام شد كه پس از چند شكست متوالي ناسا در ماموريتهاي مريخ به اين سمت منصوب شده بود.

جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,763
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4428

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری