خانه » میراث فرهنگی » تمدن کهن هخامنشی در خراسان شمالی

تمدن کهن هخامنشی در خراسان شمالی

یک هفته پیش بود که سرانجام کاوش‌های باستانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی به بار نشست و تمدن کهن هخامنشی در محل تپه‌های باستانی ریوی سر از ...

یک هفته پیش بود که سرانجام کاوش‌های باستانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی به بار نشست و تمدن کهن هخامنشی در محل تپه‌های باستانی ریوی سر از خاک برآورد.
به گزارش خبرنگار مهر، از یک طرف کشف این تمدن کهن سبب بازگویی اسرار نهفته‌ای از تاریخ کهن پارسی شده و از سوی دیگر نیز این تمدن کهن باعث تکمیل حلقه‌های باستانی ایران زمین خواهد شد، حلقه‌هایی که پیش از این در قسمت شرق فلات ایران مغفول و مفقود مانده بودند.

تمدن کهنی که سر از خاک برآورد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی مساحت شهر باستانی ریوی را به انضمام حواشی آن در حدود 110 هکتار بیان کرد.
 
علی کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: این شهر در محوطه باستانی تپه‌های ریوی در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه، یک کیلومتری غرب روستای نجف و 500 متری شمال روستای قره مصلی واقع شده است.
وی افزود: باستانی بودن این محوطه از دیرباز مورد توجه مردم و مسئولان بوده و به همین علت نیز تپه‌های باستانی ریوی در سال 1346 با شماره 720 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
کاظمی اظهار داشت: در پی اجرای عملیات لایه‌نگاری و تعیین عرصه و حریم این تپه‌ها و کشف این شهر باستانی مشخص شد که این محوطه از عصر آهن، یعنی 3 هزار و 500 سال قبل تا دوران اسلامی میانه، یعنی 800 سال پیش همواره محل سکونت گذشتگان ما بوده است.
این مسئول تصریح کرد: تاکنون از این شهر باستانی سفالینه ها، باروی قلعه دفاعی، خمره‌های ذخیره آذوقه، سرپیکانهای مفرقی و مهره‌های مفرغی کشف شده است.
وی افزود: آثار بدست آمده و علائم موجود نشانگر این موضوع است که در دوره‌های هخامنشیان و اشکانیان قسمت اعظم محوطه باستانی”ریوی” سکونت گاه بوده است.
علی کاظمی اضافه کرد: در تاریخ مذکور، شهر “ریوی” دارای قلعه دفاعی به مساحت 3 هزار و 346 مترمربع و با دیوارهایی به ارتفاع 7 متر بوده است.
وی تصریح کرد: شهر تاریخی “ریوی” تنها محوطه شناسایی شده از دوران هخامنشی در منطقه شمال خراسان بوده و ادامه مطالعات باستان شناسی نیز زمینه را برای شناخت بیشتر این شهر تاریخی و ایجاد بسترهای مناسب صنعت گردشگری در خراسان شمالی فراهم می‌کند.
کاسه و کوزه‌هایی که بر سر تاریخ شکسته است
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با اشاره به آثار کشف شده در این شهر تاریخی گفت: کوزه‌های سفالی بزرگ، خمره‌های نگهداری آذوقه، سرپیکان های مفرغی، مهره‌های مفرغی و … نشان دهنده تاریخ تمدن کهنی است که نیازمند شناسایی و معرفی است.
علی اکبر وحدتی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بی شک معرفی تاریخ باستانی ریوی از طریق تکمیل زیرساخت‌های لازم از جمله سایت موزه، سبب رونق گردشگری در این خطه از ایران اسلامی خواهد شد.
وی اظهار داشت: ایجاد سایت موزه در شهر تاریخی “ریوی” بستگی به غنای آثار غیرمنقول آن دارد.
این مسئول اضافه کرد: آثار غیرمنقول به آن دسته از آثار تاریخی اطلاق می‌شود که قابلیت حمل و جابجایی به موزه را نداشته باشند.
وحدتی با بیان اینکه تاکنون دیوار قلعه تدافعی، باروی قلعه، سفالینه های کهن، خمره‌های ذخیره آذوقه، سرپیکانهای مفرقی و مهره‌های مفرغی در این شهر تاریخی کشف شده است افزود: آثاری چون دیوار تدافعی قلعه این شهر در زمره آثار غیرمنقول محسوب می‌شوند.
وی در مورد آثار منقول این شهر تاریخی اظهار داشت: علاوه بر سرپیکان ها و مهره‌های مفرغی کشف شده در این شهر، کاوش‌های بیشتر باستانی ذخیره‌های تمدنی دیگری را نیز آشکار خواهد کرد.
این مسئول تصریح کرد: با اکتشافاتی که تاکنون حاصل شده به نظر می‌رسد این محوطه ظرفیت تبدیل به یک سایت موزه تاریخی را داشته باشد.
تیشه به ریشه تمدن!
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اکنون 3 کوره آجرپزی در محوطه این اثر تاریخی فعالیت دارند که به علت خاکبرداری تاکنون باعث تخریب بیش از 30 درصد از فضای این محوطه شده‌اند.
علی کاظمی کشت و زرع بر روی اراضی حریم شهر تاریخی کشف شده را از دیگر تهدیدات این اثر عنوان کرد.
وی گفت: مقرر شده از این به بعد هرگونه خاکبرداری توسط کوره‌های مذکور با هماهنگی این نهاد و از مکان‌های مشخصی که کارشناسان میراث فرهنگی تعیین کرده‌اند صورت گیرد.
این مسئول اضافه کرد: همچنین تحت هیچ شرایطی به صنایعی که امکان هرگونه تهدیدی را برای محوطه مذکور داشته باشند مجوز جدید داده نمی‌شود.
وی تصریح کرد: فعالیت اراضی کشاورزی در حریم این شهر نیز ساماندهی شده و از کاشت نباتاتی که دارای ریشه‌های عمیق بوده و امکان آسیب رسانی به بافت‌های زیرین را دارند جلوگیری می‌شود.
تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم
عادت دیرینه ایرانیان فخر و مباهات به داشته‌های غنی ایرانی اسلامی این کهن بوم و بر است، اکنون دیگر بار تمدنی کهن سر از خاک برآورده و آفتاب شکوه و عظمت خود را از مشرق خراسان شمالی به جهانیان تابانده است.
بی شک بر همه مردم و مسئولین فرض است که با حداکثر توان خود در حفاظت و معرفی این میراث گرانبها، اندیشه و فعالیتی جهادگونه داشته باشند.
……………………….
گزارش: علی خادمی
پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,820
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4307

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری