خانه » میراث فرهنگی » آخرین نفسهای حمام باغ لله

آخرین نفسهای حمام باغ لله

حمام تاریخی باغ لله کرمان که روزگاری در قلب این شهر تاریخی یکی از مراکز مهم اجتماعی محسوب می شد به دلیل بی توجهی به ویرانه تبدیل و محلی برای ...

حمام تاریخی باغ لله کرمان که روزگاری در قلب این شهر تاریخی یکی از مراکز مهم اجتماعی محسوب می شد به دلیل بی توجهی به ویرانه تبدیل و محلی برای تجمع معتادان و ولگردان شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، حمام تاریخی باغ لله که هم اکنون به جای آن که به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شود، به یک مخروبه و محلی برای تجمع معتادان و انباشت زباله تبدیل شده، هر چند وضعیت آن بارها و بارها از طریق رسانه ها به گوش مسئولین رسانده شده اما تاکنون هیچ اقدامی در خصوص مرمت و ساماندهی این بنای 200 ساله صورت نگرفته است.

استان و شهر تاریخی کرمان در گوشه گوشه خاک خود، میراثی از تاریخ و فرهنگ و هنر گذشتگان به یادگار دارد؛ میراثی که قرنها بی هیچ گزندی، استوار ایستاده اند و تاریخ را نظاره کرده اند اما این روزها گویا دیگر تاب تماشای روزگار را ندارند و گذر زمان دارد کارخودش را می کند.

 

در حال حاضر بی توجهی و یا کم توجهی به بیشتر بناهای تاریخی کرمان باعث شده این میراث ارزشمند در معرض تخریب و یا حتی نابودی قرار گیرند. از جمله آن، حمام تاریخی باغ لله است؛ به گواه تاریخ “خواجه اتابک بزقوش”، از عرفا و سیاستمداران کرمان در زمان قاجار بوده که 200 سال پیش دستور ساخت این گرمابه را داده است.

حمام تاریخی زیر فاضلاب شهری

آن روزها که این گرمابه ساخته شد، تا سالهای سال محلی بود برای پاتوق اقشار مختلف کرمان قدیم و کارکرد یک پایگاهی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی را با توجه به جایگاهی که گرمابه در جامعه قدیم ایرانی داشت، ایفا می کرد.

اما ابهت این بنای تاریخی و خاطره هایی که اجداد ما از این گرمابه داشته اند، حالا زیر مشتی خاک مدفون شده است.

حمام باغ لله کرمان در منطقه ای مسکونی و تجاری به همین نام واقع شده است. در محله “ته باغ لله” شهر کرمان به جز این حمام، مسجد تاریخی هم وجود دارد که خوشبختانه این مسجد توانسته از گزند تخریب در امان بماند.

آبهای زیر زمینی مهمترین تهدید بناهای تاریخی کرمان

اما از حمام، امروز  چیزی جز یک مخروبه باقی نمانده است. آبهای زیر زیرزمینی کرمان که سالهای سال بدون وجود شبکه فاضلاب شهری زیر پوست این شهر 800 هزار نفری جا خوش کرده بودند، چند سالی است که به سطح زمین آمده و امروز معضلی به نام “بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی”  این کلانشهر را تهدید می کند.

در این میان، بناهای تاریخی با توجه به قدمتی که دارد، بیش از سایر بخشها آسیب دیده است بی آنکه کسی بخواهد کاری اساسی در حفاظت از آن انجام دهد.

بنای تاریخی آسایشگاه معتادان و ولگردان/ ساکنان محله تاریخی به ستوه آمدند

حمام باغ لله هم از قاعده تخریب مستثنی نبوده است؛ سطح آبهای زیرزمینی در این محدوده به شدت بالا آمده و همین مسئله درکنار عدم انجام اقدامات لازم برای مرمت بنا و بلا استفاده بودن این مکان تاریخی باعث شده که حمام فرو بریزد.

این مخروبه با این شرایطی که دارد محل امنی شده برای تجمع معتادان و افراد ولگرد. از طرفی حشرات موذی و حیوانات مختلف هم در این مخروبه زیاد شده اند. با این وجود و علیرغم پیگیریهای رسانه های کرمان، به خصوص خبرگزاری مهر در خصوص اهمیت موضوع، تا به حال که گوشی بدهکار این حرفها نبوده است.

یکی از اهالی این محله هم این مسئله را تایید کرده و به خبرنگار مهر می گوید: وضعیتی که این حمام دارد، آسایش ساکنان محله را به هم زده هر چه هم مشکلاتمان را با مسئولین در میان می گذاریم، فایده ندارد.

مسئولان وعده می دهند اما عمل نمی کنند

وی که نمی خواهد نامی از او در گزارش آورده شود، می افزاید: همیشه مسئولین به ما وعده می دهند که این مسئله را حل می کنند اما اکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی اظهار می دارد: ما با این وضعیتی که پیش آمده به این نتیجه رسیده ایم که واقعا کسی نمی خواهداین بنا را از تخریب نجات دهد و گرنه تاکنون و با وجود پیگیریهای مکرر ساکنان محله و رسانه ها کسی باید کاری انجام می داد.

این شهروندکرمانی تصریح می کند: بسیاری از اهالی محله باغ لله خانه های خود را به افاغنه داده و از اینجا رفته اند چون واقعا شرایط زندگی کردن در اینجا وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: وجود این افاغنه هم بر مشکلات قبلی افزوده است.

محمد ایرانمنش دیگر ساکن این محله تاریخی به مهر می گوید: سطح آب به شدت در حمام بالا آمده است ضمن اینکه احتمال ریزش و یا فروکش زمین نیز وجود دارد و این بنا به خطری بالقوه برای مردم تبدیل شده است.

وی افزود: میراث فرهنگی عنوان می کند که این بنا مالکیت خصوصی دارد اما این سوال مطرح می شود که آیا هر مکان تاریخی که مالکیت خصوصی دارد صاحبانش می توانند ویرانش کنند؟ چرا وقتی ساکنان بافت تاریخی می خواهند یک دیوار برای خانه خود بسازند به مجوز میراث فرهنگی نیاز دارند در حالیکه این خانه ها هم مالکیت خصوص دارند اما حالا که یک بنای تاریخی دارد خراب می شود بحث مالکیت خصوصی مطرح می شود و اینکه میراث فرهنگی کاری نمی تواند بکند.

ابهام بین شهرداری و میراث فرهنگی در خصوص وضعیت حمام تاریخی

ایرانمنش ادامه داد: این محله زمانی قلب شهر کرمان بود و امروز نیز باید مسئولان به آن توجه ویژه داشته باشند، نه اینکه به دلیل بی توجهی این بنا به ویرانه تبدیل شود و باعث بروز مشکلات متعدد فرهنگی و اجتماعی در منطقه شود.

در همین حال، مروری بر اخبار منتشر شده نشان می دهد که شهرداری و میراث فرهنگی توپ را در زمین یکدیگر می اندازند؛ ساکنان محله باغ لله می گویند شهرداری برای حل مشکل این بنای تاریخی اعلام آمادگی کرده است اما محسن موحدی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، اعلام کرده است که حمام باغ لله دارای مالکیت خصوصی بوده و به جز مالکان دیگر، سهمی از مالکیت این بنا متعلق به شهرداری است.

وی بیان داشته که طی مذاکرات صورت گرفته با شهرداری کرمان مقرر شده که کل سهم مالکان را شهرداری خریداری کرده و میراث فرهنگی آن را مرمت کند.

موحدی هم به بحرانی بودن وضعیت محله باغ لله و مشکلاتی که ساکنان این محله دارند مهر تایید زده و ابراز داشته که با خارج کردن آب از چاههای اطراف محله توسط شهرداری، وضعیت تا حدودی بهبود می یابد و آبهای زیرزمینی کنترل می شود.

وی همچنین گفته است که میراث فرهنگی کرمان آماده هرگونه همکاری با کسبه و مالکان محله باغ لله بوده است.

وی از ساکنان محله باغ لله خواسته که برای حل مشکلات خود در این زمینه مساعدت های ویژه را از شهرداری و شرکت آب و فاضلاب طلب کنند.
……………………………

گزارش: اسما زنگی آبادی

پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,662
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4253

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری