خانه » مطالب جالب » درمان ترس از عنکبوت در کمتر از سه ساعت

درمان ترس از عنکبوت در کمتر از سه ساعت

نزديك شدن به يك عنكبوت بزرگ و پشمالو احتمالا آخرين چيزي است كه يك فرد دچار ترس از عنكبوت‌ها به آن فكر مي‌كند اما مواجهه با آن مي‌تواند كليد از ...

نزدیک شدن به یک عنکبوت بزرگ و پشمالو احتمالا آخرین چیزی است که یک فرد دچار ترس از عنکبوت‌ها به آن فکر می‌کند اما مواجهه با آن می‌تواند کلید از بین بردن مقاومت مغز در برابر این حشرات باشد.

به گزارش سرویس علمی برگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته محققان دانشگاه نورث‌وسترن این شیوه درمانی مواجهه آزمایش شده و درست که تنها چند ساعت طول می‌کشد، فعالیت بخشهای ترس مغزی را تنها چند دقیقه پس از تکمیل آزمایش تفییر می‌دهند.

این دانشمندان در آزمایشات خود دریافتند بیمارانی که از ترس عنکبوت در جای خود خشک شده یا خود را در خانه حبس می‌کردند، پس از یک جلسه درمانی سه ساعته توانستند حتی این حشرات را لمس کنند.

ترس از عنکبوت نوعی اختلال اضطرابی موسوم به ترس خاص بوده که همچنین شامل ترس از خون، سوزن، مار، مکانهای بسته و دیگر موضوعات می‌شود.

به گفته محققان، دوای درمان این ترسها در محیط بوده و علاج سریع و راحت آنها، مواجهه و غلبه بر آنها است.

آنها با آزمایش ۱۲ بزرگسال دچار ترس از عنکبوت به اسکن مغزی آنها پرداخته و دریافتند که مغز این دسته افراد حتی در زمان مشاهده تصاویر این حشرات به نمایش افزایش فعالیت در مناطق مرتبط با واکنش ترس از جمله بادامه مغز، اینسولا و سینگولوم قدامی می‌پردازد.

در جلسه درمانی این افراد بطور کلی با عنکبوتیان آشنا شده و آموختند که ترس آنها از چه چیز بوده است. آنها همچنین یک فرایند چند گامی را برای نزدیک شدن به عنکبوتها و لمس آنها گذراندند.

محققان سپس دقایقی پس از آزمایش به نمایش مجدد تصاویر عنکبوتها به این داوطلبان پرداخته و دریافتند که این بار فعالیت کمتری در مناطق ترس رخ می‌دهد. این مقاومت در برابر ترس تا شش ماه پس از درمان باقی ماند.

پس از شش ماه دوباره از داوطلبان خواسته شد تا عنکبوتها را لمس کنند و آنها به راحتی مجددا این کار را انجام دادند.

ناحیه مغزی مرتبط با احساسات یا ترس موسوم به قشر پیش‌پیشانی تنها چند دقیقه پس از درمان به نمایش فعالیت‌های زیادی پرداخت؛ اما پس از گذشت شش ماه این منطقه از فعالیت بسیار کمتری برخوردار بود.

محققان حتی با بررسی یک منطقه مغزی مرتبط با درک بصری و چگونگی تعبیر تصاویر توسط مغز توانستند فردی را که بیشترین بهره را از درمانها برده، شناسایی کنند. فعالیت بیشتر در این ناحیه نشان‌دهنده بهترین رفتار در شش ماه بعدی بود.

نتایج این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 913
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4206

ارسال نظر:

تصویر کپچا
*

عضویت در خبرنامهء خبر شهری