خانه » مطالب جالب » آزمايش تندخواني با ثبت ركورد 300 واژه در يك دقيقه

آزمايش تندخواني با ثبت ركورد 300 واژه در يك دقيقه

اگر خود را از گروه افراد داراي قابليت تندخواني مي‌دانيد، يك برنامه كاربردي اينترنتي قصد به چالش كشيدن اين توانايي را دارد. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وب‌سايت ...

اگر خود را از گروه افراد داراي قابليت تندخواني مي‌دانيد، يك برنامه كاربردي اينترنتي قصد به چالش كشيدن اين توانايي را دارد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وب‌سايت «Stationery supplier Staples» دست به طراحي آزمايش زمان‌دار زده كه به ارائه يك صفحه براي خوانش و سپس طرح سوالاتي براي فرد مي‌پردازد.

هدف اين برنامه به چالش كشيدن ميزان سرعت خوانش افراد و مقايسه آن با ميانگين ملي است.

به محض دستيابي به رتبه، اين برنامه به مقايسه آن با ديگران از دانش‌آموزان دبيرستاني گرفته تا استادان دانشگاه يا با ركورد سرعت خوانش مي‌پردازد كه در حال حاضر ۴۷۰۰ واژه در يك دقيقه است.

ميزان سرعت ميانگين خوانش براي بزرگسالان ۳۰۰ واژه در يك دقيقه است. با اين محاسبه، يك خواننده براي خواندن كتاب جنگ و صلح لئو تولستوي در زبان انگليسي با ۵۶۰ هزار واژه به ۱۱ هزار و ۸۶۶ دقيقه زمان نياز دارد.

چگونگي خوانش در طول ساليان تغيير كرده و به گفته كارشناسان، اينترنت از تاثير زيادي بر چگونگي خواندن برخوردار بوده است.

مرور سطحی كه در آن فرد با نگاه به دنبال كلمات كليدي در متن مي‌گردد، در ميان كاربران اينترنت از كاربرد زيادي برخوردار شده كه عادت به جست‌وجو در صفحات مختلف براي واژه‌هاي خاص دارند.

شيوه مرور سطحي معمولا به ارائه سرعت خوانش ۷۰۰ واژه در دقيقه پرداخته و منجر به سرعت درك مطلب پايين‌تر مي‌شود؛ اما همچنين از اين مزيت برخوردار بوده كه به فرد اجازه مي‌دهد با رجوع به ميزان زيادي از متون به كسب اطلاعات لازم بپردازد.

اين آزمايش به توقف استفاده از اين شيوه پرداخته و به سرعت پس از پايان خوانش، چند پرسش چند جوابي را براي اطمينان از درك كامل فرد از اطلاعات درون مطلب مطرح مي‌كند.

مقالات استفاده شده در اين آزمايش دقيقا از ۳۰۰ واژه برخوردار بوده بنابراين طبق محاسبات ميانگين‌، خوانش آن نبايد بيشتر از يك دقيقه به طول بينجامد.

اين آزمايش در وب سايت Staples.com قابل دسترسي است.

چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,223
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4196

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری