خانه » خودرو » کرایسلر تکلیف مینی‌ون‌هایش را روشن می‌کند

کرایسلر تکلیف مینی‌ون‌هایش را روشن می‌کند

نزدیک به سی سال پیش کرایسلر مینی‌ون را به دنیا معرفی کرد. این کار اگرچه آن زمان با انتقادهای زیادی روبرو شد اما محصولات این کارخانه پس از این همه ...

نزدیک به سی سال پیش کرایسلر مینی‌ون را به دنیا معرفی کرد. این کار اگرچه آن زمان با انتقادهای زیادی روبرو شد اما محصولات این کارخانه پس از این همه سال همچنان در صدر فهرست مینی‌ون‌های پرفروش‌ قرار دارد.

اما اکنون سرجیو مارکیونه، مدیر اجرایی کرایسلر باید درباره آینده مینی‌ون‌های کرایسلر تصمیم بگیرد. تاکنون تصمیم‌های مارکیونه، که تلاش می‌کند کرایسلر را با فیات ادغام کند، تاکنون نتایج خوبی داشته و او حالا باید برای ادامه موفقیت مینی‌ون‌های کارخانه آمریکایی فکری بکند.
مارکیونه دو راه پیش رو دارد: یا دو مینی‌ون کرایسلر را در هم ادغام کند و یا یکی یا هردوی آن‌ها را دوباره از نو طراحی کند. در هر دو حال مارکیونه و نمایندگی‌های فروش کرایسلر درباره این مینی‌ون‌ها بسیار جدی هستند.

 

کرایسلر تکلیف مینی‌ون‌هایش را روشن می‌کند

 

چهار سال بعد از اینکه دولت آمریکا در سال ۱۹۷۹ با کمک مالی خود کرایسلر را از ورشکستگی نجات داد، لی لاکوچا، مدیر اجرایی آن زمان کرایسلر، مدل دوج کاراوان را معرفی کرد و  این  مینی‌ون به سرعت پس از وانت رم (RAM) و مدل‌های شاسی بلند جیپ به یکی از محصولات مهم کرایسلر تبدیل شد.
کرایسلر با‌عرضه کاراوان کلاس مینی‌ون را به وجود آورد و مینی‌ون کرایسلر را نجات داد و این کارخانه اکنون بعد از سه دهه همچنان در فروش مینی‌ون پیشتاز است.
در کنار حکمرانی ۳۵ ساله کمپانی فورد در وانت سری اف، پیشتازی کرایسلر در فروش مینی‌ون یکی از طولانی‌ترین رکوردها در صدرنشینی یک کارخانه در فهرست پرفروش‌ها در ایالات متحده آمریکا است. همانطور که این روزها نوشیدنی گازدار را به نام کوکاکولا می‌شناسند و کلینکس نام دیگری برای دستمال کاغذی شده است، مینی‌ون‌های کرایسلر هم سمبلی برای این کلاس از خودرو شده‌اند.
الکساندر ادواردز، مدیر مؤسسه مشاوره بازاریابی  «استراتژیک ویژن» در سن‌دیه‌گو آمریکا می‌گوید خودرویی که  مردم وقتی به کرایسلر فکر می‌کنند به ذهن‌شان می‌رسد یک مینی‌ون است و  «تقریبا هرکس که در حوزه مینی‌ون کار می‌کند، کرایسلر را به‌عنوان خالق آن می‌شناسد.»

 

کرایسلر تکلیف مینی‌ون‌هایش را روشن می‌کند

 

کرایسلر با وجود ورود عرضه مدل‌هایی در کلاس مینی‌ون توسط فورد، تویوتا، هوندا و جنرال موتورز همچنان رهبری این کلاس را حفظ کرده است. فورد و جنرال موتورز پس از مدتی از بازار مینی‌ون بیرون رفتند و کرایسلر از سال ۲۰۰۷ دست کم ۴۰ درصد بازار مینی‌ون را تصاحب کرده است.
مارکیونه در فاصله ۱۹ ماه پس از کمک دولت آمریکا برای نجات کرایسلر از ورشکستگی در سال ۲۰۰۹، با معرفی ۱۶ مدل کاملاً جدید یا نمونه بهتر شده مدل‌های پیشین، کرایسلر را متحول کرد و اکنون باید تصمیم بگیرد که آیا کرایسلر همچنان دو مدل در بازار مینی‌ون آمریکا لازم دارد یا خیر.
چند هفته پیش کرایسلر اعلام کرد سود سه ماه اول سال ۲۰۱۲ این کارخانه به ۴۷۳ میلیون دلار یعنی چهار برابر سود مدت مشابه سال قبل رسیده است. این میزان رشد از دوره سه ماهه سوم سال ۱۹۹۸ تا کنون پرسودترین دوره فعالیت کرایسلر بوده است. مارکیونه پیش‌بینی می‌کند درآمد خالص سال ۲۰۱۲ را حدود ۸ برابر نسبت به درآمد ۱۸۳ میلیون دلاری سال ۲۰۱۱  بیشتر شود و به ۱.۵ میلیارد دلار برسد.
کرایسلر حق دارد برای تعیین سرنوشت دو مینی‌ون «تاون اند کانتری» و «گراند کاراوان» دوج قدم‌های محتاطانه‌ای بردارد.
از سال ۲۰۰۰ که اوج فروش مینی‌ون‌ها بود، بازار این خودروها کوچکتر شده است. در حالی که در سال ۲۰۰۰ یک میلیون و ۳۷۰ هزار دستگاه مینی‌ون در آمریکا فروخته شد، این تعداد در سال گذشته به ۴۲۷ هزار و ۳۹۸ دستگاه کاهش یافته است.
با این حال مینی‌ون سهم زیادی از فروش کرایسلر را به خود اختصاص داده است. از  یک میلیون و ۳۷۰ هزار دستگاه خودرویی که کرایسلر سال گذشته در آمریکا فروخت، پانزده درصد مینی‌ون بود.

 

کرایسلر تکلیف مینی‌ون‌هایش را روشن می‌کند

 

برای مقایسه، ادیسه،  مینی‌ون هوندا، ۹.۱ درصد فروش هوندا و سیه‌نا، مینی‌ون تویوتا ۶.۸ درصد از کل فروش تویوتا را در سال گذشته تشکیل داد. اما کرایسلر روی هم ۸۴ هزار و  ۱۵۲ دستگاه تاون اند کانتری و گراند کاراوان تا آوریل امسال فروخته است که رشد ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. این میزان رشد باعث شد کرایسلر در مقابل رشد ۵ درصدی هوندا در فروش ادیسه و افت ۹.۲ درصدی تویوتا در فروش سیه‌نا ا از این دورقیب جلو بیفتد.

 

کرایسلر تکلیف مینی‌ون‌هایش را روشن می‌کند

 

مینی‌ون گرند کاراوان کرایسلر همچنین به کسب مقام پرفروش‌ترین تک مدل مینی‌ون در آمریکا بسیار نزدیک است. این مقام از سال ۲۰۰۸ تا پارسال در دست هوندا ادیسه بود و سیه‌نا هم  سال گذشته به این مقام دست پیدا کرد.
تصمیم‌های صاحبان قبلی کرایسلر یعنی دایملر و کمپانی سربروس در کاهش هزینه‌ها باعث شد مینی‌ون‌های کرایسلر معمولا در گزارش‌های کیفیت مؤسسه کانسیومر ریپورتز (Consumer Reports) پایین‌تر از تویوتا و هوندا ارزیابی قرار گیرند. اما کرایسلر همچنان پیشتازی خود در فروش مینی‌ون را حفظ کرده است. دلیلش هم این است که مینی‌ون‌های کرایسلر ارزان‌تر هستند و این کارخانه هنوز به خالق این کلاس از خودرو مشهور است.
سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,216
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4162

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری