خانه » فناوری » ساخت بازوی رباتیک با انعطاف خرطوم فیل

ساخت بازوی رباتیک با انعطاف خرطوم فیل

محققان موسسه فناوری ماساچوست موفق به ساخت نوعی بازوی رباتیک شدند که علاوه بر داشتن انعطاف و کارآیی قابل توجه چون خرطوم فیل عمل می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر،‌ درپی ساخت ...

محققان موسسه فناوری ماساچوست موفق به ساخت نوعی بازوی رباتیک شدند که علاوه بر داشتن انعطاف و کارآیی قابل توجه چون خرطوم فیل عمل می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر،‌ درپی ساخت رباتیکهای جهانی که به علت داشتن غشا ارتجاعی می تواند اشیا مختلفی را بگیرد یا ربات همه کاره ای که می تواند اشیاء را به فاصله هایی پرتاب کند، محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست این فناوری را به نوعی گسترش داده و بازو رباتی خلق کرده اند که می تواند پیچ خورده، منعطف باشد و اشیا را بگیرد، رباتی که بی شباهت به خرطوم فیل نیست.

درست شبیه ربات نگهدارنده محققان دانشگاه کورنل، بازو رباتی محققان موسسه فناوری ماساچوست نیز با استفاده از ابزاری که عمدتا به عنوان دانه های قهوه یاد می شود که بسیار انعطاف پذیر است.

درحالی که ربات نگهدارنده از این فرآیند برای از شکل انداختن یک شی استفاده می کند، دانه های قهوه را شل کرده و هوا را به داخل می کشد، گروه موسسه فناوری ماساچوست یک دسته نگدارنده را درکنار هم قرار داده تا بتواند بخشهای یک بازوی رباتی را شکل دهد.

این بازوی رباتی از پنج بخش مختلف که هرکدام دارای لوله های مکنده جداگانه ای بوده، تشکیل شده است. چهار کابل کنترل در فاصله های 90 درجه اطراف بخش خارجی این بازو قرار دارد که آن را می کشد و حرکت را میسر می کند.

وقتی این حرکت با سفت شدن بخشهای مختلف همراه می شود حرکت بازو تغییر می کند و موجب می شود که مثلا خرطوم یک فیل اشیاء را نگاه دارد.

محققان موسسه فناوری ماساچوست با ارئه مقاله ای با عنوان ” طراحی و تحلیل دست ماشینی قوی، کم هزینه و مفصلی” در همایش بین المللی رباتیک و اتوماسیون هفته پیش ارائه کردند.

سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,593
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4050

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری