خانه » علمی » نياز انسان به سه سياره جديد با پايان توانايي زمين

نياز انسان به سه سياره جديد با پايان توانايي زمين

محققان هشدار دادند: با توجه به استفاده بي‌رويه از منابع طبيعي و نقش انسان در نابودي تنوع زيستي، زمين تا سه دهه آينده، پاسخگوي نياز بشر نخواهد بود و اگر ...

محققان هشدار دادند: با توجه به استفاده بي‌رويه از منابع طبيعي و نقش انسان در نابودي تنوع زيستي، زمين تا سه دهه آينده، پاسخگوي نياز بشر نخواهد بود و اگر انسان به همين روند ادامه دهد، تا سال 2050 ميلادي، به سه سياره ديگر نياز خواهيم داشت.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در گزارش دو سالانه صندوق جهاني حيات وحش‌ (WWF) كه تحت عنوان Living Planet Repor 2012 در ژنو سوئيس منتشر شده، كاهش تنوع زيستي، رد پاي انسان در تغييرات اكولوژيكي و كاهش ذخاير آب زمين مورد بررسي قرار گرفته است.

بر اساس اين گزارش، دخالت انسان در تغييرات زيست محيطي طي چند دهه اخير بشدت افزايش يافته است و ميزان استفاده از منابع طبيعي به شكل سرسام آوري رو به افزايش است و منابع موجود بر روي زمين قادر به پاسخگويي به اين نياز فزاينده نيستند.

همچنين طي يك دهه اخير سالانه 13 ميليون هكتار جنگل در سراسر جهان از بين رفته اند.

ميزان تنوع زيستي در سراسر جهان از سال 1970 ميلادي تاكنون 28 درصد كاهش يافته است، اما اين آمار در كشورهايي با سطح درآمد پايين تا 60 درصد نيز گزارش شده است.

«جيم ليپ» مدير كل صندوق جهاني حيات وحش تأكيد مي كند: نابودي سيستم هاي طبيعي بيشترين ضربه را به كشورهايي مي‌زند كه از كمترين توانايي مالي براي مقابله با آن برخوردار هستند.

وي خاطرنشان مي‌كند: اگر انسان به همين روند ادامه دهد، تا يك دهه آينده ديگر زمين پاسخگوي نياز انسان نخواهد بود و تا سال 2050 ميلادي به سه سياره ديگر نياز خواهيم داشت.

دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,154
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3970

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری