خانه » فرهنگ و ادب » کتاب » «بانوي آل قلم» درباره‌ي سيمين دانشور در راه است

«بانوي آل قلم» درباره‌ي سيمين دانشور در راه است

كتاب «بانوي آل قلم» درباره‌ي سيمين دانشور در راه انتشار است. به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، غلامرضا امامي با پايان نگارش «بانوي آل قلم»، ابراز اميدواري كرد، بتواند تا ...

كتاب «بانوي آل قلم» درباره‌ي سيمين دانشور در راه انتشار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، غلامرضا امامي با پايان نگارش «بانوي آل قلم»، ابراز اميدواري كرد، بتواند تا پايان مهرماه سال جاري اين اثر را وارد بازار نشر كند.

اين كتاب كه دربردارنده‌ي زندگي‌نامه‌ي سيمين دانشور به همراه يادها و تصاوير اوست، در مجموعه‌ي «يادها» منتشر خواهد شد.

امامي پيش‌تر از اين مجموعه، «با طالقاني آن پير پاك ما» را منتشر كرده است. مجموعه‌ي «يادها» مجموعه‌اي از خاطرات و دلنوشته‌ها همراه با تصاوير درباره‌ي شخصيت‌هاي مطرح و تأثيرگذار است.

به گزارش ايسنا، سيمين دانشور – داستان‌نويس و مترجم – متولد هشتم ارديبهشت‌ماه سال 1300 در شيراز بود. در سال 1328، دكتري خود را در رشته‌ي ادبيات فارسي از دانشگاه تهران گرفت. يك سال بعد با جلال آل ‌احمد ازدواج كرد و در سال 1331 براي مطالعه در رشته‌ي «زيبايي‌شناسي» در دانشگاه استنفورد، به آمريكا سفر كرد و دو سال بعد به ايران بازگشت. از جمله تأليف‌ها و ترجمه‌هاي دانشور عبارت‌اند از: «آتش خاموش» (‌1327)، «سرباز شكلاتي» برنارد شاو (1328)، «باغ آلبالو» و «دشمنان» از آنتوان چخوف (1331)،‌ «بئاتريس» از شنيتسلر و «رمز موفق زيستن» از ديل كارنگي (1332)، «كمدي انساني» ويليام سارويان و «داغ ننگ» از ناتانيل هارتون (1334)، «شهري چون بهشت» (1340)، «سووشون» (1348)، «بنال وطن» از آلن پيتون (1351)، «به كي سلام كنم؟» (1359)، «غروب جلال» (1360)، «ماه عسل آفتابي» (داستان‌هاي ملل مختلف) (1362)، «جزيره‌ي سرگرداني» (1372)، «شناخت و تحسين هنر» (مجموعه‌ي مقالات) (1375)، «از پرنده‌هاي مهاجر بپرس» (1376) و «ساربان سرگردان» (1380).

او نخستين زن ايراني است که به شکل حرفه‌‌يي در زبان فارسي داستان نوشت. مهم‌ترين اثر او، رمان «سووشون» است که نثري ساده دارد و به زبان‌هاي متعددي ترجمه شده است. اين كتاب از جمله پرفروش‌ترين آثار ادبيات داستاني در ايران محسوب مي‌شود.

سيمين دانشور 18 اسفندماه سال گذشته در سن نودسالگي درگذشت.

دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,206
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3966

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری