خانه » میراث فرهنگی » دهلران؛ شهر تاریخ 9 هزار ساله

دهلران؛ شهر تاریخ 9 هزار ساله

دهلران - خبرگزاری مهر: شهرستان دهلران به عنوان مهمترین شهر استان ایلام دارای جاذبه های فراوان گردشگری است که کمتر به این پتانسیل ها در شهرستان توجه شده است. به گزارش ...

دهلران – خبرگزاری مهر: شهرستان دهلران به عنوان مهمترین شهر استان ایلام دارای جاذبه های فراوان گردشگری است که کمتر به این پتانسیل ها در شهرستان توجه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان دهلران در جنوب غربی کشور قرار گرفته است. شهرستانی با جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر که دارای اماکن و تفرجگاه های زیبایی است.

این شهرستان مردمی خونگرم با گویش های کردی، لری، عربی است و در کنار هم با صمیمیت خاصی زندگی می کنند و بیشتر امر معاششان از راه کشاورزی و دامداری است.

سابقه تاریخی و فرهنگی

شهرستان دهلران دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی است که به استناد مطالعات و کاوشهای باستان شناسی صورت گرفته در تپه های علی کش، چغا سفید، سبز، فرخ آباد و… تاریخ این منطقه به هزاره های پیش از تاریخ می رسد.

اما به خاطر قرار گرفتن در آغوش بین النهرین و دشت خوزستان احتمالا این منطقه در دوران تاریخی و دوران حکومتهای عیلام، ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی هم دارای سکونت بوده است.

در دوره اسلامی هم احتمالا بخشی از ایالت جبال با مرکزیت سیمره جزو حیطه حکومتی بغداد و بصره بودند که نیمه اول قرن هجری به حیات خود ادامه داده و در سال 334 ه.ق زلزله ای کل استان ایلام را در بر گرفت که شامل این منطقه هم شد.

تپه باستانی 10 هزارساله علی کش موسیان

این تپه در نزدیکی شهر توریستی موسیان در شهرستان دهلران واقع شده است و تپه ای کوچک و مسدود است که قطر پایه آن از حدود 135 متر تجاوز نمی کند. ضخامت طبقات باستانی آن حدود هفت متر است و این تپه باستانی قدمتی چند هزار ساله دارد و بیش از تاریخ مربوط می شود.

با توجه به حفاری های علمی که در قبل از انقلاب به وسیله گروه باستانشناسی به سرپرستی پروفسور فران هول وفلانری انجام شده است از تپه علی کش به عنوان اولین نقطه ای در فلات ایران نام برده شده که مردم ساکن آن موفق به اهلی کردن برخی حیوانات وحشی شامل بز و گوسفند شده اند و بر اساس تحقیقات به دست آمده اولین نمونه کشت عدس در این منطقه پیدا شده است و از همه مهمتر کاشت جو و گندم توسط ساکنین آن دوران در این محل انجام گرفته است و از طرفی دیگر نزدیکی با تمدن بین النهرین در عراق فعلی نوعی سازگاری و مطابقت فرهنگی بین مردم دوره علی کش و مردم بین النهرین در آن زمان حاکم بوده است.

قله شیاخ

این اثر که بر سر یکی از راه های فرعی باستانی منطقه پشتکوه  به سمت کشور عراق قرار گرفته به لحاظ موقعیت قرارگیری عظمت و استحکام باروی خاص آن (نظامی، مسکونی) و نزدیکی به پایتخت ساسانیان در کشور عراق فعلی دارای اهمیت خاص خود بوده است.

بنای قلعه بر روی تپه ماهوری که محصور در دو رودخانه شاخ و دره شور بوده، ایجاد شده است.

روی این قلعه به شکل طولی از شمال به جنوب کشیده شده است که به جهت حرکت در پیچ و خم مسیل رودخانه هایی جانبی از شمال به طرف جنوب دارای زوایایی است که مصالح به کار رفته در آن قلوه سنگ و ملات گچ نیم کوب (دستی) تشکیل شده است.

بر اساس شواهد موجود باروی آن در یک دوره طی چند مرحله ساخته شده است و در قسمتهای لایه رویی دیوار به جهت فشار زیاد و نفوذ آب و رطوبت بسیار طبله کرده و ریختگی آن نشان از دو لایه بودن آن دارد به طوری که ضخامت دیوارهای آن بین 190 تا 150 سانتیمتر و ارتفاع باقیمانده بارو در سالمترین بخش ها حدود شش متر است که شواهد نشان می دهد که ارتفاع آن بیش از این بوده ولی تخریب شده است.

ساختمان انگلیسی ها

این ساختمانها در پنج کیلومتری شمال شهر دهلران قرار دارند که قبل از انقلاب استعمارگران که در فکر غارت کردن منابع معدنی کشور بودند چشم از چشمه قیر که یکی از سه پدیده طبیعی و ملی دهلران است، برنداشته اند.

انگلیسی ها با احداث ساختمان هایی برای استراحت به فکر بهره برداری از این قیر افتادند که هم اکنون آثار ساخته شده آنها موجود است آنها برای احداث این ساختمانها از مصالح محلی شامل گچ نیم پخت و سنگهای مالان واحدهایی در کنار این چشمه قیر احداث کرده که به عنوان کمپ استراحت کارگران از آنها استفاده کرده اند.

بقعه امامزاده ابراهیم قتال

این بقعه در 38 کیلومتری جاده دهلران به مهران بعد از روستای زیبای بیشه دراز قراردارد.

این بقعه درنزدیکی مرز ایران و عراق است و از نوادگان محمد حنفی از فرزندان امام علی (ع) است و دارای شجره نامه به خط عربی است.

این بقعه در ایام تعطیلات پذیرای هزاران نفر از استانهای همجوار و گردشگران است در کنار این امام زاده دریاچه بسیار زیبا وجود دارد که گردشگران و توریستها با چندین قایق موتوری به قایقرانی مشغول می شوند.

دریاچه روستای سپتون

این دریاچه در 12 کیلومتری روستای سپتون از توابع شهر موسیان قرار گرفته است.

آب برگشتی سد رودخانه کرخه در میان تپه ماهورها و مناطق پست و فرورفتگی ها در دریاچه زیبا با چشم انداز طبیعی تشکیل شد که طول 40 کیلومتر و عرض 7 کیلومتر است که در داخل این دریاچه تعدادی تپه برجسته نمایان بوده و به عنوان جزایری کوچک به شمار می آیند.

در این دریاچه قابلیت اقتصادی، توریستی وجود دارد که در این راستا اداره شیلات استان تعدادی قایق برای استفاده گردشگران و ماهیگیران فراهم آورده است که وجود پرندگان مهاجر و کم یاب از تالاب های جنوبی وغربی کشور در برخی از فصول سال در کنار این دریاچه منظر بسیار زیبایی را برای گردشگران به نمایش می گذارند.

سنگ نوشته قاجار شهر میمه (زین آباد)

این سنگ نوشته که در محل میدان اصلی شهر میمه قرار داشت در سال های اخیر جابجا شده و فعلا در محلی مشرف به رودخانه سراب میمه در داخل کوچه ای باریک قرار گرفته است.

شهر میمه در دامنه جنوبی کوه کبیر کوه قرار گرفته است که دارای جنگل های انبوه، چشمه های زلال آب فراوان، باغات متعدد میوه و پرورش ماهی که داری مردمی مهمان نواز و مومن با لهجه کردی است.

غار قلا پیکه (قلعه پوکه)

این غار در نزدیکی مسیر اصلی جاده مهران، دهلران در ارتفاعات اناران دهلران واقع شده است.

دهانه این غار بسیار تنگ و طول دهلیز اول بین 40 تا 50 متر و طول دهلیز دوم پس از طی 190 متر به بن بست می رسد ارتفاع غار حدود 16 متر و مساحت آن با توجه به تالارهای عظیم موجود حدود دوهزار متراست.

درون این غار پیکه چاه های وجود دارد که برای دسترسی باید از وسایل ایمنی و طناب استفاده شود.

آثار تاریخی و گردشگری بالا فقط نمونه کوچکی از آثار خارق العاده شهرستان دهلران بود که در سال جاری می توان با توسعه گردشگری شهرستان برای توسعه منطقه گام برد.

……………………

مجتبی کاور

 

شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,528
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3828

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری