خانه » شهر من » اقتصاد » فوربس: درآمد سرانه قطر با رقم 88 هزار دلار در جهان بالاترين است

فوربس: درآمد سرانه قطر با رقم 88 هزار دلار در جهان بالاترين است

بر اساس گزارش آمارى منتشر شده در مجله ى اقتصادى فوربس، كشور قطر با رقمى معادل 88 هزار دلار، رتبه ى اول را در سطح جهان از حيث درآمد سرانه ...

بر اساس گزارش آمارى منتشر شده در مجله ى اقتصادى فوربس، كشور قطر با رقمى معادل 88 هزار دلار، رتبه ى اول را در سطح جهان از حيث درآمد سرانه كسب كرده است.

اين گزارش كه براى وضعيت درآمد سرانه در كشورهاى مختلف در سال 2011 تهيه شده است رتبه ى ششم را به امارات متحده ى عربى داده و كويت را در مرتبه ى پانزدهم نهاده است. گفتنى است مجله ى امريكايى فوربس كه نسخه ى عربى نيز دارد يكى از معتبرترين مجلات در زمينه ى امور مالى و اقتصادى است و گزارشها و برآوردهايش مورد توجه كارشناسان و علاقه مندان قرارمى گيرد.

“فوربس” مى گويد كه طبقه بندى 172 كشور از لحاظ درآمد سرانه را بر مبناى متداول سهم هر فرد از توليد ناخالص ملى كشورش انجام داده است. طبق اين روش، توليد ناخالص ملى هر سال بر جمعيت كشور تقسيم مى شود و حاصل تقسيم را درآمد سرانه يا به اختصار “سرانه” مى خوانند. گفتنى است از سال 2005 تا كنون دولت ايران رسماً در اين زمينه گزارشى نداده است و از اعلام درآمد ناخالص ملى و تعداد نفوس خويش خوددارى كرده است.

فوربس كه از آمار تاييد شده توسط صندوق بين المللى پول در سال 2010 و برآورد كارشناسان در مقايسه ى رشد جمعيت كشورها و توليد ناخالص ملى آنها بهره گرفته است، مى نويسد: حتى رقم توليد ناخالص ملى بعضى از كشورها را با برآورد ذكر كرده ايم، زيرا دولتهايى هستند كه توان يا شفافيت لازم را براى دادن چنين آمارى ندارند.

طبق روش علمى كه اين مجله بكار گرفته است و روش “برابرى قدرت خريد” نام دارد، هزينه ى نسبى زندگى، نرخ تورم و ميانگين ثروت در نظر گرفته شده است و تنها به حجم پول موجود در كشورها يا برآورد درآمد آنها اكتفا نشده است.

جيان لوچا كليمنتى، استاديار علوم اقتصادى در دانشگاه نيويورك در اين رابطه مى گويد: روش مورد استفاده، تنها طريقه ى مقبول براى مقايسه ى درآمد سرانه ى كشورها است. زيرا با توجه به توان خريد متفاوت در كشورهاى مختلف، نمى توان بدون در نظر گرفتن چندين عامل تعديلى و تصحيحى، با حسابى ساده، ارقامى را گفت.

فوربس در باره ى كويت مى گويد: نصف توليد ناخالص ملى اين كشور از نفت به دست مى آيد و نصف ديگر آن از ذخاير ارزى اين كشور در خارج و سرمايه گذاريهاى آن حاصل مى شود كه آن هم از صادرات نفت تدارك ديده شده است.

با اين حساب، درآمد سرانه ى كويتى ها حدود 38.7 هزار دلار مى باشد. اين مجله ى امريكايى مى نويسد: قطر با احتساب ثروتش از ذخاير ارزى و درآمد گاز و فزونى بهاى مواد سوختى، و با توجه به جمعيت اندكش كه يك ميليون و 700 هزار نفر بيشتر نيست، ثروتمندترين به حساب مى آيد و مردمش بالاترين درآمد سرانه را دارند.

فقيرترين كشورها طبق آمار فوربس، چند كشور افريقايى، بويژه بوروندى، ليبريا و كونگوى دموكراتيك هستند. درآمد سرانه در اين سه كشور به ترتيب 400، 386 و 312 دلار در سال است. درآمد سرانه ایران طبق نوشته ى ويكيپديا “مطابق آمار منتشر شده تا سال ۲۰۰۵ میلادی حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دلار است که به دلیل بالابودن جمعیت ایران، رشد درآمد سرانه ایران نسبت به رشد کل اقتصاد کمتر است و شاید در حد ۸/۳ درصد رشد سرانه باشد.” وبگاه “خبر آنلاين” نيز در همين رابطه، جمعيت ايران در سال 2011 را 76 ميليون و 621 هزار نفر دانسته و با توجه به نرخ رشد برآوردى 1.69 % ، رشد درآمد سرانه ى ايران در سال 2010 را “منفى 0.13” و در سال 2011 معادل 1.32 اعلام كرده است.

یکشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 4,742
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 38
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری