خانه » فناوری » امكان كنترل روبات‌ها به وسيله امواج مغزي معلولان فراهم شد

امكان كنترل روبات‌ها به وسيله امواج مغزي معلولان فراهم شد

يك زن معلول موفق شد با استفاده از يك ريز تراشه كه در مغزش كار گذاشته شده، يك بازوي روباتيك را تحت كنترل در آورد. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ...

يك زن معلول موفق شد با استفاده از يك ريز تراشه كه در مغزش كار گذاشته شده، يك بازوي روباتيك را تحت كنترل در آورد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «كتي هاچينسون» از 15 سال قبل به دليل سكته مغزي دچار معلوليت شده و قادر به انجام كارهاي روزمره نيست. اين زن معلول كه در يك خانه سالمندان در نزديكي بوستون آمريكا زندگي مي‌كند، يكي از دو نفري است كه تراشه الكترونيكي در مغز او كاشته شده است.

دومين نفر يك مرد 60 ساله نيمه فلج است كه در مغز هر دوي اين افراد معلول، ريز تراشه BrainGate كار گذاشته شده است. اين ريز تراشه شبكه‌اي از الكترودها در ابعاد قرص آسپرين كودكان است كه در بخش كنترل حركتي مغز كار گذاشته مي‌شود.

زماني‌كه فرد معلول به حركت دادن بازوي خود فكر مي‌كند، سيگنال‌هايي در مغز توسط الكترودها برداشته شده و از طريق يك كابل كه به سر بيمار متصل شده‌اند، به سيستم رايانه‌‌يي منتقل مي‌شوند.

سپس رايانه با رمزگشايي از اين سيگنال‌ها، اطلاعات را به بازوي روباتيك ارسال مي‌كند و بازوي روباتيك حركتي كه فرد بيمار در ذهنش تصور كرده است را انجام مي‌دهد.

«هاچينسون» در آزمايش صورت گرفته موفق شد براي نخستين بار بدون نياز به كمك ديگران و تنها از طريق امواج مغزي، بازوي روباتيك را كه در كنار وي قرار داشت، تحت كنترل در آورده و فلاسك قهوه را از روي ميز بلند كند و تا كنار لب بياورد و با كمك ني قهوه بنوشد.

«لي هوخبرگ»، مهندس و متخصص مغز و اعصاب دانشگاه براون تأكيد مي‌كند: خنده‌اي كه بر روي لب خانم «هاچينسون» پس از كنترل بازوي روباتيك نقش بست، هيچگاه از ذهن تيم تحقيقاتي فراموش نخواهد شد.

براي كنترل دقيق اين سيستم چندين آزمايش مختلف از جمله تكان دادن دست يا گرفتن توپ پينگ پونگ انجام شد تا مشخص شود كه كنترل بازوي روباتيك يك اتفاق نبوده است.

محققان معتقدند، اين موفقيت مي‌تواند منجر به طراحي بازوهاي روباتيكي شود كه امكان فعاليتهاي دشوارتر مانند مسواك زدن را براي فرد معلول فراهم مي‌كنند و در حقيقت نويددهنده بازگرداندن استقلال در انجام عملكردهاي روزانه براي افراد فلج و معلول است.

 

تبديل امواج مغزي به حركت در بازوي روباتيك

 

به گفته پروفسور «كوين وارويك» در سال‌هاي آينده مي‌توان از سيگنال‌هاي مغزي دريافت شده توسط ريز تراشه در موارد مختلفي مانند خاموش كردن چراغ، باز كردن در، هدايت صندلي چرخدار يا حتي رانندگي نيز استفاده كرد.

گام بعدي محققان، طراحي يك سيستم بي سيم است كه بتواند امواج مغزي را مستقيما از مغز به بازوي روباتيك منتقل كند و روياي نهايي استفاده از قدرت ذهني براي حركت دادن دوباره اندام فلج است.

جزئيات چندين دهه تلاش محققان براي كنترل بازوي روباتيك توسط امواج مغزي انسان در مجله «Nature‌» منتشر شده است.

جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,475
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3782

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری