خانه » سلامت » چه عواملي سیاهی دور چشم را بيشتر مي‌كند؟

چه عواملي سیاهی دور چشم را بيشتر مي‌كند؟

یک متخصص پوست معتقد است: تغييرات هورموني، در معرض آفتاب قرار گرفتن و افزايش سن از عوامل تشديد سياهي دور چشم هستند. دكتر بيتا رسولي در گفت وگو با خبرنگار سلامت ...

یک متخصص پوست معتقد است: تغييرات هورموني، در معرض آفتاب قرار گرفتن و افزايش سن از عوامل تشديد سياهي دور چشم هستند.

دكتر بيتا رسولي در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: يكي از عوامل دخيل در سياهي دور چشم خواب ناكافي است، زيرا ديده شده فرد حتي با خواب چندين ساعته در طي روز باز هم احساس خواب آلودگي دارد همچنين ديده شده کاهش وزن‌های ناگهانی به علت رژیم‌های نامتعارف نیز از جمله علل مهم تیرگی زیر چشم است.

وي در ادامه با بيان اينكه قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهانه زنان هر چند نمی‌توانند تیرگی زیر چشم را ایجاد کنند، گفت: اما قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغييرات هورموني نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم و در نتیجه به نظر آمدن آن دارند. همچنين کم‌خونی و بیماری‌های تیروئیدی از دیگر عواملی است که می‌تواند باعث سیاهی زیر چشم شود.

رسولي افزود: افراد مسن به دليل دارا بودن پوست نازك در اطراف چشم بيشتر دچار سياهي دور چشم هستند زيرا با بالا رفتن سن، پوست شل‌تر و نازک‌تر می‌شود و از طرفی بافت زیر آن نیز تحلیل می‌رود. به همین دلیل، تیرگی عضلا‌ت و رگ‌های عمیق پوست، با وضوح بیشتری دیده می‌شود و حالت تیرگی دور چشم را به وجود می‌آورد.

اين متخصص پوست در ادامه براي درمان سياهي دور چشم كه دغدغه بسياري از افراد محسوب مي‌شود، اظهار كرد:خواب مناسب اولین و بهترین راه‌حل برطرف شدن تیرگی زیر چشم‌ها است. همچنين در موارد ارثی حل مشکل چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد زيرا درمان سیاهی دور چشم در این موارد قطعی و صددرصد نیست، بلکه فقط نسبی و بهبوددهنده محسوب می‌شود.

وی افزود: کرم‌های ضد سیاهی دور چشم در بعضی افراد سیاهی دورچشم را تا حدی کاهش می‌دهد. این کرم‌ها حاوی موادی هستند که تغییراتی در گردش خون عروق پوست پلک به وجود می‌آورند و تا حدودی از تجمع خون وریدی در پلک جلوگیری می‌کنند. این عمل تا حدی باعث کاهش سیاهی دور چشم می‌شود، ولی آن را از بین نمی‌برد.

اين متخصص پوست در پايان تاكيد كرد: تیرگی زیرچشم در بسياري موارد ناشناخته است و درصد بالايي از افرادی که این مشکل را دارند سابقه خانوادگی مثبتی دارند. یکی ديگر از علل شایع‌ و شناخته شده تیرگی زیر چشم‌ها انواع حساسیت‌‌ها است. این حساسیت گاهي ممكن است از یک حساسیت ساده به بوی گل، عطر مرکبات یا گردن‌آویز تا حساسیت به پنی‌سیلین، دود سیگار و هوای آلوده متغیر باشد.

پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,235
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3707

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری