خانه » شهر من » حوادث » آشنايي با روش‌هاي «جيب بري»

آشنايي با روش‌هاي «جيب بري»

جام جم آنلاين: جيب‌برها از روش‌هاي مختلفي براي رسيدن به طعمه‌هايشان استفاده مي‌كنند. بايد اذعان داشت كه بيشتر جيب‌برها در كار خود بسيار حرفه‌اي هستند، ولي با وجود اين همه ...

جام جم آنلاين: جيب‌برها از روش‌هاي مختلفي براي رسيدن به طعمه‌هايشان استفاده مي‌كنند. بايد اذعان داشت كه بيشتر جيب‌برها در كار خود بسيار حرفه‌اي هستند، ولي با وجود اين همه آنها در بيشتر مواقع به دنبال هدف‌هاي ساده مي گردند.

فرض كنيد در حين سفر شما در صف خريد بليت براي سينما يا پارك هستيد يا ممكن است در پاساژ يا مجتمع تجاري پرازدحامي در حال خريد باشيد. وقتي مي‌خواهيد براي پرداخت پول، كيفتان را برداريد ناگهان خشكتان مي‌زند، بسرعت شروع مي‌كنيد ساير جيب‌هايتان را بررسي مي‌كنيد، نااميدانه همه جاهايي كه ممكن است كيفتان را گذاشته باشيد جستجو مي‌كنيد و در ذهن خود آخرين باري كه از كيفتان استفاده كرديد را به خاطر مي‌آوريد.

مشكل فقط پول‌هاي موجود در كيف نيست. شما مدارك مهمي را همراه با پول‌هاي كيفتان از دست داده‌ايد كه اين موضوع بويژه در سفر و بالاخص در سفرهاي خارجي مي‌تواند برايتان بسيار دردسر ساز باشد.

اين صحنه مي‌تواند در هر يك از كشورهاي دنيا و در هر گوشه و كناري كه حتي تصورش را نمي‌كنيد، اتفاق بيفتد.

جيب‌برها همواره در كمين گردشگراني هستند كه با بي‌دقتي وسايلشان را در شرايط آسان براي سرقت قرار مي‌دهند.

هدف اصلي جيب‌برها معمولا كيف پول، وسايل ارزشمند و جواهرات و در بسياري از موارد سرقت پاسپورت گردشگران است.

البته اين موضوع جيب‌بري يك بزه قديمي است كه از قرن‌ها پيش جوامع شهري با آن مشكل داشته‌اند. جاي نگراني نيست زيرا با رعايت موارد امنيتي شما براحتي مي‌توانيد از كيف پول و ساير وسايل ارزشمند خود در برابر اين گونه سارقان محافظت كنيد.

علائم هشداري

يك جيب‌بر مي‌تواند در هر محلي حضور داشته باشد و نخستين توصيه اين است كه در هر شرايطي مراقب وسايلتان باشيد ولي برخي نشانه‌ها مي‌تواند علائم هشداردهنده‌اي باشند كه در‌صورت بي‌توجهي به آنها احتمال اين كه شما طعمه بعدي جيب‌برها باشيد وجود دارد.

به صورت جدي و در سفرهاي خارجي از مواجهه با گدايان و افراد مست دوري كنيد.

فضاهاي شلوغي مانند اتوبوس‌ها، مترو و قطارهاي شهري براي جيب‌برها بسيار مناسب است تا در شلوغي و سر و صداي محيط، كار خود را انجام داده و ميان جمعيت ناپديد شوند. در اين گونه فضاها از وسايلتان مراقبت بيشتري انجام دهيد.

در مناطق فقيرنشين و كشورهايي كه سطح درآمد مردم پايين است، محتويات جيب يك گردشگر مي‌تواند به اندازه درآمد چند ماه يك خانواده باشد. خود اين موضوع مي‌تواند انگيزه خوبي براي سارقان باشد.

در سفرهاي خارجي يا سفر به مناطق حومه شهري و جرم‌خيز به گونه‌اي رفتار نكنيد كه غريبه‌بودن شما مشخص باشد. اين موضوع شامل نوع لباس پوشيدن شما نيز مي‌شود. سعي كنيد به هيچ وجه به تنهايي وارد اين ‌مناطق نشويد.

در بازارهاي فضاي آزاد كه معمولا محصولات محلي و صنايع دستي در آن ارائه مي‌شود، بيشتر مراقب جيب‌هايتان باشيد زيرا اين فضاي شلوغ، محيط مناسبي براي كار جيب‌بران به شمار مي‌رود.

به هر گونه تنه زدن در فضاهاي شلوغ حساس باشيد. متاسفانه تجربه ثابت كرده است كه در بسياري از موارد وقتي در جاهاي شلوغ و پرازدحام هستيم متوجه تنه زدن ديگران نمي‌شويم. اين شگرد قديمي هنوز اصلي‌ترين راه براي رسيدن انگشتان جيب‌برها به كيف پول شماست.

فراموش نكنيد شما يك گردشگر هستيد و به دنبال دردسر نمي‌گرديد. به هيچ عنوان به سمت جاهايي كه دعواي خياباني رخ داده نرويد. در بسياري از موارد اين دعوا ساختگي بوده و تنها براي خالي كردن جيب شما صورت مي‌گيرد.

در كشورهاي مختلف روش‌هاي جديدي براي جيب‌بري ابداع شده است، مثلا بتازگي در برخي كشورهاي اروپايي يك كودك در خيابان مقابل شما مي‌آيد و ناگهان نور قوي فلاش عكاسي را روي صورت‌تان حس كرده و پس از چند ثانيه كه به خودتان مي‌آييد از كيف پولتان خبري نيست.

در برخي كشورهاي آمريكاي جنوبي كه در فرهنگ آنها فوتبال خياباني بشدت رواج دارد، يكي از شيوه‌هاي سرقت از گردشگراني كه از زمين بازي آنها يا به عبارتي همان خيابان عمومي عبور مي‌كنند، اين است كه ناگهان توپ به سمت گردشگر آمده و يكي از بازيكنان بشدت روي پاي شما تكل مي‌كند! همه بازيكنان بسرعت به دور شما جمع شده و با عذرخواهي از زمين بلندتان مي‌كنند. شما هنوز گيج هستيد و در حال پاسخ دادن به عذرخواهي اين نوجوانان به ظاهر معصوم در حالي كه خبر از كيف پول ربوده شده‌تان نداريد!

ممكن است در رستوران كسي به اشتباه نوشيدني يا سس روي لباس شما بريزد و هميشه در اين‌گونه موارد يك خانم نسبتا مسن و دلسوز با يك دستمال آماده كه معلوم نيست بسرعت از كجا تهيه كرده به جان لباس شما مي‌افتد و با عذرخواهي مي‌خواهد آن را تميز كند. در اين حالت ضمن ممانعت از انجام اين كار، مراقب جيب‌تان باشيد.

در بسياري از موارد جيب‌برها به صورت تيمي كار مي‌كنند. در بسياري از گزارش‌هاي پليس ذكر شده كه گردشگران به نقاشان خياباني كه در چند دقيقه از صورت افراد طراحي مي‌كنند مراجعه كرده و نقاش از آنها مي‌خواهد مستقيم به وي يا به زاويه خاصي نگاه كنند تا او بتواند از صورتشان طراحي كند. اين چند دقيقه وقت بسيار زيادتر از آن چيزي است كه يك تيم حرفه‌اي جيب‌بر براي ربودن وسايل شما نياز دارد.

مطالعات روان‌شناختي نشان داده است كه بيش از 90 درصد مردم در مورد قابليت‌هاي خود در برابر سارقان به صورت اغراق‌آميز فكر مي‌كنند و عقيده دارند جيب‌برها فقط سراغ آدم‌هاي بي‌دست و پا و شلخته مي‌روند، در حالي كه به هيچ وجه اين‌ طور نيست و قطعا هيچ سارقي مستقيم به كسي اعلام نمي‌كند: گردشگر عزيز! با اجازه مي‌خواهم جيبتان را خالي كنم! شما هر چقدر هم كه زرنگ باشيد، اگر موارد ايمني را رعايت نكنيد احتمال دارد در فروشگاه بعدي دست در جيبتان كرده و ببينيد كه از پول خبري نيست.‌

جيب‌برها از روش‌هاي مختلفي براي رسيدن به طعمه‌هايشان استفاده مي‌كنند. بايد اذعان داشت كه بيشتر جيب‌برها در كار خود بسيار حرفه‌اي هستند، ولي با وجود اين همه آنها در بيشتر مواقع به دنبال هدف‌هاي ساده هستند.

منظور از هدف‌هاي راحت در مرحله اول وسايل و كيف‌هاي دستي هستند كه با خيال راحت از خودتان جدا كرده و روي ميز، صندلي يا زمين قرار مي‌دهيد.

اين موضوع در مورد كيسه‌هاي خريد شما بويژه وقتي كه در سفر براي خودتان خريد‌هاي خاص انجام داده يا سوغاتي تهيه كرده‌ايد و تعداد زيادي كيسه و جعبه حمل مي‌كنيد جلوه بيشتري دارد. اين موضوع را در رستوران‌ و كافه‌ها نيز رعايت كنيد. بهتر است در طول سفر خانم‌ها از حمل طلا و پول زياد در كيف دستي خود جدا دوري كنند.

بهترين جا براي نگهداري پول‌هايتان جيب شلوار يا پيراهني است كه در زير مانتو يا لباس ديگري قرار گرفته است. آقايان هم اگر كيف پول خود را در جيب بغلي كت نگهداري مي‌كنند، بايد بسيار هوشيار باشند، بويژه وقتي كه به دليل گرما يا هر دليل ديگر كت خود را از تن خارج مي‌كنند.

بسياري از دزدان ناجوانمرد از تيغ و كاتر براي پاره كردن بند كيف‌هاي دوشي، جيب يا كيف دوربين و… استفاده مي‌كنند.

بهتر است اگر از كيف كمري استفاده مي‌كنيد، بند آن را از دو يا سه پل جاي كمربند شلوار خود عبور دهيد، زيرا در اين صورت حتي اگر جيب‌بر بند آن را با تيغ ببرد، نخواهد توانست آن را از بند كمربند شلوار شما جدا كند.

اقدامات‌ پيشگيرانه براي ‌جلوگيري از‌ سرقت

اشيا و پول‌هاي اضافه خود را در صندوق امانات هتل يا صندوق‌هاي امنيتي داخل اتاق‌هاي هتل قرار دهيد و تنها به اندازه نيازتان با خود پول حمل كنيد.

از حمل كارت‌ها و مدارك غيرضروري مانند كارت ملي، گواهينامه ايراني و… در سفرهاي خارجي خودداري كنيد و در صورتي كه به هر دليل آنها را با خود برده‌ايد، بهترين جا براي نگهداري آنها، اتاق هتل‌تان است.

پاسپورت و پول‌هايتان را در جيب‌هاي مختلف قرار دهيد. بهترين حالت براي حمل مدارك و پول‌هايتان تهيه يك كيف گردن‌آويز است كه در داخل بند آن از رشته‌هاي فلزي نازكي استفاده شده است كه با تيغ يا كاتر بريده نمي‌شود.

سعي كنيد كيف پولتان را در جيب ژاكت يا كاپشني قرار دهيد كه با زيپ بسته مي‌شود.

در حين سفر هيچ نيازي به استفاده از تزئينات گرانبها و طلا و جواهر نيست.به گونه‌اي لباس نپوشيد كه نشان دهد شما يك گردشگر خارجي پولدار هستيد.

سعي كنيد علاوه بر كيف پول اصلي‌تان كه در جيب قرار داده‌ايد يك كيف پول ارزان قيمت داشته باشيد و كمي پول در آن قرار دهيد.

براي خرج كردن از كيف دوم استفاده كنيد، زيرا در بسياري از موارد جيب‌برها شما را از قبل زير نظر مي‌گيرند و به احتمال زياد با ديدن اين كيف پول ارزان و مقدار پول كم موجود در آن از قصد خود صرف‌نظر كرده و به‌سراغ طعمه ديگري مي‌روند.

‌سعي كنيد معني واژه دزد را به زبان كشوري كه مقصد شماست ياد بگيريد كه اگر كسي جيب شما را زد و او را در حال فرار ديديد بتوانيد از مردم كمك بگيريد!

بهترين نوع كيف در سفر كيف‌هايي است كه ‌داخل شلوار تعبيه مي‌شود. با مراجعه به يكي از فروشگاه‌هاي عرضه لوازم كوهنوردي مي‌توانيد از اين نوع كيف‌ها تهيه كنيد. احتمال سرقت اين نوع كيف‌ها تقريبا وجود ندارد.

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,389
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3704

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری