خانه » فرهنگ و ادب » ادبیات » شاهنامه فردوسی هویت ایرانیان را حفظ کرده است

شاهنامه فردوسی هویت ایرانیان را حفظ کرده است

استاد دانشگاه و پژوهشگر مردم شناسی گفت: شاهنامه فردوسی به عنوان بزرگ‌ترین گنجینه فرهنگ مردم ایران هویت اصیل اریاینان را بخوبی حفظ کرده است. به گزارش خبرنگار مهر، سید احمد وکیلیان ...

استاد دانشگاه و پژوهشگر مردم شناسی گفت: شاهنامه فردوسی به عنوان بزرگ‌ترین گنجینه فرهنگ مردم ایران هویت اصیل اریاینان را بخوبی حفظ کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، سید احمد وکیلیان ظهر چهارشنبه در همایش بزرگداشت فردوسی که در سالن اجتماعات فرهنگسرای امیرکبیر قزوین برگزار شد اظهارداشت: شاهنامه فردوسی بزرگ ترین گنجینه فرهنگ مردم ایران است و اشعار فردوسی بزرگی ذهن خلاق او را نشان می دهد.

وی یادآورشد: شاهنامه بزرگ ترین اثری است که فرهنگ و هویت ایرانیان را حتی در زمان و شرایط خاص از جمله دوران حمله تاتار و مغول حفظ کرده است.

استاد دانشگاه و پژوهشگر مردم شناسی با اشاره به اهمیت آشنایی نسل جوان با اشعار شعرای ایرانی افزود: آشنایی جوانان کشور با فرهنگ و ادبیات غنی فارسی باعث اقبال آنان به شاعران ایرانی شده و همچنین آنها را از اشعار بی محتوا و نامناسب دور می کند.

وی ضمن تشریح زندگی حکیم فردوسی عنوان کرد: حکیم ابوالقاسم فردوسی در زمان ساسانیان که جامعه به صورت طبقاتی اداره می شد زندگی می کرد و کسی امکان ارتقا از سطحی به سطح دیگر را نداشت با تاسی از روش دیدگاه پیامبر(ص) از توهین و تحقیر ایرانیان و طبقات پایین جامعه جلوگیری می کرد.

وکیلیان تصریح کرد: فردوسی نخستین شاعر بزرگ کشور ایران است ما فردوسی است که اعتلای جایگاه ادبیات ما مدیون خدمات ارزشمند این شاعر نامی است زیرا اگر یک شاعر کم دانش و سست کلام، پرچم شعر و شاعری ایران را برافراشته بود شعرای نامی چون حافظ و سعدی و خیام به وجود نمی آمدند و این شعرا در زمان حیات خویش نیز با الگوگیری از آثار ارزشمند فردوسی آن را چراغ راه خویش قرار داده و مسیر خود را بخوبی یافته اند.

وی بیان کرد: شاهنامه فردوسی تجلی روح ایرانیان است و اگر غرض ورزان فقط به جنبه های جنگ و جدل و پهلوانی آن می پردازند وسعت خیال و بلندی طبع فردوسی را نادیده می گیرند.

این استاد دانشگاه تجلیل از مقام شامخ فردوسی را وظیفه ای اخلاقی و ملی دانست و از برگزاری مراسم یادبود تقدیر کرد.

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,363
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3700

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری