خانه » قصه و داستان » مزینانی: زبان ژورنالیستی داستان معاصر ما را تخریب کرده است

مزینانی: زبان ژورنالیستی داستان معاصر ما را تخریب کرده است

محمدکاظم مزینانی گفت: هجوم زبان و ادبیات ژورنالیستی در داستان‌نویسی امروز کشور ما منجر به تخریب داستان شده است. به گزارش خبرنگار مهر، نشست «داستان و واقعیت» از مجموعه نشست‌های بخش ...

محمدکاظم مزینانی گفت: هجوم زبان و ادبیات ژورنالیستی در داستان‌نویسی امروز کشور ما منجر به تخریب داستان شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، نشست «داستان و واقعیت» از مجموعه نشست‌های بخش ادبی سومین جشنوراه تولیدات استانی حوزه هنری صبح امروز چهارشنبه 27 اردیبهشت با سخنرانی محمدکاظم مزینانی در مجموعه فرهنگی انتظار کرمانشاه برگزار شد.

مزینانی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه تصور وی از واقعیت در داستان حقیقتی است؛ ناب که به خودی خود دارای قصه و داستان است، گفت: به نظر من داستان، مهم‌تر از واقعیت باید حتما نگاه داشته باشد و اگر اینگونه نباشد، بدون شک داستان خلاقانه نیست.

وی ادامه داد: وقتی می‌خواهیم از یک واقعیت تاریخی در داستان بهره ببریم، باید تا اندازه‌ای با آن مأنوس شویم که نگاه ما به آن واقعه تاریخی موید نکته تازه‌ای باشد. نویسنده در واقع باید با تاریخ زندگی کند و در کنار آن با استعاره و تخیل حادثه تاریخی را برای حضور در داستان فتح کند.

نویسنده رمان «شاه بی‌شین» افزود: نگاه در داستان امری است که شخصیت نویسنده و داستان را شکل می‌دهد و هرچه متفاوت‌تر باشد، داستان نیز خلاقانه‌تر خواهد بود. این نگاه است که داستان را در نهایت جادو می‌کند و از یک واقعیت خشک تاریخی، واقعیتی تازه می‌سازد.

وی ادامه داد: داستان برای من چیزی جز زبان نیست. زبان ما نیز فارسی است که آکنده است از مَجاز و تخیل که تا آن را نشناسیم، نمی‌توانیم به خلق اثری خلاقانه نائل شویم. این زبان ظرفیت‌های کشف نشده داستانی بالایی دارد و پرداخت داستانی صحیح با آن بدون شک می‌تواند جذابیت قابل توجهی داشته باشد.

مزینانی افزود: زبان امروز ما در داستان‌نویسی به شدن ژونالیستی و کژتاب شده است؛ زبانی است که در سینمای ما رواج دارد و برای خلق داستان بسیار مخرب است. باید برای تالیف داستان به سمت کشف زبان خاص داستان‌نویسی برویم، باید ریتم‌ها و ضرباهنگ‌های داستانی را به خوبی کشف کنیم و این به معنی توجه بیشتر ما به پژوهش و مطالعه در حوزه داستان است.

این نویسنده در پایان گفت: واقعیت داستانی، بازتولید یک حادثه بیرونی است و زبان ظرفیت و فضایی است که این واقعیت را کشف و ارائه می‌کند.

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,134
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3647

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری