خانه » فناوری » كالبدشكافي با اندام مصنوعي چاپي

كالبدشكافي با اندام مصنوعي چاپي

دانشجويان پزشكي در آينده قادر خواهند بود كالبد شكافي را با استفاده از بدن‌هاي مصنوعي پرينت گرفته شده توسط فناوري پرينت سه بعدي تجربه كنند. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ...

دانشجويان پزشكي در آينده قادر خواهند بود كالبد شكافي را با استفاده از بدن‌هاي مصنوعي پرينت گرفته شده توسط فناوري پرينت سه بعدي تجربه كنند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يكي از دغدغه‌هاي اصلي در دانشكده‌هاي پزشكي، تهيه اجساد براي انجام كالبد شكافي و استفاده در كلاس‌هاي آناتومي دانشجويان است، اما محققان اميدوارند با توسعه هرچه بيشتر فناوري پرينت سه بعدي بتوانند اندام مصنوعي بدن انسان را با اين فناوري توليد كنند.

با فناوري پرينت سه بعدي مي توان طيف گسترده‌اي از آناتومي بدن انسان شامل عضلات، استخوان‌ها و حتي اندام را توليد كرد و پزشكي مدرن با ورود اين فناوري شاهد تحول عظيمي خواهد بود.

اگرچه اندام پرينت گرفته شده بافتهاي بيولوژيكي واقعي نيستند، اما شامل موادي هستند كه بطور فيزيكي مي‌توانند وضعيت گوشت يا استخوان واقعي را شبيه‌سازي كنند.

موفقيت در ساخت اندام مصنوعي بدن با فناوري پرينت سه بعدي شامل استخوان، عضله، پوست و رگ‌هاي خوني مي‌تواند هزينه‌ آموزش‌هاي پزشكي و نياز به اجساد انساني و حيواني را كاهش دهد.

همچنين از اين اندام مصنوعي مي‌توان براي انجام تصوير برداري‌هاي پزشكي شامل سي تي اسكن يا MRI‌ استفاده كرد كه مي‌تواند به پزشكان براي بررسي دقيق اندام قبل از اعمال جراحي كمك كند.

محققان در حال آزمايش سلول‌هاي خوني مصنوعي و استخوان توليد شده با فناوري پرينت سه بعدي هستند و تحقيقات زيادي در اين زمينه بايد صورت گيرد.

مركز تحقيقات ارتش آمريكا، براي توسعه فناوري پرينت سه بعدي، 60 ميليون دلار بودجه در نظر گرفته است.

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,144
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3629

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری