خانه » سینما و فیلم » ساعت “شمس‌العماره” کوک نیست/ هدیه ملکه ویکتوریا به ناصرالدین‌شاه

ساعت “شمس‌العماره” کوک نیست/ هدیه ملکه ویکتوریا به ناصرالدین‌شاه

کارگردان "ساعت‌ساز" که به مراحل ترمیم ساعت "شمس‌العماره" اختصاص دارد از ادامه تصویربرداری این مستند خبر داد و جزئیاتی تازه از سوژه آن را تشریح کرد. ارد زند کارگردان مستند "ساعت‌ساز" ...

کارگردان “ساعت‌ساز” که به مراحل ترمیم ساعت “شمس‌العماره” اختصاص دارد از ادامه تصویربرداری این مستند خبر داد و جزئیاتی تازه از سوژه آن را تشریح کرد.

ارد زند کارگردان مستند “ساعت‌ساز” ضمن بیان این مطلب در خصوص روند تولید این مستند به خبرنگار مهر، گفت: مراحل تصویربرداری مستند “ساعت‌ساز” همزمان با مراحل تعمیر ساعت در شمس‌العماره پیش می‌رود و در حال حاضر بخش عمده‌ای از این مستند ساخته شده‌است. اما در حال حاضر اتاقکی که قرار است ساعت در آن جا بگیرد احتیاج به تعمیرات جزئی دارد تا ساعت در آن جا شود و پس از تعمیر بر بلندای عمارت قرار گیرد.

این مستندساز در ادامه افزود: علاوه‌بر تعمیر اتاقک مربوط به ساعت شمس‌العماره، ساعت‌ساز متوجه شد که زنگ ساعت مربوط به شمس‌العماره اصل نیست و صدای شفافی ندارد. چراکه زنگ اصلی این ساعت از جنس برنج بوده زنگ موجود از جنس چدنی است و ساعت‌ساز از صدای این زنگ راضی نیست و درصدد یافتن زنگ اورجینال ساعت شمس‌العماره است.

ارد زند در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به کم و کیف ساخت این مستند گفت: هم اکنون 80 درصد از مراحل تصویربرداری را به پایان رساندیم و به موازات تصویربرداری تدوین این مستند نیز پیش می‌رود و پس از پایان فیلمبرداری ادامه تدوین این مجموعه انجام می‌شود.

این کارگردان در ادامه درباره زمان فیلمبرداری این مستند گفت: تعهد من برای ساخت این مستند سی‌دقیقه بوده است اما آنچه مسلم است زمان بیشتری برای معرفی و رسیدن به زوایای پنهان این مستند لازم است تا به نتیجه مطلوب‌تری برسیم و امیدوارم با شبکه یک سیما برای افزایش تایم این فیلم به نتیجه برسیم.

وی همچنین در خصوص سوژه مستند “ساعت‌ساز” گفت:  مستند “ساعت‌ساز” درباره عمارت شمس‌العماره در کاخ گلستان است. سر در این عمارت یک ساعت وجود دارد که ملکه ویکتوریا در زمان ناصرالدین شاه به او هدیه داده است. این ساعت پس از چند سال کارکردن به خواب عمیقی فرو رفت تا اینکه یک ساعت‌ساز گفت که حاضر به تعمیر و راه‌اندازی مجدد این ساعت است.

ارد زند در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ساخت مستندی درباره یک ریاضی‌دان ایرانی گفت: چندی پیش پیشنهاد ساخت مستند پرتره درباره دکتر یوسف صبوتی ریاضی‌دان ایرانی را داشتم. ایشان از بنیانگذاران دانشگاه علوم پایه زنجان است و قصد دارم مستندی پرتره از این ریاضی‌دان بسازم از همین‌رو به مناسبت هشتاد و یکمین سالگرد تولد استاد صبوتی به زنجان رفتم و حاشیه‌های مراسم را تصویربرداری کردم و به زودی وارد مرحله اصلی فیلمبرداری این اثر خواهیم رفت.

وی افزود: مطرح شده است که دوست دارم این پرتره مستند را کارگردانی کنم. در این مستند نگاهی به زندگی و نوع نگار این ریاضی‌دان به جهان هستی و مسائل اجتماعی دارم.

 

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,570
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3601

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری