خانه » بین المللی » آيا شما هم به فيس بوك معتاد هستيد؟

آيا شما هم به فيس بوك معتاد هستيد؟

آيا تا به حال با خود انديشيده‌ايد كه ممكن است اشتياق افراطي نسب به يك سايت اجتماعي داشته باشيد و يا به عبارت ساده‌تر به فيس بوك معتاد باشيد؟ به گزارش ...

آيا تا به حال با خود انديشيده‌ايد كه ممكن است اشتياق افراطي نسب به يك سايت اجتماعي داشته باشيد و يا به عبارت ساده‌تر به فيس بوك معتاد باشيد؟

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، متخصصان روانشناسي در نروژ يك تست جديد براي ارزيابي و تشخيص اعتياد به فيس بوك طراحي كرده‌اند.

به گزارش مجله آنلاين ساينس ديلي،‌ دكتر سسيلي شيو آندري آسن متخصص روانشناسي درباره اين مطالعه كه براي اولين بار در جهان انجام گرفته مي‌گويد: ميزان استفاده از سايت اجتماعي فيس بوك در اكثر كشورهاي مختلف جهان به سرعت رو به افزايش است و ما هم اكنون با بخشي از مشكل اعتياد به اينترنت در ارتباط با رسانه‌هاي اجتماعي مواجه هستيم.

دكتر آندري آسن پروژه مطالعاتي خود تحت عنوان «اعتياد به فيس بوك» را در دانشگاه برگن انجام داده است. در اين پروژه نقطه نظراتي شفاف درباره اينكه چرا برخي از مردم به فيس بوك وابسته مي‌شوند، ارائه شده است.

آندري آسن مي‌گويد: اين وابستگي به فيس بوك معمولا در جوانترها بيشتر از كاربران مسن‌تر اتفاق مي‌افتد. بعلاوه ما در اين بررسي‌ها متوجه شديم افرادي كه اضطراب بيشتري دارند و از نظر روابط اجتماعي بيشتر احساس عدم اطمينان مي‌كنند از طرفداران پر و پا قرص فيس بوك هستند. احتمالا علت اين امر آن است كه افراد مضطرب از طريق يك رسانه اجتماعي راحت‌تر از برخورد رو دررو مي‌توانند با ديگران ارتباط بگيرند.

افرادي كه زندگي سازمان يافته‌تري دارند و بيشتر بلندپرواز و با اعتماد به نفس هستند كمتر با خطر اعتياد به فيس بوك مواجهند. اين اشخاص معمولا از سايت‌هاي اجتماعي به عنوان يك بخش داخلي از كار و شبكه اينترنت، استفاده مي‌كنند.

اين مطالعات همچنين تاكيد مي‌كند افرادي كه به فيس بوك وابسته هستند از نظر چرخه خواب – بيداري دچار مشكل مي‌شوند. متاسفانه از آنجا كه فيس بوك به يك ابزار روزمره مثل تلويزيون تبديل شده براي بسياري از مردم دشوار است قبول كنند كه به اين رسانه اجتماعي معتاد شده‌اند اما بررسي‌هاي دكتر آندري آسن نشان مي‌دهد كه علائم اعتياد به فيس بوك شبيه به اعتياد به مواد مخدر، اعتياد به الكل و اعتياد به مواد شيميايي است.

به گزارش ايسنا، «تست سنجش اعتياد به فيس بوك برگن» بر اساس 6 معيار اساسي تهيه شده است كه بايد براي دستيابي به نتيجه دقيق به هر 6 معيار صادقانه پاسخ و به پاسخ‌هاي خود نمره مناسب بدهيد.

نمره (1) براي خيلي به ندرت، نمره (2) براي به ندرت، نمره (3) براي گاهي اوقات، نمره (4) براي اغلب و نمره (5) براي پاسخ هميشه در نظر گرفته شده است.

– زمان زيادي را صرف فكر كردن درباره فيس بوك يا برنامه ريزي براي استفاده از آن مي‌كنم.

– هر روز بيشتر احساس مي‌كنم كه استفاده از فيس بوك برايم ضرورت دارد.

– از فيس بوك استفاده مي‌كنم تا مشكلات شخصي‌ام را فراموش كنم.

– تلاشم براي كاهش مدت استفاده از فيس بوك ناموفق بوده است.

– اگر مرا از استفاده از فيس بوك منع كنند احساس ناآرامي يا مشكل مي‌كنم.

– آنقدر از فيس بوك استفاده مي‌كنم كه تاثير منفي روي كار يا تحصيل يا مطالعاتم گذاشته است.

اگر در اين تست حداقل به 4 آيتم جواب اغلب يا هميشه بدهيد شما هم به اين سايت اجتماعي معتاد هستيد و بايد براي رفع اعتياد خود چاره‌اي بينديشيد.

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,198
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3595

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری