خانه » زندگینامه » سهراب هادی یاد سهراب سپهری را برای اهالی هنر زنده می‌کند

سهراب هادی یاد سهراب سپهری را برای اهالی هنر زنده می‌کند

سهراب هادی را همه اهل هنر ایران می‌شناسند. با نام او سهرابی دیگر را به یاد می‌آورند که همچون سهراب سپهری هم نقاشی می‌کشد هم قلم به دست است. خبرگزاری مهر ...

سهراب هادی را همه اهل هنر ایران می‌شناسند. با نام او سهرابی دیگر را به یاد می‌آورند که همچون سهراب سپهری هم نقاشی می‌کشد هم قلم به دست است.
خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب: پس از برق‌گرفتگی و بستری شدن سهراب هادی نقاش و نویسنده در بیمارستان و همچنین آسیبی که به برخی انگشتان دست چپ وی وارد شد، عبدالحسین لاله از دوستان و همکاران وی که این روزها خارج از ایران زندگی می‌کند، یادداشتی درباره این هنرمند پیشکسوت کشورمان در اختیار مهر قرار داده است.

او در این یادداشت ضمن مروری اجمالی بر تاثیر سهراب هادی بر فرهنگ سه دهه اخیر، برای او آرزوی بهبودی کامل دارد.

متن یادداشت از این قرارست:

«سهراب هادی را همه اهل هنر ایران می‌شناسند. با نام او سهرابی دیگر را به یاد می‌آورند. سهراب هادی همچون سهراب سپهری هم نقاشی می‌کشد هم قلم به دست است.

تلاش او را برای تشکیل فرهنگستان هنر هیچکس فراموش نخواهد کرد. همت او را برای تاسیس بنیاد جلال آل احمد را هم کسی از یاد نخواهد برد.

کریدورهای مراکز دولتی شاهدند که او چگونه در دفاع از حق هنرمندان از جان مایه می‌گذاشت و با وجود برخی اهانت‌ها، توهین‌ها و بی‌مهری‌ها می‌رفت و می‌آمد تا نتیجه بگیرد.

موسسه فرهنگی و هنری صبا، شورای هنر، بنیاد جلال آحمد، فرهنگستان هنر، خبرگزاری هنر (که متاسفانه ناکام ماند) از ایده‌های بکر او بود.

من هرگز پندها و نصایحش به هنرمندان جوان را فراموش نخواهم کرد. آن زمان که رضا میرکریمی جوانی ناشناخته بود از استعداد شگرف او سخن گفت.

او را حبیب صادقی به‌خاطر صداقت هنری‌اش می‌شناسد. اکبر خلیلی به‌خاطر حسن‌نیت‌اش تحسین می‌کند. با یوسفعلی میرشکاک هم نفس بوده است. پرده مهرش را بر قدوم تنها بازمانده جلال آل احمد یعنی محمود گلابدره‌ای صمیمانه گشود. از شجاعت همایون علی‌آبادی داد سخن داد. مصطفی گودرزی با دردهایش آشناست. مجید مجیدی با عشق به هنر راستین او آشناست. او نو بود. نو است. نو خواهد بود.

او دلبستگی و وابستگی‌ خاصی به فرهنگ و ادب ایرانی داشت و جامعه هنری ایران هیچگاه زحمات او را از یاد نخواهد برد حتی اگر جرات بیانش را نداشته باشد.

شاید او دیگر به سختی بتواند قلم و یا قلمو به دست گیرد اما نگاه نافذش برای خلق هر اثر هنری کافی است. دعایش می‌کنیم تا روزی صحت خود را بازیابد.

عبدالحسین لاله»

سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,268
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3577

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری