خانه » علمی » تولید اولین برگ مصنوعی کاربردی جهان با دستیابی به اسرار مخفی گیاهان

تولید اولین برگ مصنوعی کاربردی جهان با دستیابی به اسرار مخفی گیاهان

يك محقق موسسه فناوري ماساچوست دست به ساخت اولين برگ مصنوعي عملي زده كه با شبيه‌سازي فرايند فتوسنتز به تبديل آب و نور به انرژي مي‌پردازد. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري ...

یک محقق موسسه فناوری ماساچوست دست به ساخت اولین برگ مصنوعی عملی زده که با شبیه‌سازی فرایند فتوسنتز به تبدیل آب و نور به انرژی می‌پردازد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانیل نوچرا در مقاله خود که در مجله Accounts of Chemical Research انجمن شیمی آمریکا منتشر شده، اظهار کرده که این فناوری بر خلاف دستگاههای پیشین که از مواد پر هزینه استفاده می‌کردند،‌از مواد ارزان ساخته شده و فرایندهای مهندسی و ساخت کم هزینه در آن بکار برده می‌شود.

نوچرا اشاره کرد که این برگ مصنوعی به دیدگاه شیمیدان مشهور ایتالیایی پاسخ داده که در سال ۱۹۱۲ پیش بینی کرده بود که در آینده دانشمندان به اسرار مخفی گیاهان دست خواهند یافت.

به گفته نوچرا، مهمترین آنها، فرایندی است که آب را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌کند. برگ مصنوعی از یک کنترلگر نور خورشید در میان دو فیلم برخوردار بوده که گاز اکسیژن و هیدروژن تولید می‌کنند.

زمانی که این سیستم درون آب قرار می‌گیرد، حباب ایجاد کرده و هیدروژن تولید می‌کند که می‌توان از آن در سلولهای سوختی برای تولید برق استفاده کرد.

این واحدهای مستقل برای تولید سوخت برق در مناطق دورافتاده و جهان در حال توسعه دارای جذابیت هستند اما طراحی‌ها تاکنون بیشتر بر روی فلزاتی مانند پلاتین و فرایندهای ساخت پر هزینه متکی بوده‌اند.

برای در دسترس قرار دادن گسترده این دستگاهها، نوچرا کاتالیزور تولید کننده گاز هیدورژن پلاتینی را با یک ترکیب ارزانتر نیکل، مولیبدن و روی جایگزین کرد. در سمت دیگر برگ، یک فیلم کبالت به تولید گاز اکسیژن می‌پردازد.

به گفته نوچرا، تمام این مواد در زمین به وفور وجود داشته و با توجه به شش میلیارد مصرف‌کننده کنونی انرژی، انتقال انرژی خورشیدی به جمعیت فقیر با کشفیاتی همچون برگ مصنوعی می‌تواند جامعه انسانی را به انرژی پایدار در آینده رهنمون کند.

سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 348
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3558

ارسال نظر:

تصویر کپچا
*

عضویت در خبرنامهء خبر شهری