خانه » علمی » توليد اولين برگ مصنوعي كاربردي جهان با دستيابي به اسرار مخفي گياهان

توليد اولين برگ مصنوعي كاربردي جهان با دستيابي به اسرار مخفي گياهان

يك محقق موسسه فناوري ماساچوست دست به ساخت اولين برگ مصنوعي عملي زده كه با شبيه‌سازي فرايند فتوسنتز به تبديل آب و نور به انرژي مي‌پردازد. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري ...

يك محقق موسسه فناوري ماساچوست دست به ساخت اولين برگ مصنوعي عملي زده كه با شبيه‌سازي فرايند فتوسنتز به تبديل آب و نور به انرژي مي‌پردازد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دانيل نوچرا در مقاله خود كه در مجله Accounts of Chemical Research انجمن شيمي آمريكا منتشر شده، اظهار كرده كه اين فناوري بر خلاف دستگاههاي پيشين كه از مواد پر هزينه استفاده مي‌كردند،‌از مواد ارزان ساخته شده و فرايندهاي مهندسي و ساخت كم هزينه در آن بكار برده مي‌شود.

نوچرا اشاره كرد كه اين برگ مصنوعي به ديدگاه شيميدان مشهور ايتاليايي پاسخ داده كه در سال 1912 پيش بيني كرده بود كه در آينده دانشمندان به اسرار مخفي گياهان دست خواهند يافت.

به گفته نوچرا، مهمترين آنها، فرايندي است كه آب را به هيدروژن و اكسيژن تجزيه مي‌كند. برگ مصنوعي از يك كنترلگر نور خورشيد در ميان دو فيلم برخوردار بوده كه گاز اكسيژن و هيدروژن توليد مي‌كنند.

زماني كه اين سيستم درون آب قرار مي‌گيرد، حباب ايجاد كرده و هيدروژن توليد مي‌كند كه مي‌توان از آن در سلولهاي سوختي براي توليد برق استفاده كرد.

اين واحدهاي مستقل براي توليد سوخت برق در مناطق دورافتاده و جهان در حال توسعه داراي جذابيت هستند اما طراحي‌ها تاكنون بيشتر بر روي فلزاتي مانند پلاتين و فرايندهاي ساخت پر هزينه متكي بوده‌اند.

براي در دسترس قرار دادن گسترده اين دستگاهها، نوچرا كاتاليزور توليد كننده گاز هيدورژن پلاتيني را با يك تركيب ارزانتر نیکل، مولیبدن و روی جايگزين كرد. در سمت ديگر برگ، يك فيلم كبالت به توليد گاز اكسيژن مي‌پردازد.

به گفته نوچرا، تمام اين مواد در زمين به وفور وجود داشته و با توجه به شش ميليارد مصرف‌كننده كنوني انرژي، انتقال انرژي خورشيدي به جمعيت فقير با كشفياتي همچون برگ مصنوعي مي‌تواند جامعه انساني را به انرژی پایدار در آینده رهنمون كند.

سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,207
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3558

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری