خانه » سینما و فیلم » به ازای هر ۱۰ هزار نفر؛ یک صندلی سینما هم نداریم

به ازای هر ۱۰ هزار نفر؛ یک صندلی سینما هم نداریم

عباس سروری؛ رییس حوزه هنری استان کرمانشاه، در گفتگو با خبرنگار ایلنا از مایحتاجی سینمایی اسن استان و کمبود فضاهای سینمایی در شهرهای مختلف کرمانشاه سخن گفت. وی به خبرنگار ایلنا ...

عباس سروری؛ رییس حوزه هنری استان کرمانشاه، در گفتگو با خبرنگار ایلنا از مایحتاجی سینمایی اسن استان و کمبود فضاهای سینمایی در شهرهای مختلف کرمانشاه سخن گفت.

وی به خبرنگار ایلنا گفت: کرمانشاه از لحاظ پیشینه سینماداری سابقه زیادی دارد. آنچنانکه پیش از انقلاب اسلامی، تنها شهر کرمانشاه حدود ۱۴ سینمای فعال داشته است. اما به دلایل خاصی که وجود داشت، مضاف بر شرایطی که در ابتدای انقلاب بود؛ اغلب سینماهای کرمانشاه توسط مردم و نیروهای انقلابی به آتش کشیده شد. ۰

وی خاطر نشان کرد: بعد از انقلاب نیز فضاهای سینما تحلیل پیدا کرد و به حداقل رسید؛ چراکه دیگر مردم از سینما استقبال نمی‌-کردند و سینما مورد اقبال عموم واقع نمی‌شد.

مدیر حوزه هنری کرمانشاه درمورد وضعیت پروژه‌های این حوزه توضیح داد: ما حدود ۱۰ سال است که پیگیر بازسازی سینماهای کرمانشاه هستیم. هدفمان این است که فضای سینما‌ها را به نوعی بازسازی و فعال بکنیم که از این طریق بین مردم و سینما طرح آشتی برقرار کنیم.

وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته، استقبال از فیلم‌هایی که در سینماهای کرمانشاه اکران می‌شد، قابل توجه بود و این ظرفیت و نیاز برای مردم این استان مشهود بود. اما فضاهای موجود و سینماهای قلیل استان، درشان مردم شریف این استان نبودند.

وی ادامه داد: بعد از پیگیری‌های مکرر، قرار بر این شد که پروژه‌های بازسازی سینماهای ناکار آمد را آغاز کنیم. بر این اساس در اولین گام و با همت دادوش هاشمی، استاندار کرمانشاه، امروز ۲۵ اردیبهشت‌ماه شاهد افتتاح سینمای بازسازی شده آزادی در شهر کرمانشاه بودیم که در طول این پروژه از بودجه‌های استانی استفاده شده است و هم از حمایت‌های موسسه-سینما شهر بهرمند شدیم.

سروری گفت: پروژه بازسازی سینمای آزادی؛ ۸ ماه به طول انجامیده است و یک و نیم میلیارد هزینه آن شده است . این سینما پس از بازسازی ۵۵۰ صندلی دارد که هم اینک قابل بهره برداری ست.

وی خاطرنشان کرد: هنوز هم در سطح استان، سینماهای کارآمد و مناسب برای مردم علاقه‌مند کم داریم. این کمبود بسیار ملموس است، به نحوی که ما از شاخص‌های کشوری فاصله زیادی داریم.

رییس حوزه هنری استان کرمانشاه ادامه داد: مطابق با آماری که در دست است، در استان کرمانشاه، فضای سینمایی به شدت محدود است و به ازاي هر ده هزار هم استانی، حتی یک صندلی سینما هم در استان موجود نیست.

وی با اشاره به نیاز‌های موجود در این استان گفت: ما نیازمند تاسیس سینماهایی هرچند کوچک در شهرهای بزرگ استان کرمانشاه هستیم که برخی از آن‌ها حتی از داشتن یک سینما هم محروم هستند.

سروری ادامه داد: همچنین نیاز به سینما در شهر کرمانشاه؛ با توجه به جمعیت قابل توجه آن، به مراتب بیشتر است و حداقل به ۳ یا ۴ سالن سینمای دیگر احتیاج داریم تا بتوانیم جوابگوی نیاز مردم این شهر باشیم.

وی در خصوص دیگر پروژه‌های احداثی این استان توضیح داد: احداث سه سال سینمایی در سینما پیروزی در دستور کار ماست که یکی از سالن‌های آن به پخش فيلمهاي سه بعدی اختصاص دارد. این سینما قرار بود در اردیبهشت‌ماه افتتاح شود اما متاسفانه افتتاح آن چند ماهی به تعویق خواهد افتاد.

وی افزود: یکی دیگر از پروژه‌های حوزه هنری، احداث پردیس سنمایی کرمانشاه است که البته هنوز قطعی نشده است. اما مطابق با گفته‌های آقای مومنی؛ ریاست حوزه هنری ما به یک سینمای دیگر به جز پروزه‌های مذکور نیازمندیم و امیدواریم این امر می‌سر شود.

دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,302
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3498

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری