خانه » علمی » كشف يك سياره نامرئي در خارج منظومه شمسي با شيوه‌اي قديمي براي نخستين بار

كشف يك سياره نامرئي در خارج منظومه شمسي با شيوه‌اي قديمي براي نخستين بار

محققان براي نخستين بار توانستند با استفاده از شيوه‌اي قديمي، موفق به كشف يك سياره مخفي در خارج از منظومه شمسي شوند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشمندان ...

محققان براي نخستين بار توانستند با استفاده از شيوه‌اي قديمي، موفق به كشف يك سياره مخفي در خارج از منظومه شمسي شوند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشمندان در حال بررسي برجستگي‌هاي مدار همسايگان منظومه شمسي با استفاده از شيوه‌اي كه 150 سال پيش توسط اوربان لو ورير، رياضيدان فرانسوي براي پيش‌بيني وجود سياره نپتون مورد استفاده قرار گرفته بود، توانستند براي اولين بار يك سياره را با اين شيوه در خارج از منظومه شمسي شناسايي كنند.

اين سياره كه به اندازه زحل است، در اطراف ستاره KOI-872-0 بطور مخفي گردش كرده و ستاره‌شناسان مانند نپتون با استفاده از تاثيراتي كه تنها در اثر گرانش يك جسم ديگر ايجاد مي‌شد موفق به شناسايي آن شدند.

بيش از 150 سال پيش، ‌لو ورير، موجوديت سياره نپتون را بر اساس انحرافات كوچك در حركت سياره اورانوس پيش‌بيني كرد.

دكتر ديويد نسوورني از موسسه تحقيقات ساوث‌وست با همين نظريه اختلال گرانشی با استفاده از تلسكوپ كپلر ناسا موفق به كشف اين سياره دور شد.

تلسكوپ كپلر با استفاده از نظارت بر درخشش 150 ستاره به كار پرداخته كه در زمان عبور يك سياره از برابر آنها، كم‌نور يا پر نور مي‌شوند.

چنين گذرهايي بايد به قوانين دقيق و تغييرناپذير و يك مدار كپلري در اطراف ستاره پايبند باشند، مگر اينكه گرانش ستاره با يك جسم ناشناخته تحت تاثير قرار گيرد.

اين اولين بار است كه شيوه‌اي قديمي براي شناسايي يك سياره در اين فاصله دور مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهاي پيام

اوربان لو ورير، رياضيدان فرانسوي

دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,207
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3461

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری