خانه » فناوری » کفشی به سبکی جوراب؛ نایک پوست دوم انسان را عرضه کرد!

کفشی به سبکی جوراب؛ نایک پوست دوم انسان را عرضه کرد!

نایک در هفته گذشته سرگرم نمایش جدیدترین نوآورهای خود بود. یکی از جالب‌ترین آنها، کفش مخصوص دو سبک «فلای نیت» است که مانند کفش‌های راحتی خانگی برای پاهای شماست. نایک ...

نایک در هفته گذشته سرگرم نمایش جدیدترین نوآورهای خود بود. یکی از جالب‌ترین آنها، کفش مخصوص دو سبک «فلای نیت» است که مانند کفش‌های راحتی خانگی برای پاهای شماست. نایک می‌گوید این کفشها مانند «پوست دوم» انسان هستند.

برای سالیان متمادی، سازندگان کفش از هر نوعی گزینه‌های کفش مینیمالیست را توسعه داده‌اند. مینیمالیسم در صنعت کفش معمولا به کف کفش معطوف می‌شود که در آن لایه و مواد، کاهش داده می‌شوند تا تجربه گام برداشتن طبیعی‌تری فراهم شود. اساسا این کفش‌ها به اندازه‌ای مواد دارند که پای شما را در برابر صدمه و جراحت مصون نگه می‌دارند اما نایک با کفش «فلای نیت»، طراحی مینیمالیستی را به بخش بالاتر کفش گسترش داده است.

لایه تک بالایی به اندازه‌ای که لازم است، مواد دارد و به این ترتیب وزن کفش را در مقایسه با لایه‌های بالایی ضخیم‌تر کفش‌های دیگر کاهش می‌دهد. لایه بالایی و زبان کفش تنها ۳۴ گرم و کل کفشی به سایز ۹، ۱۶۰ گرم وزن دارد. نایک می‌گوید «فلای نیت» ۱۹ درصد سبک‌تر از کفش «زوم استریک ۳» است که نفر اول، دوم و سوم ماراتن قهرمانی مردان جهان در سال ۲۰۱۱ به پا داشتند.

«فلای نیت» به اندازه «سوییس پروتکشن ساکس» مینیمال نیست اما هدف آن مشابه است. نایک در طراحی «فلای نیت» از نظر دوندگانی بهره گرفته که خواستار کفشی به سبکی جوراب بودند. این شرکت چهار سال زمان صرف کرده تا ماده سبک و قابل انعطاف با خاصیت استحکام لازم برای یک کفش طراحی کند.

برخلاف مواد معمولی جوراب که دوام یا استحکام لازم را برای استفاده به شکل کفش ندارند، کفش نایک که مواد آن مهندسی شده‌اند، برای ورزشکاران، سبکی و حس راحتی جوراب را به همراه سختی کافی برای حفاظت از پا و دوام برای استفاده مکرر فراهم می‌کند.

فناوری «فلای نیت» در کفش «فلای نیت ریسر» بکار خواهد رفت و دوندگان ماراتون از کنیا، انگلیس، روسیه و آمریکا در بهار جاری به پا خواهند کرد. این کفش و کفش تمرین اندکی سنگین‌تر «فلای نیت ترینر»، در ماه ژوییه به بازار عرضه خواهند شد. ساختار «فلای نیت» در سری «اچ.تی.ام فلای نیت» نیز که مدل و رنگ‌های مختلفی دارند، به کار خواهد رفت.

شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,079
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 346

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری