خانه » سلامت » چگونه سرماخوردگي را از آلرژي فصلي تشخيص دهيم؟

چگونه سرماخوردگي را از آلرژي فصلي تشخيص دهيم؟

در طول ماه‌هاي فصل بهار معمولا براي والدين تشخيص بين علائم سرماخوردگي يا آلرژي‌هاي فصلي در كودكانشان كار دشواري است. به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، كارشناسان بهداشتي مي‌توانند دستورالعمل‌هايي را براي ...

در طول ماه‌هاي فصل بهار معمولا براي والدين تشخيص بين علائم سرماخوردگي يا آلرژي‌هاي فصلي در كودكانشان كار دشواري است.

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، كارشناسان بهداشتي مي‌توانند دستورالعمل‌هايي را براي تشخيص اين دو مشكل از يكديگر و مشخص شدن تفاوت بين آنها ارائه كنند.

به نوشته هفته نامه ساندي تايمز، دكتر ميشل ليرل، متخصص آلرژي اطفال در مركز پزشكي بيمارستان اطفال سينسيناتي در اين باره مي گويد: مشكلاتي چون آبريزش، گرفتگي و خارش بيني، عطسه، سرفه، خستگي و سر درد همگي مي‌توانند هم علائم آلرژي‌ها و هم علائم سرماخوردگي‌ها باشند اما اگر والدين به علائم جزئي‌تر توجه كنند، مي‌توانند تفاوت بين اين دو بيماري را تشخيص دهند.

وي مي‌گويد: كودكاني كه آلرژي فصلي بهاره يا پاييزي دارند بيشتر بيني خود را مي‌خارانند و اغلب در وضعيت عطسه يا ماليدن بيني خود با دست هستند. آنها هم چنين از خارش و سوزش گلو و چشم‌ها بيشتر شكايت مي‌كنند در حالي كه در سرماخوردگي معمولا اين شكايت‌ها وجود ندارد.

دكتر ليرل افزود: وقتي كودكان دچار آلرژي فصلي شده‌اند ترشحات بيني آنها معمولا شفاف و آبكي است در حالي كه در سرماخوردگي ترشحات مخاط بيني زرد رنگ است.

وي همچنين توصيه مي‌كند كه علائم فوق در كودكان مبتلا به آلرژي فصلي تحت تاثير آلرژي زاهاي محيط زيستي است. به اين ترتيب دكتر ليرل تاكيد مي‌كند اگر كودكتان به آلرژي فصلي مبتلا است مي‌توانيد براي كنترل علائم آن از توصيه‌هاي زير بهره بگيريد:

– در مواقعي كه ميزان ذرات آلرژي زا شامل هاگ قارچ‌ها و گرده‌ها در محيط زياد است پنجره را ببنديد و فيلترهاي تهويه هوا را هر ماه تعويض كنيد.

وقتي كودكتان از بيرون به خانه مي‌آيد لباسهاي او را عوض كنيد و آنها را براي از بين بردن گرده‌ها و ذرات آلرژي زا بشوئيد.

– پس از رسيدن به خانه از كودكتان بخواهيد دست و صورت و موهاي خود را بشويد و والدين نيز بايد با محلول‌هاي مناسب چشم‌ها و بيني كودك خود را شست و شو دهند.

– در ساعات صبح فعاليت‌هاي خارج از منزل و در فضاي آزاد را محدود كنيد چون در اين ساعات ميزان آلرژي‌ زاها در هوا بيشتر است. – در هنگام سفر نيز پنجره‌هاي خودرو را حتي المقدور ببنديد.

– مطمئن شويد كه كودكتان هر روز در فصل آلرژي زا از داروهاي ضد آلرژي استفاده كند.

دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,193
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3455

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری