خانه » سینما و فیلم » داوران “اسکار” چه کسانی هستند؟

داوران “اسکار” چه کسانی هستند؟

روز یکشنبه (۲۶ فوریه/۷ اسفند) میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با شور و هیجان فراوان مراسم اسکار را دنبال می‌کنند. مراسم پرشکوه اعطای جوایز از دهها کانال تلویزیونی پخش می‌شود. ...

روز یکشنبه (۲۶ فوریه/۷ اسفند) میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با شور و هیجان فراوان مراسم اسکار را دنبال می‌کنند. مراسم پرشکوه اعطای جوایز از دهها کانال تلویزیونی پخش می‌شود. مراسم اهدای جوایز اسکار توسط “آکادمی علوم و هنرهای سینمایی” در سالن “کداک تیاتر” در بلوار هالیوود شهر لوس‌انجلس برگزار می‌شود.

اسکار نبض هالیوود را تنظیم می‌کند، برای دست‌اندرکاران سینما ضامن موفقیت و شهرت فراوان است؛ اما بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که داوران این “مسابقه” چه کسانی هستند و برندگان چگونه انتخاب می‌شوند. البته محافل سینمایی و رسانه‌های جمعی می‌دانند که برندگان جایزه “اسکار” از جانب هیئت بزرگی شامل ۵۷۶۵ نفر انتخاب می‌شوند، اما “آکادمی اسکار” از دهها سال پیش تلاش می‌کند نام این افراد فاش نشود، با این استدلال که مبادا جایزه تحت تأثیر نظرات خارجی قرار گیرد و اعضای هیئت داوران بی‌طرفی خود را از دست بدهند.

امسال خبرنگاران روزنامه “لوس‌انجلس تایمز” موفق شده‌اند، نام ۵۱۰۰ نفر از اعضای هیئت داوران “اسکار” را کشف و درباره آنها تحقیق کنند. بنا به تحقیقات این روزنامه، بیشتر افراد هیئت داوران اسکار افرادی ناشناخته هستند، که “صلاحیت” آنها زیر علامت سؤال است. برای نمونه، برخلاف تصور، در میان داوران اسکار، جای منتقدان نامی یا فیلم‌شناسان برجسته خالی است.

به نظر خبرنگاران کنجکاو این نشریه، بسیاری از اعضای هیئت داوران “اسکار” افرادی “غیرسینمایی” هستند که به دلایل مختلف وارد هیئت داوران شده‌اند. برخی از آنها شاید یک زمانی در سینما کاری انجام داده‌اند، اما اکنون سالهاست که به دنبال کار و زندگی خود رفته‌اند. بنا به گزارش “لوس‌انجلس تایمز” هیئت داوران “اسکار” به هیچوجه جامعه آمریکا را نمایندگی نمی‌کند.

طبق برآورد این نشریه ۹۴ درصد از اعضای داوری اسکار سفیدپوست هستند، ۷۷ درصد آنها مرد هستند و سن متوسط آنها ۶۲ سال است. تنها ۱۴ درصد از اعضای داوران اسکار زیر ۵۰ سال دارند. منتقدان می‌پرسند اگر ۱۲ درصد از جمعیت آمریکا رنگین‌پوست هستند، چرا در هیئت “اسکار” تنها ۸ درصد از آنها حضور دارند؟

و اگر ۱۵ درصد از مردم ایالات متحده تبار لاتینی دارند و اسپانیایی صحبت می‌کنند، چرا آنها در اسکار هیچ نماینده‌ای ندارند؟ به نظر رسانه‌های آمریکایی، به همین دلیل است “اسکار” در بیشتر مواقع رفتاری محافظه‌کارانه داشته است. فیلم‌های نوگرا و جسورانه حتی برای اسکار نامزد نمی‌شوند. در طول ۸۳ سال که این جایزه برقرار است، تنها یک بار زنی جایزه کارگردانی را دریافت کرد: کاترین بیگلو برای فیلم “مهلکه” در سال ۲۰۱۰. حیرت‌انگیز است که برخی از چهره‌های سرشناس سینمای آمریکا مانند جورج لوکاس یا وودی آلن، که جایزه اسکار را برنده شده‌اند، در این هیئت عضویت ندارند.

در برابر کسانی هستند که با نفوذ یا “پارتی‌بازی” به عضویت اسکار راه یافته‌اند. آنها به صورت دائم‌العمر عضو “هیئت اسکار” باقی می‌مانند، درحالیکه ممکن است دیگر هیچ ارتباطی با هنر سینما نداشته باشند. انتقاد از شیوه‌ی اعطای جایزه اسکار، موضوعی قدیمی است که بارها مطرح شده است.

منتقدان به این واقعیت اشاره می‌کنند که برخی از بزرگان سینما، مانند چارلی چاپلین و آلفرد هیچکاک، هرگز به خاطر فیلم‌های خود جایزه اسکار دریافت نکردند. برخی از هنرمندان امریکایی، آشکارا با اسکار ضدیت نشان می‌دهند، آن را جایزه‌ای جنجالی و نامعتبر می‌دانند و از حضور در مراسم پرزرق و برق آن خودداری می‌کنند.

بسیاری از هنرمندان رنگین‌پوست “اسکار” را به “نژادپرستی” متهم می‌کنند. در طول ۸۳ سال تنها ۴ درصد از برندگان اسکار سیاهپوست بوده‌اند. به ویژه سال گذشته، مراسم اسکار ۲۰۱۱، حضور سیاهان بسیار کمرنگ بود. ساموئل جکسون، بازیگر سرشناس، در اعتراض به این امر، طی نامه‌ای سرگشاده از رویکرد “نژادی” اسکار انتقاد کرد

یکشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 3,060
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 34
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری