خانه » فناوری » آینده‌ی سبز ایکس باکس وان

آینده‌ی سبز ایکس باکس وان

در نسل هشتم کنسول‌های بازی، تاریخ برای مایکروسافت و کنسول ایکس باکس وان تکرار نشد. مایکروسافت که در نسل هفتم با کنسول ایکس باکس ۳۶۰ به موفقیت‌های بسیار زیادی دست ...

آینده‌ی سبز ایکس باکس وان

در نسل هشتم کنسول‌های بازی، تاریخ برای مایکروسافت و کنسول ایکس باکس وان تکرار نشد. مایکروسافت که در نسل هفتم با کنسول ایکس باکس ۳۶۰ به موفقیت‌های بسیار زیادی دست پیدا کرد و توانست در مقابل رقیب دیرینه‌اش سونی نمایش خوبی داشته باشد، در نسل هشتم چوب اشتباهاتش را خورد.

نزدیک به سه سال پیش بود که کنسول نسل هشتمی ایکس باکس وان با سر و صدای زیاد معرفی شد؛ اما برای استفاده از آن شرایط خاصی لازم بود که بسیاری از بازی‌کننده‌ها را دلسرد کرد. در آن زمان اعلام شد که این کنسول باید همیشه آنلاین باشد و برای کار کردن با آن به حسگر حرکتی Kinect نیاز است. همچنین کاربران نمی‌توانستند از بازی‌های دست دوم روی این کنسول استفاده کنند. همین ویژگی‌ها کافی بود تا سونی از فرصت استفاده کند وپلی استیشن ۴ را به صورتی معرفی کند که توانست دل کاربران ناراضی مایکروسافت را به دست بیاورد.

مایکروسافت از آن سال به بعد سعی کرده اعتماد از دست رفته‌‌ی کاربران را به‌دست بیاورد. پس از این اینکه «فیل اسپنسر» (Phil Spencer) به عنوان مدیر بخش سرگرمی‌های شرکت مایکروسافت انتخاب شد، سعی کرد تغییرات زیادی ایجاد کند. او در اولین قدم‌ها سعی کرد شرایط را برای ساخت بازی از سوی بازی‌سازان بزرگ روی پلتفرم خودش به وجود بیاورد. از جمله‌ی این افراد می‌توان به «هیدکی کامیا» (Hideki Kamiya) و استودیوی Platinum Games اشاره کرد. هیدکی کامیا از جمله بازی‌سازان مطرح ژاپنی به شمار می‌رود که به عنوان خالق مجموعه بازی‌های «زریدنت اویل» (Resident Evil) وDevil May Cry شناخته می‌شود. او بازی Scalebound را برای ایکس باکس وان معرفی کرده که شباهت زیادی به بازی محبوب Monster Hunter و حتی Devil May Cry دارد. از آنجایی که بازی‌کننده‌ها در سرتاسر دنیا به بازی Monster Hunter علاقه‌ی زیادی دارند، دیدن عنوانی دیگر با همان حال و هوا که توسط چهره‌های مطرح صنعت بازی ساخته می‌شود، خیلی‌ها را برای تجربه‌ی Scalebound هیجان‌زده کرده است. البته همکاری مایکروسافت با شرکت‌های ژاپنی محدود به استودیوی Platinum Games نمی‌شود و تا این لحظه مشخص شده که دو بازی نقش آفرینی ژاپنی دیگر به نام‌های Stranger of Sword City و Students of Round 2 هم قرار است برای ایکس باکس عرضه شوند.

Scalebound

بازی Scalebound برای کنسول ایکس باکس وان

حضور استودیوهای ژاپنی در کنار مایکروسافت و ساخت بازی‌های انحصاری برای کنسول نسل هشتمی‌اش یک برگ برنده برای این شرکت غربی به حساب می‌آید. وجود چنین عنوان‌هایی می‌تواند شرایط بد ایکس باکس وان در ژاپن را کمی بهبود ببخشند و به فروش این کنسول در نقاط مختلف دنیا هم کمک می‌کنند.

قدم بعدی مایکروسافت برای اینکه بتواند شرایط ایکس باکس وان را در سال ۲۰۱۶ و حتی سال‌های آینده بهبود ببخشد پایین آوردن قیمت و عرضه‌ی باندل‌های مختلف است. قیمت یکی از ویژگی‌های مهم از نظر کاربران به شمار می‌رود که به واسطه‌ی آن یک کنسول بازی را خریداری می‌کنند. تا این لحظه قیمت ایکس باکس وان بارها کاهش پیدا کرده و براساس اطلاعات منتشر شده، با هر بار کاهش قیمت استقبال کاربران از این پلتفرم بازی بیشتر شده است. این اتفاق در فصل تعطیلات سال ۲۰۱۵ به خوبی روی فروش ایکس باکس وان تاثیر گذاشت و آمارها به فروش نسبتا بالای کنسول‌های بازی اشاره کردند.

عرضه‌ی باندل‌های مختلف هم باعث می‌شود که بازی‌کننده‌ها با سلیقه‌های مختلف بتوانند محصولی را خریداری کنند که دوست دارند. مایکروسافت در طول چند ماه گذشته بیش از ۵ باندل مختلف برای این کنسول عرضه کرد که هر کدام آن‌ها برای بازی‌های مختلف تولید شده بودند و یکسری ویژگی‌های متفاوت را در اختیار کاربران قرار می‌دادند.

کنسول ایکس باکس وان الیت

یکی از باندل‌های جدید کنسول ایکس باکس وان

همچنین باید به این موضوع اشاره کنیم که شبکه‌ی ایکس باکس لایو همچنان یکی از سرویس‌های خوب ایکس باکس به شمار می‌رود که نه تنها امنیت بالایی دارد بلکه به جز موارد خاص همیشه در دسترس بازی‌کننده‌ها بوده است. ایکس باکس لایو همچنان میزبان بازی‌های مستقل مختلفی است و استقبال بازی‌کننده‌ها از آن بیشتر از قبل شده. با توجه به اینکه فروش کنسول ایکس باکس وان چندان بالا نیست، مایکروسافت در گزارش‌های مالی خودش به افزایش درامد ۱۷ درصدی از این بخش اشاره کرده است.

مایکروسافت پس از تغییر در سیاست‌های اشتباهش راه درست پیشرفت در صنعت بازی و به دست آوردن اعتماد بازی‌کننده‌ها را پیدا کرده است. بازی‌های متعدد از سوی بازی‌سازان مطرح، عرضه‌ی باندل‌های مختلف با قیمت‌های مناسب برای بازی‌کننده‌های گوناگون با سلیقه‌های متفاوت و اضافه کردن امکانات جدید به شبکه‌ی ایکس باکس لایو و خود کنسول ایکس باکس وان این موضوع را ثابت می‌کنند.

منبع:دیجی کالا

پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴
بازدیدها 1,351
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 33805

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری