خانه » خودرو » آئودی یک اتومبیل هیدروژنی معرفی کرد

آئودی یک اتومبیل هیدروژنی معرفی کرد

در نمایشگاه CES 2016 شاهد نوآوری‌های فراوان در صنعت اتومبیل‌ بودیم. اما بخشی از اخبار و اتفاقات هم نگه داشته شده تا در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیل دیترویت منتشر شود. در این نمایشگاه شرکت ...

در نمایشگاه CES 2016 شاهد نوآوری‌های فراوان در صنعت اتومبیل‌ بودیم. اما بخشی از اخبار و اتفاقات هم نگه داشته شده تا در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیل دیترویت منتشر شود.

در این نمایشگاه شرکت آئودی (Audi) یک اتومبیل جدید به نام اچ-تران کواترو (h-tron Quattro) معرفی کرد که با سوخت هیدروژنی کار می‌کند و با هر بار شارژ کامل، اندکی کم‌تر از ۶۰۰ کیلومتر می‌پیماید. این اتومبیل سه پیل سوخت دارد که زیر قسمت مسافران و صندوق عقب ماشین قرار دارند و ظرف مدت چهار دقیقه شارژ کامل می‌شوند.

پیل سوختی، ۱۱۰ کیلووات انرژی تولید می‌کند و علاوه بر این، ۱۰۰ کیلووات در یک باتریلیتیومی ذخیره دارد که برای شتاب موقت اتومبیل استفاده می‌شود. هنگام رانندگی و هر بار که ترمز می‌گیرید، این منبع انرژی دوم به تدریج شارژ دوباره می‌شود.

بیشینه‌ی سرعت اتومبیل اچ-تران کواترو به اندازه‌ی ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است و در کم‌تر از ۷ ثانیه از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت شتاب می‌گیرد. با این حساب برای مسابقه دادن مناسب نیست اما گزینه‌ی خوبی برای تردد در جاده‌ها و سفرهای بین شهری است.

پیل سوخت و باتری ولتاژ بالا نیروی لازم برای به کار انداختن دو موتور الکتریکی اتومبیل را فراهم می‌کنند. این دو موتور در ابتدا و انتهای محور ماشین قرار دارند که اولی با ۹۰ کیلووات و دومی با ۱۴۰ کیلووات انرژی کار می‌کند.

در ساخت این اتومبیل معیارهای زیست محیطی هم لحاظ شده است: یک پمپ گرمایی برای تهویه‌ی هوای داخل اتومبیل تعبیه شده است و سقف مجهز به پنل‌های خورشیدی هم دارد که ۳۲۰ وات نیرو برای کارکرد اتومبیل تامین می‌کنند.

اتومبیل اچ-تران کواترو در حال حاضر یک طرح مفهومی است و اخباری از تولید و عرضه‌ی آن منتشر نشده است. اما شرکت‌های مختلفی در فکر تولید اتومبیل‌های هیدروژنی هستند و در آیند شاهد تعداد بیش‌تری از این وسیله‌های نقلیه در کنار اتومبیل‌های برقی خواهیم بود.

سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴
بازدیدها 916
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 33443

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری