خانه » تحلیل » کودکان ما قرباني چه شدند؟

کودکان ما قرباني چه شدند؟

« خبر کوتاه ، اما دردناک بود. سه کودک در یک برنامه تفریحی زیر دست و پای افراد بزرگسال کشته شدند و یک کودک هم به اغما رفت. فاجعه خرم‌دره ...

« خبر کوتاه ، اما دردناک بود. سه کودک در یک برنامه تفریحی زیر دست و پای افراد بزرگسال کشته شدند و یک کودک هم به اغما رفت. فاجعه خرم‌دره از آن دست اتفاقاتی است که به این زودی‌ها از یاد نخواهد رفت؛ واکنش‌های اولیه هم از بازداشت سه نفر نشان دارد؛ اما از روی همین واکنش‌ها می‌توان نگران شد که تکرار فاجعه استادیوم آزادی در زنجان نیز به سرنوشتی مشابه هفت سال قبل دچار شود؛ تکرار و تکرار و درس نگرفتن و مقصریابی نشدن و …

به گزارش ايسنا به نقل از سايت تابناك روز پنج‌شنبه در زمان اتمام برنامه یکی از مجریان صدا و سیما در شهرستان خرم‌دره از توابع زنجان، ازدحام جمعیت در خروجی‌های سالن به حادثه‌ای تلخ منجر شد که متاسفانه طی آن تا این لحظه سه کودک جان خود را از دست داده‌ و حال یک کودک دیگر نیز وخیم اعلام شده است.

 

بر اساس گزارش‌ها، با اتمام برنامه ویژه کودکان با اجرای یکی از مجریان تلویزیونی با لقب «خاله شادونه» در سالن سه هزار نفر شهدای خرم‌دره، در اثر ازدحام جمعیت قریب به چهار هزار نفری سالن در دو درب خروجی سالن، چندین کودک زیر دست و پا ماندند و متاسفانه یک پسر ۷ ساله در دم جان باخت و اوضاع نامساعد دو کودک دیگر نیز به فوتشان در بیمارستان منجر شد.

 

این در حالیست که یکی دیگر از کودکان سانحه‌دیده فعلا در اغما به سر می‌برد و متاسفانه چند کودک دیگر نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

 

اولین واکنش رسمی به فاجعه‌ای که هنوز نه به سایت صدا و سیمای زنجان راه یافته ( تا زمان درج خبر در سايت تابناك) و نه اثری از آن در سایت استانداری زنجان و فرمانداری خرم‌دره به چشم می‌خورد را «نوری‌پور»، فرماندار شهرستان در گفت‌وگو با فارس از خود نشان داد و از بازداشت سه نفر در این باره سخن گفت و بعد‌تر در گفت‌وگو با خبرنگاران، یکی از بازداشت‌شدگان را مدیر برنامه‌های خاله شادونه خواند.

وي افزود: «برای برگزاری این برنامه هماهنگی لازم فرمانداری خرم‌دره صورت نگرفته بود.» تا پاک کردن صورت مساله از هم اکنون آغاز شود!

این در حالیست که بر پایه سخنان ريیس بیمارستان بوعلی سیناي خرمدره، بعد از اطلاع یافتن اورژانس شهرستان از حادثه رخ داده، آمبولانس‌ها دو مصدوم را بدون علائم حیاتی به بیمارستان خرم‌دره منتقل کردند اما متاسفانه برای احیای آن‌ها خیلی دیر شده بود، در حالی که وخامت و شدت صدمات وارده به دو مصدوم دیگر نیز به اعزام آن‌ها به بیمارستان آیت‌الله موسوی منجر شد که بر اساس آخرین اخبار، یکی از آن‌ها که دختربچه‌ای شش ساله بود نیز جان به جان آفرین تقدیم کرد تا شمار جان‌باختگان این سانحه تلخ به سه تن برسد.

سخنان رسولی، ريیس بیمارستان بوعلی از این رو جالب توجه است که نشان‌دهنده حقیقت تلخ دیگری در ماجراست و آن چیزی نبوده جز حضور نداشتن آمبولانس در حاشیه برنامه‌ای که چند هزار کودک و نوپا در آن حضور داشته‌اند!

 

بدین ترتیب تا این لحظه می‌توان ماجرا را به این صورت خلاصه کرد که یک برنامه برای سرگرمی کودکان، در سالنی به مراتب کوچک‌تر از جمعیت گرد آمده برگزار می‌شود که فرمانداری شهر از آن بی‌اطلاع بوده (!)، تدارک ایمنی مثل حضور دکتر و آمبولانس در آن جایی نداشته و متاسفانه حالا که به فاجعه‌اي بی‌سابقه منجر شده، تنها سه مقصر احتمالی دارد که هویت دو تای آن‌ها مجهول است و آخری نیز کسی نیست جز مدیر برنامه‌ای که خود به نوعی از مهمانان برنامه بوده و به نظر نمی‌رسد تعهدی برای تامین جانی مراسم بر عهده‌اش باشد!

این در حالیست که خبر پلمب شدن ورزشگاه سه هزار نفری شهر را هم می‌توان به مجموعه فوق افزود تا بدین خیال همه از بابت برخورد سریع با مسببان مرگ طفلان بی‌گناه مردم راحت شود!

اینجاست که حادثه هفت سال پیش در استادیوم آزادی در ذهنمان جرقه می‌خورد که طی آن ازدحام تماشاگران بازی ایران-ژاپن که به سمت درهای محدود خروجی استادیوم هجوم آورده بودند، به جان‌باختن تعدادی از هموطنانمان در روزهای ابتدایی سال ۸۴ منجر شد و حالا با گذشت هفت سال از آن واقعه تلخ، کودکانی اسیر بی‌مدیریتی مشابه می‌شوند که در آن زمان یا متولد نشده بودند و یا نوزادی بیش نبوده‌اند؛ کودکانی که آن حادثه را درک نکرده بودند و عنان اختیارشان در دست عده‌ای نامدیر بود که ظاهرا از حافظه کوتاه‌مدت خوبی نیز بهره نمی‌برند!

بیاد بیاوریم که اغلب میهمانان پرشمار این برنامه کودکان هستند که حرف‌شنوی خوبی دارند و هدایتشان بسیار راحت‌تر از امثال ما بزرگسالان است ولی ظاهرا مدیرانی دست اندرکار این بزم بوده‌اند که نه گردهمایی دیده‌اند و نه احتمال خطا برای خود متصور بوده‌اند.

شاید بد نباشد داستان کشتی غیر قابل غرق شدنی را که در اولین سفر دریایی به کف اقیانوس چسبید و موجب ارتقاي سطح ایمنی در دریا‌ها شد به کتاب‌های درسی‌مان اضافه کنیم تا شاید به این روش، مانعی برای تکرار حادثه‌های تلخ در خروجي ورزشگاه‌هایمان شویم.

راستی، واکنش دادستانی به این فاجعه چه خواهد بود؟ نکند مانند ماجرای استادیوم آزادی، بالگرد نیروی انتظامی مقصر شود؟!

شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,340
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3325

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری