خانه » شهر من » رويش گلي نرم از ساقه كاكتوسي خشن

رويش گلي نرم از ساقه كاكتوسي خشن

ضربه انگشتان كودكي به شيشه‌ تاكسي كه در انتظار سبز‌شدن چراغ قرمز ايستاده بود، سكوتي كه ناشي از هجمه افكار روزمره‌ام بود را شكست؛ سكوتي كه به هياهوي شهر و ...

ضربه انگشتان كودكي به شيشه‌ تاكسي كه در انتظار سبز‌شدن چراغ قرمز ايستاده بود، سكوتي كه ناشي از هجمه افكار روزمره‌ام بود را شكست؛ سكوتي كه به هياهوي شهر و صداهاي اطراف عادت كرده بود. سرش را نزديك‌تر آورد و با رخ كشيدن لطافت گل‌هاي دستش گفت: «گل … گل … گل‌بدم؛ رز، مريم، نرگس دسته‌اي 1000!» جملاتي كه با آهنگ خاص هم‌چون ترانه‌اي پرمعنا حواست را مي‌دزيد…

با سبز‌شدن چراغ و ورود به ترافيك بزرگ‌راه چمران، ميان دود‌ و آهن، تصويري از زيبايي گل‌هاي روي تابلو تبليغاتي كه خبر از برگزاري دهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه كشور مي‌داد، توجه‌ام را جلب كرد؛ “هجدهم تا بيست‌ودوم ارديبهشت‌ماه نظاره‌گر نمايش انواع گل و گياهان ايراني و خارجي در بوستان گفت‌وگو باشيد.”

ديدن گل‌هايي را كه لطافت و آرامش را از آنها هديه مي‌گيري جرقه‌اي بود در ذهنم براي فرار از شر دود، آدم و آهن. شايد ساعاتي را بتوان به دور از هياهوي زندگي روزمره و روحيه‌ شهرنشيني به نظاره اوج لطافت و نرمي آفرينش خدا نشست!

اما نه؛ انگار شلوغي هيچ كجا دست بردار نيست. درهاي ورودي و خروجي نمايشگاه مملو از جمعيت است. از كودكي در كالسكه تا پيرزن و پيرمردي در كنار هم كه با ذوق به دنبال ورودي نمايشگاه مي‌گردند.

ميان جمعيت ساكن‌مانده در مقابل ورودي سالن نمايشگاه چشمانم به تيتر روزنامه‌اي كه در دو طرف در روي ميز مزين‌شده با گل قرار گرفته بود، افتاد: «گل‌هايي را كه تاكنون در هيچ گل‌فروشي نديده‌ايد در دهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه ببينيد.» شايد اين مطلب اين همه جمعيت را به اين مكان كشانده بود!

 

دهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران

 

تصور مي‌كردم پس از گذر از در ورودي با متراكم‌شدن بازديد‌كنندگان در چهار طبقه و سالن‌هاي مختلف نمايشگاه كمي از ازدحام جمعيت كاسته شود، اما اين‌گونه كه نبود هيچ، بلكه صف‌هاي سه‌چهار رديفه براي ديدن غرفه‌هاي مختلف سرعت‌گير راه شده بود به‌طوري كه در بازديد 200 دقيقه‌اي تنها توانستم يك طبقه از اين نمايشگاه را سير كنم.

هر طرف نگاه مي‌كني به جاي گل آدم مي‌بيني، آن هم نه تنها بلكه دوربين‌ به دست..! ببخشيد … يك لحظه… آقا نيا تو كادر… مي‌شه از ما و اين گلا عكس بگيرين…

انگار براي ديدن گل‌ها هم بايد طعنه‌هاي ديگران را تحمل كني… تا فرصتي پيش مي‌آمد تا به زيبايي رنگارنگ مخلوق خدا پي ببري، حول‌وتكاني از اطراف لذت ديدنت را مي‌ربود…

البته محدوديت فضا و بسته‌بودن محيط هم عامل مضاعفي بر شلوغي و تجمع بازديد‌كنندگان شده بود. «شايد اگر مكاني وسيع‌تر براي نمايش اين همه زيبايي در نظر گرفته مي‌شد، لذت ديدن و كسب دانش و آگاهي از نگهداري گل و گياه و ترويج فرهنگ مصرف ده چندان مي‌شد.» آنچه همه غرفه‌داران و توليد‌كنندگان به آن معتقد و منتقد بودند.

نمي‌دانستند جواب پرسش چه كسي را بدهند. پرسش‌هايي كه اغلب براي آگاهي از قيمت گياه مربوطه و شيوه‌هاي نگهداري گل‌ها مطرح مي‌شد يا نگهدارنده‌هاي گل‌ و گياهاني كه اكنون شيوه مداواي بيماري گياه منزل‌شان را از طبيبانش مي‌پرسيدند.

 

دهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران

 

هم‌چنين بازديد‌كنندگاني كه اغلب براي خريد به اين نمايشگاه مراجعه كرده بودند و از فروشي‌نبودن محصولات گلايه داشتند. البته در اين ميان كاغذ‌هاي فروخته‌شده روي گلدان‌هاي زينتي و گياهان آپارتماني نصب شده بود كه توجهت را معطوف مي‌كرد به اين‌كه تنها سكه و طلا پيش‌فروش نمي‌شود آن هم با مدت زمان تحويل چهارپنچ ماهه، بلكه گل‌ها هم پيش‌فروش مي‌شوند با مدت زمان تحويل چهارپنج روزه!

«گل سنگ گياه بي‌نياز از خاك، گل مريم با رايحه ياس، رز با رايحه مريم، رز‌هاي رنگين‌كمان كه هر گلبرگ آن يك رنگ از طبيعت را نمايش مي‌دهد، رويش گل‌هاي نرم، زيبا و معطر از ريشه و ساقه كاكتوس‌هاي سخت و خشن، بنفشه‌هاي كبودي كه از آفريقا آمده‌اند، درخت در بشقاب، گياهاني كه به جاي خاك در صخره مي‌رويند، گل رستگاري و بن‌‌ساي كاچ تك‌سوز كه از قامت در عرش خود خميده شده و سنگ پاي ريشه‌اش را در آغوش گرفته است و …» كه به دليل چهار فصل بودن و اقليم مناسب در هفدهمين كشور توليد‌كننده گل و گياهان جهان ـ ايران ـ رويده‌اند و در معرض ديد قرار گرفته‌اند، قطره‌اي از دسترنج كشاورزان با ذوق و مجربي است كه در نمايشگاه عرضه شده و شگفتي بازديد‌كنندگان را برانگيخته است.

 

دهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران

 

و اما ابداعي كه براي اولين‌بار در جهان از سوي يك توليد‌كننده ايراني در اين نمايشگاه رونمايي شده افتخار ديگري براي كشورمان است. دستگاهي كه طي فرآيندي دانه‌هاي رنگي گل، مواد معطر، تقويت‌كننده و نگهدارنده را به ساقه و گلبرگ انواع گل تزريق مي‌كند تا تركيب جديدي از گل‌ها توليد شود.

با تزريق اين دانه‌هاي رنگي، گل به رنگ دانه تزريق‌شده در مي‌آيد و رايحه‌اش نيز مطابق با عطر تزريق‌شده مي‌شود. به‌طور مثال توليد گل مريم با رنگ بنفش و به رايحه گل ياس يا توليد گل رنگين‌كمان با رايحه مريم.

هم چنين حضور 50 شركت خارجي از كشور‌هاي هلند، ايتاليا، اسپانيا، چين، ژاپن، چك، اندونزي، آلمان، فيليپين، يوگوسلاوي، نيجريه و … گريزي است براي توليد‌‌كنندگان ايراني كه بتوانند با استفاده از فرصت پيش‌آمده و تبادل‌نظر با توليد‌كنندگان خارجي جايگاه صد‌وهفتم صادرات گل و گياه كشورمان را كاهش دهند و درآمد پنجاه ميليون دلاري سال گذشته را كه تنها يك دهم از توليد‌مان بوده است را ارتقاء دهند و گل و گياهان ايراني را كه حرفي براي گفتن در بازار‌هاي صادراتي دارند، راهي بازار‌هاي جهاني كنند تا شايد ديگر شاهد اين نباشيم كه كشاورزان‌مان نيمي از گل‌هاي توليد‌شده‌شان را دور بريزند…

گزارش از خبرنگار كشاورزي ايسنا: مريم طاووسي

انتهاي پيام

 

دهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران

 

 

دهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران
پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,349
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3284

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری