خانه » فناوری » طراحی‌های اپل به کدام سمت پیش‌ می‌رود؟

طراحی‌های اپل به کدام سمت پیش‌ می‌رود؟

شرکت اپل هفته‌ی گذشته، قاب جدیدی برای آیفون معرفی کرد. در حالی که جانی آیو یا تیم کوک، در ذهن خود این قاب را به عنوان وسیله‌ای برای افزایش ظرفیت ...

طراحی‌های اپل به کدام سمت پیش‌ می‌رود؟

شرکت اپل هفته‌ی گذشته، قاب جدیدی برای آیفون معرفی کرد. در حالی که جانی آیو یا تیم کوک، در ذهن خود این قاب را به عنوان وسیله‌ای برای افزایش ظرفیت باتری آیفون می‌بینند، این قاب فقط وضعیت بد اپل را در طراحی‌های‌اش گوش‌زد می‌کند؛ طوری که بسیاری از تحلیل‌گران، به تصمیمات اپل در طراحی‌های‌اش خرده گرفته‌اند.

می‌توانید مطمئن باشید که طراحی‌های فعلی اپل ممکن بود استیو جابز را تا مرز دیوانگی هم پیش ببرد.

البته محصولات اصلی اپل هنوز هم زیبا هستند. ازآیفون جدید گرفته تا مک‌ها، همگی به زیبایی طراحی شده‌اند و حس به دست گرفتن یک محصول خاص و با کیفیت را به افراد می‌دهند. با این حال، اپل طراحی‌های مختلف دیگری هم اخیرا انجام داده است؛ طراحی‌ها و تصمیماتی که بیشتر منجر به زیر سوال رفتن طراحان این شرکت شده است.

برای مثال، آیپد پرو را در نظر بگیرید. صفحه‌ی بسیار بزرگ این دستگاه به کنار، تبلت جدید اپل در مقایسه با دیگر آیپدها، تنها در یک کیبورد و استایلوس تفاوت دارد. با این حال، حتی استفاده از این دو وسیله هم روی آیپد پرو کار ساده‌ای نیست. برای اینکه استایلوس Pencil را شارژ کنید، باید آن را به پورت لایتنینگ پایین تبلت متصل کنید؛ طوری که این استایلوس از تبلت آویزان می‌ماند. امکان شکستن خود قلم یا اتصال پایین آن هم به راحتی وجود دارد.

Apple_Pencil_Bad_DESIGN

کیبورد آیپد پرو هم چندان وضعیت خوبی ندارد. برخلاف کیبورد Surface مایکروسافت که کاملا تخت روی تبلت جای می‌گیرد، کیبورد آیپد پرو یک بلندی بد شکل دارد. این کیبورد به راحتی شکل زیبای خود تبلت را خراب می‌کند؛ در حالی که مایکروسافت سال‌ها است کیبوردی تخت و بسیار کارآمد برای تبلت‌اش می‌سازد.

Apple_KeyBoard_Case_Bad_Design

فقط هم آیپد پرو و آیفون قربانی طراحی‌های بد اپل نشده‌اند. جدیدترین مدل «مجیک ماوس»، برای اولین بار به جای اینکه از باتری‌های قلمی معمولی استفاده کند، باتری قابل شارژ دارد. این باتری هم با یک کابل لایتنینگ شارژ می‌شود. همه چیز در ظاهر بسیار خوب به نظر می‌رسد، تا اینکه شارژ شدن مجیک ماوس ۲ را ببینید. برای اینکه بخواهید ماوس را شارژ کنید، باید آن را مثل یک سوسک پا در هوا برگردانید و کابل را در آن وارد کنید. اصولا استفاده از ماوس هم در این حالت غیرممکن است. فکرش را بکنید، شارژ ماوس‌تان تمام می‌شود و نمی‌توانید در حالی که شارژ می‌شود از آن استفاده کنید.

Apple_Magic_Mouse_Bad_Design

البته مجیک ماوس ۲ و Pencil سرعت شارژ بسیار بالایی دارند، در نتیجه می‌توانید سریع آن‌ها را شارژ کنید و کارتان را راه بیاندازید. اما موضوع مهم این جا است که اپل، به طراحی‌های خوب‌اش شهرت داشت. توجه به جزییات در دوره‌ی استیو جابز به قدری زیاد بود که طبق گفته‌ی او، هر گونه مزاحمتی برای کاربر باید از بین می‌رفت. اما وسایل جانبی جدید اپل، رویه‌ی جدید این شرکت را نشان می‌دهند؛ رویه‌ای که می‌گوید:‌ “ما نتوانستیم بهتر طراحی‌شان کنیم، در نتیجه همان ایده‌ی بدمان را اجرا کردیم.”

حتی مدل‌های قبلی آیفون هم خط‌هایی صاف و طراحی‌هایی بسیار تر و تمیزتر داشتند؛ به‌گونه‌ای که نمی‌توانستید یک میلی‌متر بیرون زدگی یا بخشی اضافه روی گوشی‌ها پیدا کنید. در صورتی که لنز دوربین آیفون ۶، به زیبایی آن لطمه زده است. اپل به جای اینکه در طراحی‌های‌اش، مثل گذشته بیشتر مایه بگذارد و طراحی بهتری ارایه دهد، در تبلیغات آیفون ۶ و عکس‌هایی که منتشر کرد، برآمدگی لنز دوربین را بریده بود.

شاید به نظرتان عجیب بیاید، اما همین موضوع که اگر آیفون ۶ را روی یک میز بگذارید، کاملا روی آن قرار نمی‌گیرد و کج است، ممکن است برای افراد آزار دهنده باشد؛ می‌توانید مطمئن باشید که چنین موضوعی ممکن بود استیو جابز را تا مرز دیوانگی هم پیش ببرد.

منبع:‌ The Verge

دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴
بازدیدها 1,060
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 32688

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری