خانه » تحلیل » عفونت دلیل یک ششم همه سرطان ها در جهان

عفونت دلیل یک ششم همه سرطان ها در جهان

تحقیقات جدید نشان می دهد از هر شش مورد سرطان، یک مورد به علت عفونت هایی که قابل پیشگیری و درمان بوده اند بوجود آمده اند. شمار اینگونه سرطان ها ...

تحقیقات جدید نشان می دهد از هر شش مورد سرطان، یک مورد به علت عفونت هایی که قابل پیشگیری و درمان بوده اند بوجود آمده اند. شمار اینگونه سرطان ها در سطح جهان ۲ میلیون مورد در سال برآورد می شود.

در تحقیقی که در مجله تخصصی بیماری های عفونی لانست منتشر شده، میزان موارد ابتلا به ۲۷ نوع سرطان در ۱۸۴ کشور مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج به دست آمده، چهار نوع بیماری عفونی اصلی، منشاء بسیاری از سرطان ها شناحته شده اند.

آنها شامل ویروس پاپیلوم انسانی، هلیکوباکتر پیلوری، و ویروس های هپاتیت B و C هستند. اینگونه عفونت ها مسئول ایجاد ۱.۹ میلیون مورد از سرطان های گردن رحم، روده و کبد هستند.

بیشترین موارد این نوع سرطان ها در کشورهای در حال توسعه دیده می شوند.

اعضای موسسه بین المللی تحقیقات سرطان در فرانسه می گویند باید تلاش های بیشتری برای از میان بردن این سرطان های قابل پیشگیری صورت گیرد.

آنها همچنین می گویند باید این موضوع مطرح شود که سرطان از طریق انتقال این ویروس ها در فرد بوجود می آیند.

قابل پیشگیری

سرطان هایی که از راه عفونت بوجود می آیند، در کشورهای در حال توسعه، سه برابر بیشتر از کشورهای توسعه یافته دیده می شوند.

به عنوان مثال در ناحیه شرق آسیا میزان این نوع سرطان ها ۲۲.۹ درصد است در حالی که در بریتانیا این میزان ۷.۴ درصد است.

بیش از نیمی از این نوع سرطان افراد کمتر از ۵۰ سال را مبتلا می کنند.

بالاترین میزان سرطان از طریق بیماری های عفونی در میان زنان، سرطان دهانه رحم بوده و میان مردان ۸۰ درصد سرطان کبد و روده بوده است.

دکتر کاترین د مارتل و مارتین پلامر که این تحقیق را انجام داده اند می گویند: “عفونت از طریق ویروس، باکتری و انگل ها بیشترین و قابل پیشگیری ترین دلایل ایجاد سرطان در دنیا هستند.”

آنها در ادامه می گویند: ” اجرایی کردن روش های بهداشت عمومی موجود برای مقابله با عفونت، مانند واکسیناسیون، روش های ایمن تر تزریق و یا درمان های آنتی بیوتیکی، باعث کاهش مشکلات آتی در زمینه سرطان در دنیا خواهد شد.”

در حال حاضر واکسن هایی که برای پیشگیری از عفونت های سرطان زا وجود دارند، شامل واکسن ویروس پاپیلوم انسانی ، و هپاتیت B هستند.

ویروس پاپیلوم انسانی باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و ویروس هپاتیت B باعث سرطان کبد می شود.

همچنین متخصصان به این نتیجه رسیده اند که اگر با استفاده از آنتی بیوتیک عفونت باکتری هلیکوباکتر پیلوری از شکم دفع شود، می توان از ایجاد سرطان معده جلوگیری به عمل آورد.

جسیکا هریس از موسسه تحقیقات درباره سرطان در بریتانیا می گوید: “اگر همه در سطح جهان به واکسن ویروس پاپیلوم انسانی دسترسی داشتند، شاهد کاهش هزاران مورد ابتلا به سرطان در جهان بودیم.”

پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,231
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3259

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری