خانه » شهر من » اقتصاد » تبدیل تهدیدها به فرصت / صنایع غذایی موتور پایدار توسعه کشور

تبدیل تهدیدها به فرصت / صنایع غذایی موتور پایدار توسعه کشور

در چند هفته اخیر و با انجام مذاکرات ایران با گروه 5+1 شاهد بازتاب های مثبت در سطح مراودات بین المللی بوده ایم این در حالی است که در سال ...

در چند هفته اخیر و با انجام مذاکرات ایران با گروه 5+1 شاهد بازتاب های مثبت در سطح مراودات بین المللی بوده ایم این در حالی است که در سال های گذشته تحریم های جهانی فشارهای فراوانی را به مردم کشورمان در زمینه تامین برخی مواد غذایی و دارویی وارد کرده است.
هر چند مطابق بخشنامه‌های سازمان ملل،غذاودارو،ازدایره تحریم‌های بین‌المللی مستثنی بوده اند اما اثرات ثانویه تحریم‌های بانکی،حمل ونقل وبیمه بر سراین صنعت همچنان سایه افکنده است و درواقع صنایع غذایی به عنوان موتورتوسعه پایدارکشوردراثر این تحریم‌ها پویایی خود را از دست داده است.
کارشناسان صنایع غذایی بر این باورند درصورت بهبود شرایط سیاسی،سال‌ها طول خواهد کشید تا اثرات تحریم‌ها براین صنعت ازبین رود.
با روی کارآمدن دولت یازدهم وپیش ‌بینی اجرای دیپلماسی منطقی‌تروتاثیرگذارتر،فعالان این حوزه خواستار حمایت های ویژه دولت برای رونق اقتصادی و برون رفت صنایع غذایی از وضعیت فعلی هستند.
پس از برگزاری انتخابات هیات مدیره کانون صنفی صنایع غذایی ایران کشوربه سراغ پیمان فروهر ، دبیر انجمن تولیدکنندگان آبهای معدنی و آشامیدنی ایران به عنوان یکی از فعالان صنایع غذایی رفتیم و با وی به گپ و گفت نشستیم…
*مشارکت همه جانبه سندیکاها و انجمن ها را در انتخابات چگونه ارزیابی می کنید؟
بدون ترید مهمترین مولفه در وجاهت قانونی و معنوی هر انتخابات حضور فعال و چشمگیر فعالان واجدان حضور در آن است و چنین حضوری ، مفهومی جز به رسمیت شناختن موضوع انتخابات توسط شرکت کنندگان ندارد.
پر واضح است که انتخابات اخیر کانون با حضور مطلوب انجمن ها و تشکل های صنعت غذا برگزار شد اما هدف نهایی کانون گرد هم آوردن تمامی تشکل ها و صاحبان اندیشه و تجربه در صنایع غذایی و اجماع موثر در تصمیم سازی های و در نهایت دستیابی به اهداف عالی است که امید می رود در روزهای آینده با استفاده حداکثری از تفکرات و اندیشه های موجود در دولت تدبیر و امید و همچنین اکسیر همدلی در اعضا کانون ، دستیابی به این هدف میسر شود.
خواسته شما برای رونق اقتصادی در بخش صنعت غذا چیست؟
یکی از مهمترین صنایع کشور که در سال های اخیر بیشترین موانع و سختی ها را در مسیر فعالیت خود تجربه کرده ، صنایع غذایی کشور بوده است و صاحبان این صنعت بیشترین سهم را در تبلور اقتصاد مقاومتی تجربه کرده اند ، بدیهی است که خواسته این انجمن است مانند سایرتشکلهای صنایع غذایی تلاش همه جانبه دستگاههای دولتی درزمینه کاهش موانع موجود درمسیرفعالیت این صنعت است .
*چگونه می توان این مشکلات را مرتفع کرد؟
برای رفع مشکلات راهکارهای متعددی وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
دولت برای حمایت ازصنایع غذایی باید سیاستهای بانکی را اصلاح کرده وزمینه های تعامل نظام بانکی با صاحبان صنعت غذایی را بهبود بخشد.
اصلاح نظام مالیاتی حاکم برصنایع غذایی مطابق آنچه دربسیاری ازکشورهای جهان درحال اجرا بود وهمچنین کاهش موثر دخالت های دولت درنظام عرضه وفروش محصولات وبه ویژه اعمال قیمت گذاریهای دستوری ازجمله خواسته های ماست.

*درمورد مشکلات بانکی موجود در حوزه صنایع غذایی کشور توضیح دهید؟
یکی ازمهمترین و به عبارتی شاخص ترین مشکلات موجود در صنایع غذایی نبودتعامل مطلوب نظام بانکی با فعالان این صنعت است به طوری که میتوان گفت اکنون سهم مشکلات بانکی درایجاد موانع برسرفعالیت واحدهای تولیدی بیش از 70 درصد است .
نبودحمایت نظام بانکی درتامین نقدینگی مورد نیازواحدهای تولیدی، درک نکردن شرایط به ویژه درچند سال اخیرفشارمضاعفی را به صاحبان این صنعت وارد ساخته است.قراردادهای یک طرفه باواحدهای تولیدی ومتقاضی تسهیلات،افزایش روزافزون نرخ سود تسهیلات،درخواست وثیقه های متعدد وغیرمتعارف و… همگی ازجمله مشکلاتی است که صاحبان این صنعت درتعامل بانظام بانکی با آن مواجه هستند.
ازدولت انتظارداریم با رفع این موارد،به حرکت درآوردن مجدد چرخ تولید را به عنوان مهمترین محورتوسعه کشوردراولویت کاری خود قراردهد.آنچه درسالهای اخیرموجب حیرت فعالان اقتصادی دربخشهای مختلف صنعتی کشورشده،سبقت نظام بانکی ازتحریم های بین المللی دراعمال فشاربه صنعتگران به ویژه دربخش صنایع غذایی بوده است.
*تحریم در زمینه غذا و دارو ناقض حقوق بشر است اما این مورد علیه کشورمان اتفاق افتاد ، نظر شما در این مورد چیست؟
اعمال تحریم در بخش غذا و دارو خود به عنوان ناجوانمردانه ترین نوع تحریم ها بوده است و به عبارتی نقض واضح و آشکار حقوق بشر تلقی می شود و متاسفانه اگر چه تحریم کنندگان همواره منکر چنین تحریم هایی بوده اند اما در عمل صنعت غذا و دارو نیز مشمول تحریم ها بوده است و متاسفانه شاهد بروز مشکلات متعدد در واحدهای تولید محصولات غذایی به دلیل نبود دسترسی به تعاملات بانکی در سطح بین الملل ، نبود دسترسی به خدمات فنی مهندسی ، نبود دسترسی به مواد اولیه و… بوده ایم.
*لغو تحریم ها در حوزه صنعت غذا را چطور ارزیابی می کنید؟
بدون شک تلاش دیپلماتیک صورت گرفته درروزهای اخیر در کاهش تحریم ها و در نتیجه کاهش مشکلات واحدهای تولیدی تا حدودی موثر واقع شده که انتظار فعالان و صاحبان صنایع کشور ادامه روند فعلی تا رفع کامل محدودیت هاست ، بدون شک یکی از مهمترین مولفه های امنیت اجتماعی در هر کشور استقرار امنیت غذایی در جامعه است و پیش از این تجربه نشانگر نقش موثر و حیاتی امنیت غذایی در ثبات اجتماعی و امنیت عمومی در سطح کشور بوده است.
*بانک ها در حوزه تامین اعتبارات مالی در زمینه صنعت غذا چه خدماتی ارائه کرده اند؟
همان گونه که ذکر شد متاسفانه در سال های اخیر نظام بانکی نه تنها خدمتی به صنایع غذایی کشور نکرده بلکه با اعمالی نظیر ایجاد بی ثباتی از طریق صدور ضوابط و دستورالعمل های ضد و نقیض ، تامین نکردن نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی ، فشار مضاعف به واحدهای تولیدی در بازپرداخت تسهیلات و… موجبات افزایش فشار به واحدهای تولیدی را فراهم کرده اند.
*در مورد نرخ سود بالای بانک ها در تامین اعتبارات صنایع غذایی توضیح دهید؟
متاسفانه صرف نظر از وثیقه های غیر متعارف دریافتی از تولید کنندگان و عقد قراردادهای کاملا یک سویه با آنان از سوی بانک ها یکی از بزرگترین مشکلات موجود در نظام بانکی کشور ، نرخ بالا و غیر منطقی سود تسهیلات است که در سال های اخیر با افزایش تدریجی آن مواجه بوده ایم.
این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته و یا حتی کشورهای در حال توسعه نرخ سود تسهیلات بانکی در بخش تولید تک رقمی است و نقش بانک ها در کشورهای مذکور تامین امنیت مالی برای سرمایه گذاران است حال آن که بانک ها در ایران به نوعی رقیب برای صنعت و تولید تبدیل شده اند ، افزایش نرخ سود تسهیلات به اعدادی چون 25درصد جایی برای رونق تولید نه در حوزه صنعت غذا بلکه در هیچ یک از گروه های تولید باقی نخواهد گذاشت.
*در مورد معوقات بانکی در صنعت غذا توضیح دهید؟

یکی از مهمترین نگرانی های تولید کنندگان در روزهای اخیر به ویژه دریافت کنندگان تسهیلات ارزی، چگونگی بازپرداخت این تسهیلات به بانک ها بوده است به این معنا که بسیاری از تولید کنندگان که بیش از بروز التهابات اخیر در نرخ ارز و تغییر روابط بین المللی کشور و اعمال تحریم ها نسبت به دریافت تسهیلات ارزی اقدام کرده اند هم اکنون با فشار شدید بانک ها زمینه بازپرداخت تسهیلات با نرخ ارز فعلی شده اند بدون ترید افزایش 2 تا 3 برابری نرخ ارز نسبت به زمان دریافت تسهیلات نه تنها موجب خروج طرح های تولیدی از توجیه اقتصادی می شود بلکه این واحدها را به ورشکستگی سوق خواهد داد و این در حالی است که تولید کنندگان کمترین نقش در بروز چنین وضعیتی در اقتصاد کشور را داشته اند و بی شک ادامه فشار وارده از سوی سیستم بانکی بر آنان موجب تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی خواهد شد.
از سوی دیگر عدم درک بانک ها از تغییرات شدید مولفه های اثرگذار اقتصادی بر تولید در سال های اخیر همچون افزایش شدید نرخ تورم در کشور ،افزایش ناگهانی قیمت مواد اولیه،اعمال شدید تحریم ها و تاثیر مستقیم بر هزینه های تولید ، افزایش قیمت حامل های انرژی و پرداخت نشدن سهم تولید از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، افزایش هزینه های عمومی تولید و افزایش شدید نرخ ارز و در نهایت قیمت گذاری دستوری و فشار بر تولید کنندگان از سوی دستگاه های دولتی همچون بیمه و دارایی ، موجب اعمال فشار مضاعف به دریافت کنندگان تسهیلات جهت بازپرداخت تسهیلات شده است و متاسفانه در ماه های اخیر شاهد صدور اجرائیه های متعدد علیه برخی تولید کنندگان به دلیل معوقات بانکی آنان بوده ایم و به جرأت می توان گفت تنها بازیگران عرصه اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر تولید کنندگان و صنعتگران این سرزمین بوده اند.
*آیا این شرایط در دولت یازدهم تغییر کرده است؟
متاسفانه آنچه که از شواهد امر پیداست نظام بانکی کشور به شکلی کاملا مختار و سلیقه ای در مواجه با امور برخورد می کند به گونه ای که از زمان آغاز کار دولت تدبیر و امید به دفعات از زبان معاونان رییس جمهور و مردان اقتصادی دولت در زمینه صدور دستورالعمل اجرای ال سی 30درصدی توسط بانک مرکزی به بانک ها بوده ایم ولی تاکنون هیچ یک از بانک ها به صورت یکپارچه و فراگیر نسبت به اجرای این دستورالعمل اقدام نکرده اند.
فرصت آفرینی از تحریم ها
حوزه كشاورزی وصنایع غذایی ؛استراتژیك ترین و كم حاشیه ترین بخش دربرابرتحریم بوده است زیرا علاوه بر داشتن توانایی مقاومت بالا توانسته ضعف سایربخش ها را نیزبپوشاند هر چند این مهم تنها در پرتو درایت وتفكرتولیدكنندگان محقق خواهد شد.
بنابراین با توجه به موانع موجود بر سر راه تولید، صادرات و واردات و… تولید کنندگان می توانند با برنامه ریزی های دقیق و کاربردی درزمینه‌های کاهش ضایعات تولید،فرآوری محصولات،انبارونگهداری،ایجاد سیستم‌های توزیع متمرکزو… فرصت‌های مناسب وسودآوری به منظورسرمایه‌گذاری ایجاد کرده و اثرات تحریم‌ها را تا رفع کامل سهل تر سازند.
مصاحبه ازاکرم عادلخانی

شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۲
بازدیدها 3,557
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 32315

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری