خانه » فرهنگ و ادب » کتاب » اقیانوسی به نام زمین منتشر شد

اقیانوسی به نام زمین منتشر شد

کتاب اقیانوسی به نام زمین به قلم حمید رحمانی منتشر شد. به گزارش خبرنگار ايلنا، رحمانی که دکترای خود را در حوزه اقیانوس‌شناسی فیزیک دریا دریافت کرده است، در این کتاب ...

کتاب اقیانوسی به نام زمین به قلم حمید رحمانی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، رحمانی که دکترای خود را در حوزه اقیانوس‌شناسی فیزیک دریا دریافت کرده است، در این کتاب اقیانوس‌های مختلف جهان و ویژگی‌های هریک را به اجمال شح و بسط داده است.

در خلاصه این کتاب می‌خوانیم:
بیش از ۷۰درصد کره زمین از آب تشکیل شده که به صورت اقیانوس‌های مختلف به یکدیگر مرتبط هستند در واقع کره زمین یک اقیانوس عظیم است و قاره‌های مختلف به صورت جزایری در درون اقیانوس‌ها پدیدار شده‌اند بنابراین اگر به جای زمین نام اقیانوس را بر روی این سیاه منظومه شمسی ‌می‌گذاشتند بسیار منطقی‌تر بود‌.

درون اقیانس‌های جهان پدیده‌های شگرف و بی‌نظیری وجود دارد که نمونه‌های مشابه آن‌گاه بر روی زمین وجوددارد‌گاه ندارد و همچنین بسیاری ازپدیده‌هایی که روی زمین اتفاق ‌می‌افتد مانند وزش باشد‌، ریزش برف و باران؛ کنترل گرمای زمین، زیست گونه‌های مختلف موجودات و‌… متاثر از وجود دریا‌ها و اقیانوس‌ها و پدیده‌های اقیانوسی است به جرات ‌می‌توان گفت که اگر دریا‌ها و اقیانوس‌ها وجود نداشتن و یا چنان چه سهم کمتری از این سیاره را تشکیل ‌می‌دادند زندگی بر روی زمین با مشکلات بسیاری روبه رو ‌می‌شد.

طبیعت زیر دریا‌ها و اقیانوس هاو موجودات زنده درونی آن‌ها بسیار متنوع است تا آنجا که باید گفت تنوع زیستی در اقیانوس‌ها بسیار بیشتر از زمین است تاکنون نقاطی از اعماق اقیانوس‌ها برای انسان به رغم قدرت فوق العاده‌اش ناشناخته مانده است.

اقیانوسی به نام زمین با تاکید بر اهمیت وجود آب در سیاره زمین و نیاز تمام موجودات به آب نگاشته شده است این کتاب به معرفی اقیانوس‌های پراکنده در جهان پرداخته به پدیده‌های عجیب و شگفت انگیزی که در دریا‌ها واقیانوس‌ها رخ می‌د هد اشاره دارد از طرف دیگر با توجه به لزوم حفاظت از این نعمت بیکران طبیعی‌، موارد متعددی از آسیب‌هایی که ‌می‌تواند از سوی انسان‌ها به هستی دریا‌ها وارد‌اید بیان شده است مطالعه این کتاب در نگاه ما به طبیعت تغییر ایجاد ‌می‌کند وما را به این نتیجه ‌می‌رساند که حیات ما در تمام لحظه‌های زندگی به وجود اقیانوس‌ها و دریاهای پاک و تمیز وابسته است.

پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,147
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3217

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری