خانه » علمی » تعداد سلول‌های انسان بیش از ستارگان آسمان

تعداد سلول‌های انسان بیش از ستارگان آسمان

وجود 75 تریلیون سلول در بدن در کنار 160 هزار کیلومتر عروق خونی، تنها بخشی از پیچیدگی‌های خارق‌العاده بدن انسان محسوب می‌شوند. بدن انسان از ویژگی‌های شگفت‌انگیزی برخوردار است و با ...

وجود 75 تریلیون سلول در بدن در کنار 160 هزار کیلومتر عروق خونی، تنها بخشی از پیچیدگی‌های خارق‌العاده بدن انسان محسوب می‌شوند.

بدن انسان از ویژگی‌های شگفت‌انگیزی برخوردار است و با توسعه دانش و فناوری‌های جدید، دانشمندان هر روز به ابعاد تازه‌یی از اسرار قسمت‌های مختلف بدن دست پیدا می‌کنند. 900-22.jpg

مغز انسان

مغز انسان روزانه 200 کیلوکالری استفاده می کند که نیرویی معادل یک لامپ 10 وات است؛ در حالت خواب میزان استفاده از انرژی نیز به پایین ترین حد خود می‌رسد.

جایگزین شدن سلول های بدن

تقریبا هر هفت سال یکبار، بدن اقدام به جایگزین کردن سلول های قدیمی می کند؛ در زمان محدود خواندن این مطلب 25 میلیون سلول در بدن می میرند، اما مشکل خاصی برای بدن ایجاد نمی شود.

سلول های سازنده بدن انسان بطور مرتب در حال از بین رفتن و جایگزین شدن هستند و در طول روز 300 میلیارد سلول جدید برای جایگزین شدن با سلول های مرده تولید می شوند.

هر هفت سال یکبار تقریبا تمامی سلول های بدن بطور کامل جایگزین می شوند؛ این جایگزینی برای اکثر سلول های بدن رخ می دهد، اما سلول های حیاتی در بدن مانند سلول های مغز، قلب یا استخوان قابل بازسازی مجدد نیستند.

تعداد سلول‌های بدن بیش از تعداد ستارگان

حدود 400 میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد، اما سلول های بدن انسان چندین برابر ستارگان است.

بدن انسان حاوی بیش از 75 تریلیون سلول است و هر سلول دارای هزاران نوع مختلف مولکول های چند وجهی برای تعامل با یکدیگر هستند.

هزاران کیلومتر عروق خونی در بدن

در بدن یک انسان بالغ بیش از 160 هزار کیلومتر عروق خونی وجود دارد که این میزان رگ چهار بار دور زمین کشیده می‌شود.

سرعت بالای انتقال پیام های عصبی

سرعت انتقال پیام های عصبی در بدن متفاوت است، اما سریع ترین سرعت بالغ بر 402 کیلومتر در ساعت تخمین زده می شود که معادل خودروهای مسابقه است.

این سرعت بالا تنها در سلول های عصبی دیده می شود که به ارسال فوری اطلاعات نیاز دارند؛ با این حال بدن برای این سرعت بالا به انرژی بسیار کمی نیاز دارد.

کنترل سلول های بدن توسط ذهن

ذهن از یک مکانیسم فوق العاده برخوردار بوده و کنترل عملکرد تمام سلول‌های بدن را برعهده دارد.

بر این اساس، افکار و ایده‌های مثبت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و افکار منفی باعث تضعیف بدن می‌شود.

عناصر گرد و غبار ستارگان در بدن انسان

اکسیژن، نیتروژن و اتم‌های کربن در بدن انسان، در کنار سایر عناصر سنگین پیش از این در چهار میلیارد سال قبل در ستارگان ایجاد شده‌اند./ایسنا

چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲
بازدیدها 2,833
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 31606

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری