خانه » خانواده » بانوان » بیست مورد مشکوک به سرطان در بانوان

بیست مورد مشکوک به سرطان در بانوان

بسیاری از خانم ها در طول زندگی با درد هایی رو به رو شده اند که آن ها را جدی نگرفته و راحت از کنارشان گذشته اند؛ اما بعد از ...

سرطان در بانوان

بسیاری از خانم ها در طول زندگی با درد هایی رو به رو شده اند که آن ها را جدی نگرفته و راحت از کنارشان گذشته اند؛ اما بعد از مراجعه به پزشک و آگاهی از بیماری ای که داشته اند، می فهمند که می توانسته اند قبلاً از ابتلا به بیماری، پیشگیری کنند و این مساله احساس پشیمانی بزرگی را در وجودتان منجر می شود … با خواندن این مطلب می توانید جزو کسانی باشید که می دانند چه علائمی را نباید نادیده بگیرند. پس اگر شما یا اعضای خانواده تان به چنین دردهایی دچار شدید و چنین نشانه هایی در بدن خود حس کردید، لازم است هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایید.

خس خس سینه یا تنگی نفس
یکی از نشانه هایی که افراد، پس از ابتلا به سرطان ریه به خاطر می آورند، این است که نمی توانند نفس خود را نگه دارند. یکی از بیماران می گوید من حتی نمی توانستم بدون خس خس سینه حیاط خانه را طی کنم. فکر میکردم مبتلا به آسم شده ام اما این چطور ممکن است وقتی در گذشته مشکلی نداشته ام؟

سرفه مزمن یا درد قفسه سینه

سرطان در بانوان

انواع مختلف سرطان مانند سرطان خون و تومورهای ریه، نشانه هایی مانند سرفه های بد یا برونشیت داشته اند. تفاوتی که این سرفه ها با سرفه های معمولی دارند این است که برای مدتی از بین می روند اما دوباره برمی گردند. و این چرخه به دفعات تکرار می شود. برخی از مبتلایان به سرطان ریه گفته اند که دردی در قفسه سینه داشتند، که تا شانه ها و پایین بازو کشیده می شده است.

مشکل در بلع

مشکل در بلع غذا، بیشتر از نشانه های سرطان مری یا گلو است. اما گاهی اوقات یکی از اولین نشانه های سرطان ریه شناخته شده است.

تورم غدد لنفاوی یا توده ای در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
تورم غدد لنفاوی باعث ایجاد تغییر در سیستم لنفاوی می گردد که می تواند نشانه ای از سرطان باشد. برای مثال یک توده یا گره لنفاوی زیر بازو گاهی نشانه ای برای سرطان پستان است. همچنین وجود یک توده بدون درد در گردن، زیر بغل یا کشاله ران می تواند نشانه اولیه سرطان خون باشد.

ضعف یا خستگی
خانمی برای توصیف اینکه چگونه از مبتلا بودن خود به سرطان خون با خبر شده است اینگونه می گوید: همیشه در محل کار خود ساکن به روی صندلی خود می نشستم و رغبتی به بلند شدن نداشتم. تا جایی که یک شب به علت خستگی زیاد حتی نمی توانستم تا منزل رانندگی کنم. ضعف عمومی و خستگی می تواند نشانه ای برای انواع مختلف سرطان باشد که باید به آن توجه خاصی نسبت به دیگر نشانه ها داشته باشید. هر زمان که احساس کردید بدون هیچ دلیل خاصی خسته اید و نیاز به خواب بیشتری دارید حتما به دکتر خود مراجعه نمایید.

تب یا عفونت های مکرر

سرطان در بانوان

تب یا عفونت های مکرر می توانند نشانه هایی از سرطان خون باشند. سرطان خون از مغز استخوان شروع می شود. سرطان خون باعث می شود مغز استخوان، به طور غیر معمول گلبول سفید ایجاد کند. این کار گلبول های سفید سالم را که کارشان مبارزه به عفونت هاست از بین خواهد برد. اغلب پزشکان می گویند که اکثر بزرگسالان مسن که مبتلا به سرطان خون شده اند، یک مدت طولانی از تب، درد و علائم شبیه آنفولانزا شکایت داشته اند.

نفخ یا افزایش سایز شکم

هر چند نفخ شکم ممکن است مورد خاصی برای نگران بودن به نظر نیاید ولی زنانی که مبتلا به سرطان تخمدان تشخیص داده شده اند می گویند برای یک مدت طولانی و به طور ناگهانی دچار نفخ شکم، بدون علتی مشخص، شده اند.

احساس سیر بودن یا کم اشتهایی

این مورد نیز یکی دیگر از موارد مشکوک به سرطان تخمدان است. برخی زنان می گویند هر چند برای مدتی چیزی نخورده بوده اند، اشتهایی نداشته و نمی توانستند غذا بخورند. هر زنی که دچار نفخ یا افزایش وزن غیر معمول در ماه شود (معمولا ۱۳ بار در ماه)، مخصوصا اگر همراه با درد لگن باشد باید به پزشک خود مراجعه کند و درخواست سونوگرافی دهد.

درد شکم و لگن

درد لگن می تواند علت بسیاری از درد های شایع مانند فیبروید (تومورهای رحمی خوشخیم)، کیست تخمدان و سایر اختلالات دستگاه تناسلی باشد. وقتی که این درد را برای پزشکان توضیح می دهید، اغلب آنها به سرطان فکر نخواهند کرد. مطمئن شوید که دکترتان کوچکترین جزئیات را از شما بپرسد و یک معاینه کامل از شما به عمل آورد. درد لگن و نفخ شکم اغلب نشانه سرطان تخمدان هستند. بزرگ شدن طحال نیز می تواند عامل درد شکم و نشانه ای از سرطان باشد.

کبودی بیش از حد یا خونریزی هایی که متوقف نمی شوند

سرطان در بانوان

زمانیکه یک اتفاق غیر طبیعی برای پلاکت ها و گلبول های قرمز بیفتد می تواند نشانه ای از سرطان خون باشد. یک زن مبتلا به سرطان خون می گوید به کبودی های غیر معمول بر روی نقاط مختلف بدنش مانند انگشتان و دست ها و همچنین نقاط قرمز بر روی صورت، گردن و سینه اش بی توجه بوده است. نشانه دیگر سرطان خون، داشتن خونریزی لثه است. توضیح:با گذشت زمان، سرطان خون، کار گلبول های قرمز و پلاکت ها را که حمل اکسیژن و لخته است را خدشه دار می کند.

خونریزی از رکتوم یا وجود خون در مدفوع

بیشتر پاسخی که پزشکان از مبتلایان به سرطان روده بزرگ می شنوند این است که فکر می کرده اند این مشکل هموروئید یا همان بواسیر باشد. دیدن خون در توالت به تنهایی می تواند دلیل کافی برای مراجعه به دکتر و انجام کلونوسکوپی باشد.

کاهش وزن غیر قابل توضیح

اگر بدون اینکه رژیم گرفته باشید یا ورزش کرده باشید دچار کاهش وزن شدید باید از خود بپرسید که چرا این اتفاق افتاده است؟ کاهش وزن یکی از نشانه های سرطان روده بزرگ و دیگر سرطان های گوارشی است. همینطور می تواند نشانه ای از سرطان باشد که تا کبد گسترش یافته و اشتها و توانایی بدن شما را کم خواهد کرد.

درد پستان یا متورم و قرمز شدن آن

همه خانم ها می توانند پستان خود را برای پیدا کردن غده چک کنند. بیشتر علائم نزدیک به سطح پستان می باشند که نشانه ی سرطان پستان التهابی هستند. برخی از زنان غده را روی سطح پستان حس کرده اند و برخی دیگر متوجه شده اند که پستان آن ها متورم، گرم و قرمز شده است. تغییر رنگ پستان به قرمز یا بنفش باید شما را نگران کند. هر گونه تغییر غیر طبیعی را که در پستان خود دید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات نوک پستان

شایع ترین موردی که زنان قبل از مبتلا شدن به سرطان پستان به یاد دارند، تغییر شکل دادن نوک پستان آن هاست. می گویند نوک پستان آن ها صاف، معکوس و یا به یک طرف چرخیده است. سرطان التهابی پستان همچنین باعث خارش، پوسته پوسته شدن و خشک شدن نوک پستان می گردد. بنابراین هر گونه تغییرات نوک پستان را جدی بگیرید.

قاعدگی غیر معمول و دردناک و یا خونریزی بین دوره ها

سرطان در بانوان

به بسیاری از زنان به علت قاعدگی غیر معمول و دردناک برای سرطان آندومتر رحم (پوشش داخلی رحم) اخطار داده شده است. متاسفانه بسیاری از زنان از پزشک خود شکایت دارند که یا درست تشخیص نداده است و یا آن را به عنوان درد طبیعی دوران یائسگی معرفی کرده است. اگر فکر می کنید این درد، چیزی بیشتر از یک قاعدگی دردناک است حتما درخواست یک سونوگرافی ترنس واژینال داشته باشید.

ناراحتی معده یا دل درد

زنانی که پزشکانشان با اولین سونوگرافی تشخیص داده اند که دارای تومور کبد هستند بسیار خوش شانس بوده اند زیرا می توانند به سرعت درمان را شروع کنند. دل درد یا ناراحتی معده می تواند نشانه ای برای سرطان کولورکتال باشد. (به ۲۵ سانتی متر آخر روده، به علاوه ی قسمت انتهایی کولون و راست روده، به اصطلاح کولورکتوم می گویند و سرطان این قسمت را سرطان کولورکتال می نامند) بسیاری از مبتلایان به سرطان به پزشک خود می گویند فکر می کرده اند دچار زخم معده شده اند.

تورم اعضای صورت

سرطان در بانوان

برخی بیماران مبتلا به سرطان ریه می گویند در صورت خود تغییر رنگ، تورم و قرمزی مشاهده کرده اند. توضیح برای این مورد این است که سلول های کوچک تومور ریه معمولا رگ های خونی را در سینه مسدود می کنند و مانع حرکت آزادانه خون از سر به صورت می شوند.

زخمی که بهبود نمی یابد و به راحتی خونریزی می کند

سرطان در بانوان

اکثریت ما می دانیم که توجه به تغییرات خال ها می تواند کمک به تشخیص سرطان پوست باشد. اما دیگر نشانه ها مانند توده های کوچک و خشک می توانند به راحتی از چشم ما پنهان شوند. سراسر بدن و پوست خود را چک کنید و اگر لکه های عجیب و غریب دیدید به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در ناخن ها

تغییرات غیر قابل توضیح ناخن ها نیز می تواند نشانه ای از انواع مختلف سرطان باشد. نقاط یا رگه های قهوه ای یا مشکی زیر ناخن ها می تواند نشانه سرطان پوست باشد. همینطور بزرگ شدن انتهای انگشتان یا بیش از حد منحنی شدن ناخن ها می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد. ناخن های سفید و رنگ پریده نشان می دهند که کبد شما به درستی کار نمی کند و گاهی اوقات نشانه ای از سرطان کبد هستند.

درد کمر یا سمت راست پهلو

سرطان در بانوان

این نشانه بسیار مبهم است. بیشتر مبتلایان به سرطان می گویند درد کمر اولین نشانه سرطان کبد بوده است که به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است. دیگر سرطانی که به این عنوان شناخته شده، سرطان تخمدان است. تومور پستان به قفسه سینه، ستون فقرات و یا دنده ها فشار می آورد، به همین دلیل اغلب سرطان های پستان نیز از طریق درد کمر شناخته شده اند.

یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۲
بازدیدها 1,966
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 30925

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری