خانه » سینما و فیلم » «روزهاي زندگي» مي‌تواند حواشي اكران اين روزهاي سينما را كمرنگ كند

«روزهاي زندگي» مي‌تواند حواشي اكران اين روزهاي سينما را كمرنگ كند

تهيه‌كننده «روزهاي زندگي» در اولين روز از اكران اين فيلم گفت: «روزهاي زندگي» فيلمي خوش ساخت است كه در عين حال موضوع بسيار خوب و جذابي هم دارد. اگر تبليغات ...

تهيه‌كننده «روزهاي زندگي» در اولين روز از اكران اين فيلم گفت: «روزهاي زندگي» فيلمي خوش ساخت است كه در عين حال موضوع بسيار خوب و جذابي هم دارد. اگر تبليغات مناسبي براي اين فيلم انجام شود، مي‌توان اميدوار بود كه حاشيه‌هاي اخير سينما با نمايش «روزهاي زندگي» كمي كمرنگ شود.

××× مشكلات مالي بسيار زيادي داشتيم اما…

 

سعيد سعدي در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در ابتداي سخنانش، در پاسخ به اين سوال كه «ساخت روز‌هاي زندگي چگونه آغاز شد؟»، بيان كرد: از سوي آقاي قربان محمدپور طرح تله فيلمي به سيما فيلم ارائه شده بود كه آنها نيز اين طرح را براي ساخت به ما ارجاع كردند. آن تله فيلم پس زمينه طنزي با سرتيتر كلي «كوري كه عصاگير كور ديگر شد»، داشت.

 

وي ادامه داد: علي رغم تمام پيگيري‌هايي كه داشتيم، طرح در هيچ كدام از مراكزي فيلم‌نامه را به آنها ارائه كرده بوديم تصويب نشد. به همين دليل با «سيما فيلم» براي تغيير كلي طرح صحبت كرديم كه آنها پذيرفتند و آقاي شيخ‌طادي براساس سرتيتر، فيلمنامه‌ي ديگري را نوشت. سيما فيلم هم آن فيلمنامه را تصويب كرد و قرار شد فيلمنامه كار به صورت سينمايي كار شود.

 

تهيه‌كننده «روزهاي زندگي» در ادامه سخنانش، به بودجه فيلم اشاره و بيان كرد: معمولا بودجه تله فيلم‌ها از فيلم‌هاي سينمايي بسيار كمتر است و بودجه پيش‌بيني شده براي «روزهاي زندگي» ابتدا به صورت تله فيلم تصويب شده بود، اما به جهت آنكه سيمافيلم پذيرفته بود كار به صورت سينمايي انجام شود كمي براي تامين بودجه با مشكلاتي روبرو بوديم، اما در هر صورت خدا را شكر علي رغم مشقات فراوان،‌ با پيگيري‌ها و حمايت‌هايي كه انجام شد كار تا 24 اسفندماه سال 89 بدون وقفه پيش رفت.

 

سعدي در اين بخش، با رد اين مطلب كه «فيلمبرداري «روزهاي زندگي» در مقاطعي به دليل مشكلات مالي متوقف شده بود»، اظهار كرد: نمي‌توان گفت كه «روزهاي زندگي» هيچ مشكل مالي نداشت اما در هر صورت كار بدون تعطيلي تا 24 اسفندماه 89 پيش رفت. پس از آن، گروه در حال فيلمبرداري در شهرك دفاع مقدس بود كه برف شديدي باعث تعطيلي كار به مدت دو سه روز شد. پس از مساعد شدن هوا، در آستانه تعطيلات عيد نوروز قرار داشتيم و گروه تصميم گرفت پروژه را تا 20 روز تعطيل كند.

 

وي با تاكيد بر اينكه، تعطيل شدن پروژه براي ايام عيد نوروز كاملا طبيعي است، خاطر نشان كرد: تعطيلي پروژه در آستانه عيد نوروز يك فرايند كاملا طبيعي است كه براي همه فيلم‌ها اتفاق مي‌افتد. علاوه بر اين ما بلافاصله پس از تعطيلات عيد نوروز و از 17 فروردين ماه كار فيلمبرداري‌مان را دوباره از سر گرفتيم.

 

××× فرخ‌نژاد به تمام تعهداتش با ما عمل كرد

 

سعدي در بخش ديگري از سخنانش، در پاسخ به اين مطلب كه «گفته مي‌شد حميد فرخ‌نژاد به عنوان بازيگر نقش اول فيلم در اواخر پروژه براي ادامه فيلمبرداري مشكلاتي داشت»، تصريح كرد: بله! آقاي فرخ‌نژاد با ما قراردادي داشتند كه در آن، تاريخ معيني براي حضور ايشان در پروژه «روزهاي زندگي» مشخص شده بود. طبيعتا پس از پايان قراردادشان، ما يا بايد براساس حق طبيعي اين بازيگر، قراردادش را تمديد مي‌كرديم و يا اينكه مي‌گفتيم كار ايشان به پايان رسيده است.

 

وي يادآور شد: آن زمان با تدبيري كه آقاي شيخ طادي انجام دادند به اين نتيجه رسيديم كه مي‌توانيم پس از پايان قرارداد آقاي فرخ‌نژاد قسمت‌هايي كه ايشان در تصوير حضور ندارند را فيلم‌برداري كنيم و به همين دليل در مدت زمان اندك باقي مانده از قراردادش، تمام صحنه‌هايي كه در فيلمنامه بايد با حضور او انجام مي‌شد را گرفتيم. ذكر اين نكته مهم است كه آقاي فرخ‌نژاد نه تنها هيچ قصوري در پروژه «روزهاي زندگي» انجام ندادند بلكه به تمام تعهداتشان عمل كردند.

 

تهيه‌كننده «روزهاي زندگي» درباره اينكه «گفته شده بود به دليل مشكلات مالي و مشكلاتي كه براي حضور آقاي فرخ‌نژاد وجود داشت، قسمت‌هايي از فيلمنامه حذف شده است»، تصريح كرد: خير! آنچه كه من به عنوان تهيه‌كننده با آقاي شيخ طادي توافق كرده بوديم، همين چيزي است كه مشاهده مي‌كنيد. ما از ابتدا براي تعداد روزهاي فيلمبرداري برنامه‌ريزي‌هايي انجام داده بوديم و خدا را شكر فيلمبرداري اين فيلم، در مهلت تعيين شده به پايان رسيد. اما اينكه مي‌گوييد قسمت‌هايي از فيلمنامه حذف شد حداقل چيزي به ذهن من نمي‌رسد مگر آنكه آقاي شيخ طادي تصميماتي را در اين زمينه گرفته باشد.

 

 

××× «روزهاي زندگي» مي‌تواند حواشي اكران سينما را كمرنگ كند

 

آخرين بخش گفت‌وگوي سعيد سعدي با ايسنا به تبليغات «روزهاي زندگي» و شرايط اكران آن اختصاص يافت.

 

وي در ابتداي اين بخش، در پاسخ به اين پرسش كه «آيا دريافت جوايز متعدد از جشنواره فجر مي‌تواند كمكي به فروش فيلم كند؟»، گفت: جوايز جشنواره فجر خيلي براي فروش تعيين كننده نيست. شايد بتوان گفت تاثير اين جوايز تنها در حد تبليغ براي فيلم‌هاست، اما قطعا تاثيرگذاري عميقي ندارد. البته اين روال براي تمام فيلم‌هايي كه در جشنواره جايزه مي‌گيرند وجود دارد.

 

تهيه‌كننده «روزهاي زندگي» درباره تبليغات آن اظهار كرد: آنونس‌هاي فيلم از اواخر فروردين‌ماه در سينماها در حال نمايش است. تيزرهاي تلويزيوني‌مان نيز با هماهنگي صدا و سيما از سه روز گذشته در حال پخش است. همچنين مترو رسانه از امروز در تمام ايستگاه‌هاي سطح تهران تيزرهاي فيلم را پخش و بيلبوردهاي آن را نصب خواهد كرد، ضمن آنكه نصب بيلبوردهاي شهري از ديروز آغاز شده است.

 

وي درباره حمايت از اين فيلم دفاع مقدسي در اكران بيان كرد: در كل برخي از ادارات براي تبليغات «روزهاي زندگي» عناياتي را داشتند. در هر صورت تبليغات شهري در اختيار شركت‌هاي خصوصي است كه نمي‌توان خيلي از آنها انتظار همكاري مالي داشت اما برخي از سازمان‌ها مانند صدا و سيما همكاري بسيار خوبي براي تبليغات اين فيلم كردند.

 

سعيد سعدي در ادامه اين گفت‌وگو، در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه «با توجه به حواشي و مسائل به وجود آمده براي سينما در چند ماه گذشته، آيا فكر نمي‌كنيد زمان اكران فيلم مناسب نيست؟»، گفت: ما در ابتدا قصد داشتيم كه «روزهاي زندگي» را در اكران نوروزي روي پرده ببريم اما با اين موضوع موافقت نشد و اكران دوم عيد را براي نمايش قطعي «روزهاي زندگي» تعيين كردند. بلافاصله پس از تعيين زمان اكران، ما پيگير بستن قرارداد با بهترين سينماها بوديم خدا را شكر اكران اين فيلم از امروز با 19 سينما در تهران و 12 ـ 13 سينما در شهرستان‌ها آغاز مي‌شود كه همگي سينماهاي مناسب و پر فروشي هستند.

 

وي در اين بخش، با بيان اينكه «روزهاي زندگي» مي‌تواند حواشي ماه‌هاي اخير اكران سينما را كمرنگ كند، اظهار كرد: اكران دوم عيد، يكي از اكران‌هاي خوب در سال‌هاي گذشته بوده است، اما امسال سينما با مشكلاتي مواجه بوده است. ما فكر مي‌كنيم كه حواشي امسال مي‌تواند با اكران اين فيلم و تبليغات مناسب آن كمرنگ‌تر شود.

اين تهيه‌كننده يادآور شد: «روزهاي زندگي» حواشي بسيار كمي را در هنگام ساخت داشت. اين فيلم زندگي زن و شوهري را در دوران دفاع مقدس، هنگام آتش‌بس و همچنين پس از جنگ روايت مي‌كند كه مطمئن هستيم اگر در تبليغات فيلم همكاري شود و مردم از آنها استقبال كنند، حواشي به وجود آمده براي سينما تا حدي مي‌تواند فراموش شود.

 

سعدي درعين حال در پاسخ به سوال ايسنا درباره زمان نامناسب نمايش فيلم، افزود: شايد برخي معتقد باشند كه «روزهاي زندگي» مي‌توانست يكي دوماهي از اين حواشي فاصله بگيرد و سپس اكران شود تا در نتيجه مخاطب بهتر فيلم را ارزيابي كند. برفرض اگر مي‌خواستيم فيلم را در مهلت اكران بعدي به نمايش درآوريم به تعطيلات مراكز آموزشي مي‌خورديم و نمي‌توانستيم برنامه‌هايي كه اكنون در حال پيش‌بيني در دانشگاه‌ها هستيم را داشته باشيم؛ طبعا اكران‌هاي ديگر هم مشكلاتي را داشتند.

 

تهيه‌كننده «روزهاي زندگي» خاطر نشان كرد: اين فيلم از امروز با 19 سينما در تهران و13 سينما در شهرستان‌ها كار خود را آغاز مي‌كند. ضمن آنكه با هماهنگي‌هاي انجام شده تاكنون 35 دانشگاه درخواست اكران فيلم را براي دانشجويان داده‌اند كه اين كار مي‌تواند به بهتر ديده شدنش كمك زيادي كند.

 

سعيد سعدي در پايان اين گفت‌وگو با تشكر از همكارانش در ساخت «روزهاي زندگي» گفت: جا دارد از همه عزيزاني كه در تهيه‌ و توليد اين فيلم، از ابتدا تا انتها زحمت كشيدند تشكر و قدرداني كنم، به خصوص از گروه كارگرداني، صحنه، بازيگران، چهره‌پردازي، صدا، موسيقي و تدوين؛ به ويژه از آقاي واروژ كريم مسيحي كه واقعا براي اين فيلم وقت گذاشتند تا يك اثر خوب را از خودشان به جا بگذارند تشكر مي‌كنم. همچنين بايد از گروه توليد و تداركات كه به صورت شبانه روزي و با از خودگذشتگي ما را در توليد «روزهاي زندگي» ياري كردند سپاسگزاري نمايم.

چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,195
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 3041

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری