خانه » سلامت » ترخون سبزی ضد رماتیسم

ترخون سبزی ضد رماتیسم

  بوی تند و معطر این سبزی برای دور کردن بوی بد از بدن استفاده می‌شود،همچنین دارای خواص درمانی نیز می باشد. ترخون همچنین موجب مهار رشد میکروب ‌های روی پوست و ...

 

بوی تند و معطر این سبزی برای دور کردن بوی بد از بدن استفاده می‌شود،همچنین دارای خواص درمانی نیز می باشد.

ترخون همچنین موجب مهار رشد میکروب ‌های روی پوست و درنتیجه کاهش بیش‌تر بوی بدن می‌شود.

ترخون

ترخون منبع بسیار خوبی از آهن،کلسیم و منگنز می‌ باشد.این سبزی همچنین دارای پتاسیم، منیزیم و ویتامین ‌های A و C می ‌باشد.ترخون بیش‌تر به صورت یک سبزی در پخت و پز استفاده می‌شود، اما از آن برای مصارف پزشکی نیز استفاده می‌کنند.
از قدیم برای درمان دردهای شکمی و افزایش اشتها از ترخون استفاده می ‌شده است.این گیاه بخصوص اگر به شکل دم کرده مصرف شود برای رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار سودمند است به همین دلیل برای افراد بیش فعال مفید است.
ترخون تولید صفرا به وسیله کبد را افزایش می‌ دهد و به این ترتیب به هضم و گوارش غذا کمک می‌کند و موجب افزایش سرعت فرآیند سم‌زدایی در بدن می‌ شود.افرادی که فشار خون بالایی دارند می‌توانند از این سبزی به جای نمک در غذا استفاده نمایند.
ترخون توانایی بسیار زیادی برای مبارزه با کرم‌های روده‌ای نیز دارد.

خواص مفید روغن ‌های فرار ترخون:
روغن‌های ضروری ترخون به وسیله‌ تقطیر با بخار آب از برگ ‌ها و گل ‌های این گیاه استخراج می‌شوند و شامل سینئول، استراگول، اوسیمن و فلاندرن می‌باشند.
روغن ‌های ضروری یا همان اسانسهای فرار موجود در ترخون دارای خواص زیادی می باشند.

* ضد روماتیسم
روغن‌های فرار ترخون،توانایی بسیار خوبی برای افزایش جریان خون دارند.بدین ترتیب موجب گرم شدن ناحیه آسیب دیده می ‌شوند و علاوه بر این نمی ‌گذارند که اسید اوریک در آن مکان‌ های خاص تجمع کنند.

* اشتهاآور
ترخون ترشح شیره‌های گوارشی معده را تحریک می‌کند و به همین دلیل موجب افزایش اشتها می ‌شود.این اتفاق درست در زمانی شروع می ‌شود که شما آن را در دهان تان قرار می ‌دهید جایی که در آن بزاق تولید می‌شود.

* کمک به بهبود گردش خون
روغن ‌های فرار موجود در ترخون گردش خون و مخاط را بهبود می ‌بخشند و به توزیع مناسب مواد مغذی،اکسیژن،هورمون ‌ها و آنزیم ‌ها در سراسر بدن کمک می‌کنند.

* کمک به هضم مواد غذایی
این روغنها یا به عبارتی اسانس‌ها همان‌طور که ذکر شد موجب افزایش شیره‌های گوارشی در سراسر دستگاه‌ گوارش می ‌شوند و بدین ترتیب به افزایش توانایی بدن به هضم مواد غذایی از طریق تجزیه‌ غذاها به مواد مغذی مختلف کمک میکند (ترخون بخصوص برای هضم پروتئین‌ ها و چربی‌های گوشت کمک کننده خوبی است.)

* بو زدایی
بوی تند و معطر ترخون برای دور کردن بوی بد از بدن استفاده می‌شود.ترخون همچنین موجب مهار رشد میکروب ‌های روی پوست و درنتیجه کاهش بیش‌تر بوی بدن می‌شود.

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲
بازدیدها 1,224
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 29798

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری