خانه » علمی » گاز شکم دایناسورها ‘عامل گرمایش زمین شده’

گاز شکم دایناسورها ‘عامل گرمایش زمین شده’

محققان می گویند که دوره ای در تاریخ زمین بوده که گاز شکم دایناسورها باعث گرمتر شدن زمین شده بود. دانشمندان بریتانیایی تولید متان از ساروپادها، از جمله گونه موسوم به ...

محققان می گویند که دوره ای در تاریخ زمین بوده که گاز شکم دایناسورها باعث گرمتر شدن زمین شده بود.

دانشمندان بریتانیایی تولید متان از ساروپادها، از جمله گونه موسوم به برونتوسار، را محاسبه کرده اند.

آنها با اندازه گیری گاز تولید شده از دستگاه گوارشی گاوها، تخمین می زنند که جمعیت دایناسورها در مجموع ۵۲۰ سالانه میلیون تن گاز تولید می کرد.

آنها می گویند که این پدیده احتمالا از عوامل مهم گرم بودن آب و هوای ۱۵۰ میلیون سال قبل بود.

دیوید ویلکینسون از دانشگاه جان مور در شهر لیورپول و همکارانش در دانشگاه لندن و دانشگاه گلاسکو نتایج خود را در نشریه “کارنت بیولوژی” چاپ کرده اند.

ساروپادها، مثل آپاتوسار لوئیز (یا همان برونتوسار) حیوانات عظیم ساکن خشکی ها بودند که در عصر مسوزوئیک با خوردن گیاهان زندگی می کردند.

آنچه توجه دکتر ویلکینسون را جلب کرد نه این حیوانات عظیم، بلکه ارگانیسم های میکروسکوپی که در بدن آنها زندگی می کردند بود.

او به برنامه “بی بی سی نیچر” گفت: “اکولوژی میکروب ها و نقش آنها در کارکرد کره زمین یکی از جالب ترین موضوع های علمی است.”

“هرچند این دایناسورها هستند که در این مطالعه مخیله عمومی را تحریک می کنند، اما میکروب های داخل شکم آنهاست که باعث تولید متان می شود.”

متان که به عنوان یک “گاز گلخانه ای” شناخته می شود تشعشعات فروسرخ خورشید را جذب می کند و آن را در اتمسفر زمین به دام می اندازد و باعث افزایش دما می شود.

مطالعات قبلی حاکی بود که زمین در عصر مسوزوئیک ده درجه سانتیگراد گرمتر بود.

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از گاز متان از دام ها متصاعد می شود، محققان از داده های کنونی برای برآورد کردن تاثیر ساروپادها بر آب و هوا استفاده کردند.

دکتر ویلکینسون گفت: “گاوها اکنون سالانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تن متان تولید می کنند. بهترین تخمین ما در مورد ساروپادها حدود ۵۲۰ میلیون تن است.”

تصاعد کل متان در حال حاضر سالانه حدود ۵۰۰ میلیون تن از همه منابع طبیعی، مثل حیوانات در حیات وحش و فعالیت های انسانی از جمله برای تولید لبنیات و گوشت است.

دکتر ویلکینسون اضافه می کند که میزان گاز متان تولیدی در دوره مسوزوئیک بسیار بیش از حد کنونی بوده است چرا که تنها منبع تولید آن دایناسورها نبوده اند.

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,148
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2931

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری