خانه » علمی » سلول خورشیدی سیاهی که ۹۹٫۷درصد نور جذب می کند

سلول خورشیدی سیاهی که ۹۹٫۷درصد نور جذب می کند

دانشمندان در شرکت فناوری ناتکور سیاه ترین سلول خورشیدی تا به امروز را ساختند. در حالی که ممکن است به اندازه ی تولید یک آیفون سفید ابتدایی به نظر برسد، ...

دانشمندان در شرکت فناوری ناتکور سیاه ترین سلول خورشیدی تا به امروز را ساختند. در حالی که ممکن است به اندازه ی تولید یک آیفون سفید ابتدایی به نظر برسد، این امر به جرات یک پیشرفت عظیم در دنیای فناوری خورشیدی است. با میانگین بازتابش میانگیم ۰٫۳درصد این ویفرهای سیلیکونی سیاه بیش از هر مورد مشابه دیگری نور را جذب می کنند و این یعنی مقدار بیشتری از نور خورشید به انرژی واقعی قابل مصرف تبدیل می شود.
البته لازم است گفته شود که بازتابش عبارت است از نسبت نور بازتابیده شده به نوری که با سطح برخورد کرده است. به این ترتیب بازتابش ۰٫۳درصد یعنی تنها ۰٫۳درصد از نور از سطح سلول خورشیدی بازتابیده شده و ۹۹٫۷درصد باقی مانده جذب می شود.

این دستاورد استانداردهای صنعتی کنونی نظیر لایه های ضد بازتابش را منسوخ می کند. لایه های مورد اشاره البته کارآیی بسیار ضعیفی دارند خصوصا در ساعات صبح و عصر که خورشید با زاویه می تابد. سلول خورشیدی سیاه هم چنین سلول های استاندارد کنونی را از نظر کارآیی در روزهای ابری از میدان به در می کند.
چاک پرووینی (مدیر عامل شرکت) می گوید: «یکی از دلایل اهمیت این دستاورد این است که تغییر عمده ای بین انرژی الکتریکی گرفته شده از سلول در روزهای آفتابی در مقایسه با روزهای ابری وجود ندارد. نور پراکنده شده خیلی مهم نیست».
سطح انرژی خروجی بالاتر در کنار هزینه ی پایین تر با استفاده از روش ثبت شده ی ناتکور می تواند به سرعت سیلیکون سیاه را به فناوری خورشیدی روز دنیا تبدیل کند.
البته، با هر دستاورد جدید در زمینه ی انرژی خورشیدی این امیدواری برای داشتن سلول های خورشیدی کاملا مقرون به صرفه و آرمانشهر فناوری پاک -که آرزوی همه ی ماست- را بیشتر می کند. در نظر نگارنده این دستاورد نمی تواند همه چیز را به کلی تغییر دهد ولی می تواند پیشرفت هایی را سبب شود که این تغییر را ایجاد کنند.

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,228
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2928

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری