خانه » شهر من » اجتماعی » 66 نفر از 92 مصرف کننده قرص برنج می میرند/قرص برنج هیچ پادزهری ندارد

66 نفر از 92 مصرف کننده قرص برنج می میرند/قرص برنج هیچ پادزهری ندارد

از 349 مورد مرگ ناشی از مسمومیت با عوامل شیمیایی ، 6/2 درصد از آنها ناشی از مسمومیت با قرص برنج بوده است. به گزارش خبرشهری به نقل از وب دا؛ مدیر ...

از 349 مورد مرگ ناشی از مسمومیت با عوامل شیمیایی ، 6/2 درصد از آنها ناشی از مسمومیت با قرص برنج بوده است.

به گزارش خبرشهری به نقل از وب دا؛ مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص خطرات مسمومیت با قرص برنج گفت: فسفید آلومینیوم یا قرص برنج ترکیب خطرناکی است که جهت جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده مصرف می شود.به دنبال تماس این ماده با رطوبت یا اسید معده،گاز خطرناک فسفین آزاد می گردد که علت اصلی اثرات سمی این ماده است.
وی افزود: به علت عدم وجود پادزهر اختصاصی ، درمان های انجام شده کمتر موثر واقع می شود.
دکتر صفورا محبی با اشاره به اینکه امروزه گزارش های متعددی در ارتباط با مرگ و میر انسان ها در اثر مصرف تصادفی یا عمدی با آن ذکر می شود، اظهار داشت : از 349 مورد مرگ ناشی از مسمومیت با عوامل شیمیایی ،  6/2 درصد از آنها ناشی از مسمومیت با قرص برنج بوده است.
مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: مسمومیت ناشی از خوردن این ماده با میزان مرگ و میر 50 تا 90 درصد همراه است که بسیار بالاست. طبق مطالعات انجام شده در 92 مورد مصرف کننده قرص برنج ،  66 مورد مرگ یعنی 72 درصد مشاهده گردید که 60 نفر در ساعات اولیه بعد از مصرف این ماده فوت شده اند.
دکتر محبی در خصوص علائم مسمومیت با قرص برنج بیان داشت: از لحاظ بالینی بلع قرص برنج توسط انسان باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی، افت فشار خون، شوک، ادم ریوی، اسیدوز متابولیک، آسیب کبدی و کلیوی،افت تعداد پلاکت ها، تشنج، نهایتا کما و مرگ تا 72 ساعت بعد از مصرف می شود.
مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در خاتمه پیشنهاد کرد: با عنایت به اینکه مسمومیت با قرص برنج بسیار کشنده بوده و هیچ پادزهری در این خصوص وجود ندارد بهترین اقدام پیشگیری از ضایعه از طریق آگاهی مردم و عدم دسترسی آسان به این ماده است.
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۲
بازدیدها 1,222
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 29203

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری