خانه » تحلیل » عليرضا نادري: درخواستم نقد جدي نمايشنامه‌هايم است

عليرضا نادري: درخواستم نقد جدي نمايشنامه‌هايم است

آثار عليرضا نادري از ابتدايي‌ترين نمايشنامه اين نويسنده تا جديدترين اثرش در بخش نمايشنامه‌خواني پانزدهمين جشنواره تئاتر دانشگاهي مرور مي‌شود. عليرضا نادري درباره اين برنامه به خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ...

آثار عليرضا نادري از ابتدايي‌ترين نمايشنامه اين نويسنده تا جديدترين اثرش در بخش نمايشنامه‌خواني پانزدهمين جشنواره تئاتر دانشگاهي مرور مي‌شود.

عليرضا نادري درباره اين برنامه به خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: اين برنامه با يكي از نخستين نمايشنامه‌هاي من آغاز مي‌شود كه در آن نمايشنامه، به نوعي فن نمايشنامه‌نويسي را تجربه مي‌كردم و معتقدم خوانش چنين آثاري، تمرين بسيار خوبي براي مخاطبان دانشجو است.

وي افزود: از تمام دوستاني كه نمايشنامه‌ها را روخواني مي‌كنند، درخواست كرده‌ايم تا اين آثار را به صورت جدي نقد كنند و عادت هميشگي چشم‌پوشي بر خطاها را كنار بگذارند، بلكه خطاهايم را با خود من و تماشاگران در ميان بگذارند.

مرور اين آثار با دو نمايشنامه «پا پشت جبهه نبرد قطعي زندگي روزانه» كه در آن عليرضا نادري نوعي وضعيت نمايشي را تجربه كرده همراه با نمايشنامه ديگري با نام «هنرپيشه و خنجر» كه نوعي شوك يا غافلگيري نمايشي در آن تجربه شده، آغاز مي‌شود و در ادامه ديگر آثار اين هنرمند در قالب نمايشنامه يا فيلمنامه روخواني مي‌شود.

نادري از روخواني جديدترين نمايشنامه‌اش در آخرين روز جشنواره تئاتر دانشگاهي خبر داد و افزود: اين نمايشنامه جديدترين اثر من است كه پيش از اين،‌آن را در نخستين برنامه نمايشنامه‌خواني موسسه «اكو» خوانده بودم.

وي ادامه داد: از انجا كه اين نمايشنامه هنوز پاياني ندارد، نامي هم براي آن انتخاب نكرده‌ام و ادامه نمايشنامه را به ذوق‌ورزي دانشجويان مي‌سپارم.

نادري با ابراز خرسندي از برگزاري اين برنامه به ايسنا گفت: اين مرور را با افتخار پذيرفتم، چرا كه توسط مجموعه‌اي دانشجويي برگزار مي‌شود و خواهشم از برگزاركنندگان جشنواره اين بود تا همچنان شكل مدرسه‌اي خود را حفظ كند و وارد روابط ديگر نشود.

او كه در اين برنامه تعدادي از نمايشنامه‌هاي چاپ نشده‌اش خوانده مي‌شود اضافه كرد: اين آثار از ميان كارهاي چاپ نشده‌ام انتخاب شده‌اند، اما با يكسري ملاحظات كه بتوان آن‌ها را در جشنواره تئاتر دانشگاهي خواند. البته در كنار اين آثار، تعدادي از نمايشنامه‌هاي چاپ شده‌ام هم توسط دانشجويان روخواني مي‌شوند.

عليرضا نادري در پايان اظهار اميدواري كرد:‌ شرايطي براي چاپ آثار نمايشي و نمايشنامه‌ها فراهم شود.

وي به ايسنا گفت: هنوز اين پرسش برايم باقي است كه چرا نمايشنامه «كوكوي كبوتران حرم» كه اجراي عمومي شده و به عنوان بهترين نمايش در ارديبهشت تئاتر شناخته شده است بعد از چهار سال هنوز اجازه انتشار پيدا نكرده است.

به گزارش ايسنا، آثار عليرضا نادري با كارگرداني هنرمنداني همچون: مهرداد كوروش‌نيا، رضا شاه‌بداغي، محسن حسن زاده، فرهنگ سرخوش خوانده مي‌شود و در آخرين روز هم خود نادري نمايشنامه جديدش را روخواني مي‌كند.

قرار است آثار عليرضا نادري، در تالار استاد جليل شهناز(بتهوون) خانه هنرمندان ايران اجرا شود.

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,303
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2919

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری